Reklama

Kościół

Bp Zieliński: zamieszanie wokół szkoły przysparza młodym ludziom wiele cierpienia

- Myślę, że przysparzamy młodym ludziom wiele cierpienia tym, że wokół szkoły tworzymy zbyt wiele zamieszania, wyrażamy zbyt mało prawdziwej troski i poszukiwania ich dobra - powiedział bp Zbigniew Zieliński w związku z inauguracją nowego roku szkolnego w koszalińskim „katoliku”.

[ TEMATY ]

uczniowie

katechezy

diecezjakoszalin.pl

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Jeszcze przed pierwszym dzwonkiem uczniowie z rodzicami, nauczyciele, pracownicy i duszpasterze Katolickiej Szkoły Podstawowej im. Św. Jana Pawła II działającej przy parafii pw. Ducha Świętego stawili się w pobliskim kościele, by uroczystą Mszą świętą zainaugurować 2 września nowy rok szkolny. Liturgii przewodniczył biskup diecezjalny Zbigniew Zieliński, przy ołtarzu stanęli także dyrektor szkoły ks. Paweł Wojtalewicz oraz ks. Dariusz Wypych, dyrektor wydziału katechetycznego, ks. Sebastian Przybyła, sekretarz biskupa diecezji.

Bp Zieliński nie ukrywał, że początkowi tego roku szkolnego towarzyszy wiele kontrowersji. - To pokazuje, jaki klimat stworzyliśmy młodym ludziom, rozpoczynającym naukę - powiedział podczas spotkania z dziennikarzami na dziedzińcu kompleksu parafialno-szkolnego. - Szkole, nauczaniu, młodym ludziom powinno towarzyszyć poczucie bezpieczeństwa. Po drugie chęć niesienia pomocy w ich rozwoju i mierzeniu się z trudnymi sytuacjami. Myślę, że przysparzamy młodym ludziom wiele cierpienia tym, że wokół szkoły tworzymy zbyt wiele zamieszania, wyrażamy zbyt mało prawdziwej troski i poszukiwania ich dobra. Potrzeba więc z naszej strony życzliwego wsparcia, aby młodzi ludzie czuli się wzmocnieni i wiedzieli, że edukacja, nauka są bardzo cenne; że uczenie się to nie tylko zdobywanie wiedzy, ale stawanie się lepszym człowiekiem.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Potem, w kazaniu podczas Mszy świętej, biskup kontynuował myśl zapewnienia dzieciom i młodzieży tego, co dla nich w tym wieku najlepsze, czyli mądrości bazującej na wiedzy pokoleń a zarazem otwartej na nowe odkrycia, poczucia bezpieczeństwa.

- Rozpoczynamy w imię Boże, czyli stajemy szeroko otwarci na mądrość ludzką, ale także na Boże prawdy - powiedział. - Zdajemy sobie sprawę z tego, że mądrość polega nie tylko na poszukiwaniu tego, co jeszcze nieodkryte, ale też na wykorzystywaniu tego, co już jest znane. Dlatego mamy powiedzenie: „Nie wyważa się drzwi już otwartych”. Gdy zapatrzeni jesteśmy w przyszłość i możliwe odkrycia, nierzadko może nam towarzyszyć ignorancja co do mądrości osiągniętej przez minione pokolenia. Szkoła jest takim miejscem, w którym doświadczenie przeszłości, mądrość zdobyta przez nauczycieli, wychowawców, rodziców, idzie w parze z otwarciem na poszukiwanie i odkrywanie przyszłości.

Nie żałując anegdot skierowanych do najmłodszych uczestników liturgii, bp Zieliński pokazywał im walory współczesnej edukacji nieobciążającej uczniów skrajnym ubóstwem, choć za jego współczesny obraz ubóstwa uznał puste domy, odarte z relacji rodzinnych wyrażających miłość, życzliwość, wiarę. Biskup polecał czerpać je od Chrystusa i dzielić się nimi z innymi. Podobnie zachęcał, by nieść wolność więźniom, czyli także ludziom zniewolonym od różnych rzeczy czy spraw.

Reklama

- Można być niewolnikiem własnych myśli, nie być otwartym na to, co dobre - mówić o potrzebie otwartości, ale być zamkniętym; mówić o potrzebie miłości, a nosić w sercu nienawiść - wymieniał. - Pan Jezus posyła nas, byśmy nieśli współczesnym, różnorako objawiającym się więźniom wolność.

Pasterz diecezji zachęcał, by szeroko patrzeć na rzeczywistość. - Mamy zatroszczyć się o to, abyśmy nie byli ciaśni, ale mieli szerokie horyzonty, byśmy nie byli zniewoleni, ale wolni, byśmy mieli otwarte oczy i widzieli świat takim, jaki on jest - zalecał. - Ważne, byśmy niosąc innym ubogacenie, wolność, otwarcie oczu, sami te cechy mieli.

U progu nowego roku, czyli także trudnych wyzwań i zapewne ponoszonych porażek, bp Zieliński zapewniał dzieci i młodzież, że nie błąd jest problemem, lecz niechęć przyznania się do błędu i odcięcia się od niego, także w konfesjonale. - Ważne jest, by uczyć na własnych błędach. Komuż się one nie zdarzają? Nie jest problemem błąd. Dramatyczne jest tkwienie w nim. Jak uczyć się na własnych błędach? Przede wszystkim odkrywać w sobie obraz samego Pana Boga. A to oznacza, że każdy z nas jest piękny - powiedział bp Zieliński.

2024-09-02 16:49

Oceń: +11 -2

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Tarnów: aplikacja Effatha24 - z myślą o niesłyszących

[ TEMATY ]

katechezy

aplikacja

język migowy

osoby niesłyszące

Wikipedia

Symbol osób niesłyszących.

Symbol osób niesłyszących.

Powstała aplikacja mobilna służąca polskim chrześcijanom niesłyszącym i słabosłyszącym, posługującym się językiem migowym. Obok m.in. miganych katechez są także informacje na temat ponad 120 miejsc w Polsce, w których można spotkać kapłana znającego język migowy.

Aplikacja Duszpasterstwa Niesłyszących w Polsce ma na celu zebranie wszystkich dotychczasowych materiałów znajdujących się w Internecie, które mogą pomóc niesłyszącym. Kilka ośrodków duszpasterskich w Polsce podejmuje się bowiem nagrywania filmów i tworzenia multimedialnych materiałów ewangelizacyjnych.
CZYTAJ DALEJ

Masowa likwidacja szkół wiejskich

2025-04-04 23:53

[ TEMATY ]

korepetycje z oświaty

Red.

Andrzej Sosnowski

Andrzej Sosnowski

Ministerstwo Edukacji Narodowej z jednej strony zapewnia, że szkoły powinny być blisko uczniów, a z drugiej – daje ciche przyzwolenie na ich masowe zamykanie.

Lubelszczyzna stała się symbolem tej politycznej hipokryzji, bo właśnie tam kurator zgodził się na likwidację większej liczby szkół niż rok wcześniej zlikwidowano w całej Polsce. W województwie mazowieckim do Kuratorium Oświaty w Warszawie wpłynęło 13 wniosków o likwidację szkół. Jednocześnie Ministerstwo Edukacji Narodowej ma wdrażać projekty, które mają rzekomo ratować edukację na wsi. Czym jednak jest to całe spóźnione „ratowanie"? Czy zwykłą zasłoną dymną? Czy naprawdę nie dzieje się nic niebywałego? Dla setek uczniów i nauczycieli, którzy właśnie dowiedzieli się, że ich szkoła znika z mapy edukacyjnej, jest to zapewne bardzo pocieszające.
CZYTAJ DALEJ

Franciszek i s. Francesca - nieoczekiwane spotkanie papieża z 94-letnią zakonnicą

2025-04-06 17:32

[ TEMATY ]

spotkanie

Watykan

papież Franciszek

Bazylika św. Piotra

s. Francesca

Włodzimierz Rędzioch

Widok pustej Bazyliki św. Piotra robi duże wrażenie

Widok pustej Bazyliki św. Piotra robi duże wrażenie

Siostra Francesca Battiloro przeżyła największą niespodziankę swojego życia w wieku 94 lat, z których 75 lat spędziła jako wizytka za klauzurą. „Poprosiłam Boga: 'Chcę spotkać się z papieżem'. I tylko z Nim! Nikt inny... Myślałam, że to niemożliwe, ale to Papież przyszedł się ze mną spotkać. Wygląda na to, że kiedy Go o coś proszę, Pan zawsze mi to daje...”. Podczas pielgrzymki z grupą z Neapolu, s. Francesca Battiloro, siostra klauzurowa modliła się dzisiaj w Bazylice św. Piotra, gdy nagle spotkała papieża.

Zakonnica, która wstąpiła do klasztoru w wieku 8 lat, złożyła śluby w wieku 17 lat, w czasie, gdy jej życie było zagrożone z powodu niedrożności jelit. Dziś opuściła Neapol wczesnym rankiem z jednym pragnieniem: przeżyć Jubileusz Osób Chorych i Pracowników Służby Zdrowia w Watykanie. Wraz z nią przyjechała grupa przyjaciół i krewnych. Poruszająca się na wózku inwalidzkim i niedowidząca siostra Francesca - urodzona jako Rosaria, ale nosząca imię założyciela Zakonu Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny św. Franciszka Salezego, który, jak mówi, uzdrowił ją we śnie - chciała przejść przez Drzwi Święte Bazyliki św. Piotra. Biorąc pod uwagę jej słabą kondycję, pozwolono jej przeżyć ten moment całkowicie prywatnie, podczas gdy na Placu św. Piotra odprawiano Mszę św. z udziałem 20 000 wiernych.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję