Uzbeckie władze skazały chrześcijankę Sharofatę Allamową na karę 18 miesięcy „korekcyjnej pracy”, połączoną ze srogą karą finansową. Kobiecie postawiono kilka zarzutów. Oskarżono ją o „produkcję, magazynowanie i dystrybucję” religijnych materiałów.
Obrońcy praw człowieka poinformowali również, że w stolicy Uzbekistanu tajna policja aresztowała i ukarała wysokimi grzywnami grupę osób, którym zarzucono nielegalne zebranie i lekturę zakazanych materiałów religijnych. Zebranie odbywało się w prywatnym domu, a jego uczestnicy czytali Pismo Święte.
Uzbekistan potwierdza swoją pozycję państwa, w którym bardzo często dochodzi do gwałcenia praw wolności sumienia. Ten azjatycki kraj nieustannie znajduje się w czołówce krajów prześladujących chrześcijan. Szacuje się, że 8 proc. z 27 mln Uzbeków stanowią chrześcijanie.
Siostra Francis Domenici Piscatella skończyła 113 lat 20 kwietnia 2026 r.
Dominikańska zakonnica ze Stanów Zjednoczonych, uważana za najstarszą żyjącą zakonnicę na świecie według Księgi Rekordów Guinnessa, świętowała swoje 113. urodziny.
To siostra Francis Domenici Piscatella, urodzona 20 kwietnia 1913 roku na Long Island w stanie Nowy Jork, która dziś stwierdza: „Przestałam liczyć swoje lata”.
Nie żyje poseł Łukasz Litewka. Zginął w wypadku drogowym
2026-04-23 16:55
PAP /Red.
PAP/Marcin Obara
W wypadku drogowym zginął poseł Łukasz Litewka. Parlamentarzysta był znany nie tylko z działalności publicznej, ale także z zaangażowania w pomoc potrzebującym.
Policja w Dąbrowie Górniczej poinformowała, że do wypadku doszło w czwartek, po godz. 13 na ul. Kazimierzowskiej. „W wyniku zderzenia z samochodem osobowym zginął rowerzysta” - podała. Na miejscu pracują policjanci pod nadzorem prokuratora.
W Izraelu rozgorzała debata na temat przejawów nietolerancji religijnej i incydentów wobec chrześcijan – podaje National Catholic Register. Impulsem stało się nagranie z 20 kwietnia, na którym żołnierz izraelskiej armii (IDF) niszczy figurę Jezusa w południowym Libanie.
Premier Izraela Benjamin Netanjahu przeprosił za incydent sprzed kilku dni, kiedy żołnierz izraelski na południu Libano rozbił ciężkim narzędziem krucyfiks. Wojsko wymieniło zniszczoną figurę. Żołnierze odpowiedzialni za zdarzenie zostali odsunięci od działań bojowych i skierowani do odbycia kary dyscyplinarnej. Armia zapowiedziała także ponowne przypomnienie procedur dotyczących szacunku wobec miejsc i symboli religijnych.
W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.