Reklama

Polska

Bp A. Długosz: Św. Jan Paweł II uczył nas, że dobroci się nie zapomina

[ TEMATY ]

bp Antoni Długosz

Mariusz Pośpiech/Muzeum Monet i Medali JP2

„Św. Jan Paweł II jako kapłan był bardzo szlachetnym człowiekiem. Uczył nas, że dobroci się nie zapomina” - mówił bp Antoni Długosz, biskup pomocniczy archidiecezji częstochowskiej, który wieczorem 18 lipca był gościem Muzeum Monet i Medali Jana Pawła II w Częstochowie w ramach spotkań z cyklu "Z Janem Pawłem II ku przyszłości". Gospodarzem spotkania był Krzysztof Witkowski twórca i dyrektor muzeum.

Bp Długosz wspominał dzień swojej konsekracji biskupiej w Rzymie - To była niezwykła chwila w moim życiu. Muszę przyznać, że wiele pamiątek po Janie Pawle II przekazałem do szkół jego imienia, ale z dnia święceń biskupich pozostał mi jego dotyk i to jest dla mnie najważniejsze - wspominał bp Długosz.

Biskup pomocniczy archidiecezji częstochowskiej podkreślił, że „wyrazem miłości Jana Pawła II do Polski były jego pielgrzymki”. - Jan Paweł II zostawił nam niezwykłe przesłanie. Uczył nas, że musimy trzymać się Jezusa - mówił bp Długosz i wspominał, że podczas I pielgrzymki Jana Pawła II do Częstochowy w czerwcu 1979 r. był „jego portatorem podczas posiłku w Kurii Biskupiej”.

Bp Długosz wskazał na najważniejsze wymiary nauczania św. Jana Pawła II, a mianowicie na: chrystocentryzm, antropocentryzm, maryjność, miłosierdzie, ekumenizm oraz znaczenie cierpienia. - Nie można zrozumieć człowieka bez Chrystusa. To było jego jedno z najważniejszych przesłań podczas I pielgrzymki do Ojczyzny - mówił bp Długosz i dodał, że podczas kolejnych podróży apostolskich i spotkań z wiernymi uczył nas, że „drogą Kościoła jest człowiek”.

„Cokolwiek ludzie przeżywają na świecie Kościół nie może być na to obojętny”. - kontynuował biskup.

Bp Długosz przypomniał, że maryjność zajmuje istotne miejsce w charyzmacie Jana Pawła II - Uczył nas, że modlitwa różańcowa to modlitwa naszego życia - podkreślił bp Długosz.

Reklama

Ksiądz Biskup zaznaczył, że dla niego osobiście spośród charyzmatów św. Jana Pawła II najważniejsze znaczenie mają: miłosierdzie, wskazanie na sens cierpienia i miłość do dzieci i młodzieży. - Najpiękniejszą encykliką dla mnie osobiście jest „Dives in misericordia”, encyklika o Bożym miłosierdziu. To encyklika o wielkiej nadziei dla człowieka grzesznego. Jan Paweł II pokazuje w niej, że Bóg szanuje wolność człowieka - wyznał bp Długosz i dodał, że „w jego posłudze drogowskazem jest także list Jana Pawła II do dzieci”.

Mówiąc o cierpieniu Jana Pawła II bp Antoni wyznał, że „nosi w swoi brewiarzu zdjęcie z ostatniego spotkania Jana Pawła II z wiernymi, kiedy nie mógł juz nic powiedzieć”. - Czasem kiedy jest trudno i ciężko szukam siły duchowej i wewnętrznej pomocy spoglądając na to zdjęcie - mówił bp Długosz.

W drugiej części spotkania biskup zaśpiewał m. in. „Tango San Damiano”. Utwór ten bp Długosz wykonał wspólnie ze swoim bratem Janem Długoszem i Marcinem Wyrostkiem, znanym akordeonistą, zwycięzcą polskiej, drugiej edycji programu Mam Talent.

Wystąpili również: Sandra Kazik oraz T.ETNO Tomasz Drozdek i Marcin Grodzki.

Bp Antoni Długosz urodzony 18 kwietnia 1941 r. w Częstochowie, wyświęcony na kapłana 20 czerwca 1965 r. Mianowany biskupem tytularnym Aggar pomocniczym w Częstochowie 18 grudnia 1993 r., wyświęcony na biskupa 6 stycznia 1994r. przez Ojca Świętego Jana Pawła II w Bazylice św. Piotra na Watykanie. Jako motto swojej posługi wybrał hasło „Servire” (Służyć).

Bp Antoni Długosz znany jest przede wszystkim z programu telewizyjnego dla dzieci "Ziarno”. Jest wykładowcą katechetyki w Wyższej Szkole Filozoficzno-Pedagogicznej "Ignatianum" w Krakowie, duszpasterzem narkomanów i niepełnosprawnych. W 2007 r. został Kawalerem Orderu Uśmiechu. Jest autorem wielu książek dla dzieci, publikacji z dziedziny Biblii, katechetyki i homiletyki m.in. „Pismo Święte naszym Przyjacielem” (1993), „Jak przygotowywać i oceniać katechezę” (1997), „Dobry Bóg mówi do nas. Pismo Święte dla dzieci” (2003), „Opowiem ci o Jezusie” (2007), „Dekalog, czyli dziesięć propozycji Pana Boga” (2009), „Błogosławieni, czyli szczęśliwi” (2009). W 2006 r. ukazał się wywiad-rzeka z bp. Długoszem pt. „Służyć z radością”. Rozmowę przeprowadził ks. dr Stanisław Jasionek oraz w 2011 r. wywiad - rzeka „Od chrztu do zmartwychwstania. O życiu chrześcijanina”.

Bp Antoni Długosz w tym roku obchodzi 20. rocznicę swoich święceń biskupich.

2014-07-19 11:27

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Bp Długosz: wolna Ojczyzna jest darem i wielkim zadaniem

[ TEMATY ]

Długosz bp

bp Antoni Długosz

Ks. Mariusz Frukacz

„Miłość Ojczyny to odpowiedzialność za jej obecny i przyszły kształt. Wolna Ojczyzna jest darem i wielkim zadaniem” – mówił dziś w homilii bp senior Antoni Długosz, który przewodniczył Mszy św. w archikatedrze Świętej Rodziny w Częstochowie z okazji obchodów 98. rocznicy odzyskania niepodległości.

W uroczystej Mszy św. wzięli udział mieszkańcy Częstochowy, przedstawiciele władz samorządowych, przedstawiciele parlamentu, organizacje kombatanckie, środowiska patriotyczne i niepodległościowe, Kompania Honorowej 1 Pułku Specjalnego Komandosów z Lublińca, młodzież i dzieci, klerycy Wyższego Seminarium Duchownego w Częstochowie.

CZYTAJ DALEJ

Symbole i zwyczaje Adwentu

Niedziela podlaska 49/2002

[ TEMATY ]

adwent

Karol Porwich/Niedziela

Bóg w swojej wielkiej miłości do człowieka dał swego Jednorodzonego Syna, który przyszedł na świat by dokonać dzieła odkupienia ludzi. Jednak tę łaskę każdy z nas musi osobiście przyjąć. Zadaniem Kościoła jest przygotowanie ludzi na godne przyjęcie Chrystusa. Kościół czyni to, między innymi, poprzez ustanowienie roku liturgicznego. Adwent rozpoczyna nowy rok kościelny. Jest on pełnym tęsknoty oczekiwaniem na Boże Narodzenie, na przyjście Chrystusa. Adwent to okres oczyszczenia naszych serc i pogłębienia miłości i wdzięczności względem Pana Boga i Matki Najświętszej.

Wieniec adwentowy

CZYTAJ DALEJ

Atak hakerski w Watykanie?

2022-11-30 20:17

[ TEMATY ]

Watykan

Pixabay.com

Zagrożenia w wirtualnym świecie nie są wcale wirtualne, lecz jak najbardziej realne...

Zagrożenia w wirtualnym świecie nie są wcale wirtualne, lecz jak najbardziej realne...

We wtorek po południu kolejny raz w tym roku przerwany został dostęp do większości watykańskich strony internetowych. Jak poinformowała agencja I.Media, prawdopodobnie doszło do ataku hakerskiego.

We wczesnych godzinach popołudniowych, zablokowany został dostęp m.in. do głównej strony vatican.va, a także do strony mediów watykańskich Vatican News oraz Muzeów Watykańskich i większości witryn internetowych dykasterii Kurii Rzymskiej. O tym, że w tym czasie wykryto "anormalną aktywność" związaną z próbami dostępu do stron, poinformował w rozmowie z francuską agencją I.Media szef Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej. Jak dowiaduje się KAI, problem nie dotyczył jednak wszystkich internetowych zasobów Watykanu.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję