Po raz 13. na Jasną Górę pielgrzymowali pracownicy socjalni z całej Polski. Centralnym punktem pielgrzymki była Msza św., którą odprawił o. Jan Dezyderiusz Pol - franciszkanin, wykładowca UKSW w Warszawie. Pielgrzymka odbyła się w dniach 27-29 maja i była połączona z konferencją na temat: „Pomoc społeczna a wyzwania ekonomii społecznej”.
- Jest to spotkanie praktyków, ludzi wykonujących konkretny zawód, zawód z misją - mówi o. Pol. Dziś żyjemy w kryzysie, jest więcej ludzi potrzebujących, bezrobotnych, bezdomnych. Pracownik socjalny działa na pierwszej linii frontu, spotyka człowieka potrzebującego, często może to być ktoś trudny, roszczeniowy, żyjący w wykluczeniu od wielu lat, a może nawet od pokoleń.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Podczas konferencji swoje działania prezentowały ośrodki m.in. z Katowic, Zawiercia, Bielska-Białej, Sosnowca, Włocławka, Piły, Krakowa, Gdyni, Poznania, Częstochowy, Opola.
Interesującymi doświadczeniami podzielił się ks. Stanisław Słowik, dyrektor Caritas Diecezji Kieleckiej. - Od wielu lat realizujemy układ rozwiązań sieciowych, gdzie Centrum Integracji Społecznej stanowi serce. Wokół tej jednostki powstaje sieć innych podmiotów, m.in. Kluby Integracji Społecznej, podejmujące działania aktywizujące wśród osób bezrobotnych. Staramy się też podejmować działania długofalowe, np. spółdzielnie socjalne czy fundacje powołane przez Caritas, które mają za zadanie tworzenie miejsc pracy dla osób dotkniętych wykluczeniem.
O. Pol na pytanie, jaką myśl chciałby przekazać pracownikom socjalnym, odpowiedział: - Tę myśl duchową chciałbym wyprowadzić ze sceny odnalezienia Jezusa w świątyni, której opis kończy się słowami: „Jezus wzrastał w mądrości, latach i łasce u Boga i u ludzi” (por. Łk 2, 52). Ważne jest, by nasze spotkania na Jasnej Górze zmieniały nas, pomagały wzrastać, tak byśmy te niełatwe obowiązki wykonywali coraz lepiej i z szacunkiem dla podopiecznych.