Reklama

Święto szkoły

Szkoła Podstawowa w Zaburzu powstała w 1916 r. W roku 1995 z inicjatywy byłego dyrektora Stanisława Smarkali, nauczycieli i rodziców, za zgodą władz kościelnych i państwowych otrzymała imię Papieża Jana Pawła II. Uroczystości tej przewodniczył bp Jan Śrutwa, który poświęcił sztandar szkoły ufundowany przez rodziców oraz tablicę pamiątkową zdobiącą świetlicę szkolną. Społeczność szkoły otrzymała także błogosławieństwo papieskie. 4 listopada br. szkoła świętowała 7. rocznicę nadania jej imienia.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Przygotowanie do uroczystości trwało trzy tygodnie. W tym czasie dzieci wykonywały prace plastyczne na temat ostatniej pielgrzymki Papieża do Polski, przeprowadzone zostały katechezy pt. "Jan Paweł II świadek nadziei". Uczniowie z klas IV, V i VI napisali list do Ojca Świętego, który został wysłany do Watykanu. Młodzież szkolna przygotowała program artystyczny pod kierunkiem Danuty Kurek. Przedstawiciele szkoły brali też udział w Mszy św. papieskiej w Krakowie na Błoniach, więc z pomysłem na program święta szkoły nie było większych problemów.
Tak długo oczekiwany dzień rozpoczęliśmy tradycyjnie Mszą św. w intencji Ojca Świętego, Ojczyzny i społeczności szkolnej. Na wspólną modlitwę do kościoła parafialnego w Mokremlipiu przybyli rodzice oraz dzieci i nauczyciele z pobliskiej szkoły podstawowej. Przed liturgią wystąpiły dzieci. Wyśpiewały radosną atmosferę spotkania z Papieżem na krakowskich Błoniach. Na początku serdeczne pozdrowienie dostojnego Gościa: Bądź pozdrowiony Gościu nasz... i powitanie Polska wita Cię, Kraków wita Cię... Były też wspomnienia staruszki, która pamiętała Papieża jako młodego kardynała, a teraz błogosławi go nieustannie i modli się za niego. Aneta i Beata zaśpiewały piosenkę zespołu Skaldowie napisaną specjalnie dla Ojca Świętego pt. Bóg bogaty w miłosierdzie. Najważniejszą częścią programu było zawierzenie Bożemu Miłosierdziu całego świata. Na zakończenie został odczytany list do Ojca Świętego oraz z wielką mocą zaśpiewana piosenka autorstwa organisty Zbigniewa Kurka.
Po chwili cichej modlitwy rozpoczęła się Msza św. koncelebrowana przez proboszcza ks. Józefa Buciora oraz proboszcza z parafii Chrystusa Króla w Biłgoraju ks. Henryka Steca. Po Mszy św. społeczność szkoły przeszła na cmentarz, aby tam zapalić znicze i pomodlić się przy grobie państwa Jaśniowskich - długoletnich nauczycieli z Zaburza.
Dalsze świętowanie miało miejsce w szkole. Tu czekał na dzieci gorący obiad, słodycze i pyszny tort. Dzieci mogły też oglądać swoje prace na specjalnie przygotowanej tablicy. Później była już tylko wspaniała zabawa, którą umilił swoją obecnością niedawno przybyły do naszej parafii Ksiądz Proboszcz.
W sobotę, 9 listopada, w odpowiedzi na zaproszenie ks. Henryka Steca zespół ze szkoły w Zaburzu gościł w Biłgoraju. Dzieci jeszcze raz przedstawiły program o Bożym Miłosierdziu, za co spotkały je wyrazy wdzięczności i podziękowania ze strony starszych i młodszych słuchaczy. Miłym zaskoczeniem była zabawa przygotowana przez gospodarza w Domu Parafialnym. Dla dzieci z naszej szkoły była to okazja do zapoznania z rówieśnikami z biłgorajskiej parafii. Dla wychowawców i rodziców zaś miło spędzony czas z Księdzem Proboszczem, który wiele pracowitych lat spędził w Mokremlipiu. W świetlicy integracyjnej Domu czekały na dzieci kanapki, ciasto i gorąca herbata. A potem były gry, zabawy, drobne upominki i loteria. Dzieci bawiły się wspaniale aż do późnego wieczora.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2002-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Abp Marek Jędraszewski Honorowym Zasłużonym dla Regionu Małopolskiego NSZZ „Solidarność”

2026-01-16 21:05

[ TEMATY ]

abp Marek Jędraszewski

Biuro Prasowe Archidiecezji Krakowskiej

- Miłość do Ojczyzny też jest kryterium tego, czy naprawdę kochamy Pana Boga. Tego się nie da oddzielić – mówił abp Marek Jędraszewski podczas spotkania opłatkowego „Solidarności”. Przy tej okazji arcybiskup senior otrzymał statuetkę „Honorowego Zasłużonego dla Regionu Małopolskiego NSZZ »Solidarność«”.

Opłatek Zarządu Regionu Małopolskiego NSZZ „Solidarność” odbył się w auli przy kościele św. Bernardyna w Krakowie. Wzięli w nim udział m.in. przewodniczący Sejmiku Województwa Małopolskiego, Jan Tadeusz Duda, dyrektor krakowskiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej, Filip Musiał oraz arcybiskup krakowski senior, abp Marek Jędraszewski.
CZYTAJ DALEJ

Przeor Jasnej Góry o. Samuel Pacholski w Święto Najświętszej Maryi Panny Królowej Pustelników

2026-01-16 16:27

[ TEMATY ]

Jasna Góra

Paulini

o. Samuel Pacholski OSPPE

Święto NMP Królowej Pustelników

BPJG/Krzysztof Świertok

Święto Najświętszej Maryi Panny Królowej Pustelników

Święto Najświętszej Maryi Panny Królowej Pustelników

To w Niej, w Maryi, jest cała nasza ufność. Nie do przecenienia jest Jej rola zarówno w Kościele powszechnym, w historii zbawienia, w duchowej historii naszego Narodu, a także w historii zakonu Paulinów - przypominał ojciec Samuel Pacholski, Przeor Jasnej Góry podczas Mszy świętej wspólnotowej. Dziś Paulini przeżywają święto Najświętszej Maryi Panny Królowej Pustelników i Matki Zakonu.

- W posługiwaniu naszego zakonu, od początku jego istnienia, Maryja spełnia wyjątkową rolę. Była obecna w życiu i działalności paulińskiej. Zakon nasz czcił Ją zawsze jako Matkę, Panią i Królową oraz gorliwie szerzył to nabożeństwo. Jesteśmy przekonani, że w ciągu burz dziejowych, których nie brakowało w historii zakonu Jej opieka stanowiła ostoję świętości i skuteczności posłannictwa pośród narodów, do których Opatrzność Boża nas posyłała – mówił o. Pacholski, przypominając, że Maryja uczy jak żyć Chrystusem, bo Jej życie całkowicie jest zjednoczone z Nim.
CZYTAJ DALEJ

Komunikat kurii diecezji radomskiej w sprawie kapłana uniewinnionego od zarzutu molestowania seksualnego

2026-01-17 07:35

[ TEMATY ]

komunikat

diecezja radomska

Diecezja radomska

W związku z wysuniętym oskarżeniem wobec ks. Leona, emerytowanego proboszcza z Pionek sprawa została podjęta przez państwowy wymiar sprawiedliwości. Na skutek przeprowadzonego postępowania Sąd I oraz II instancji uniewinnił tego kapłana od zarzutu molestowania seksualnego osoby nieletniej. Sprawa ta była również przedmiotem postępowania kanonicznego, którego rezultat został przesłany do Dykasterii Nauki Wiary.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję