Reklama

Niedziela Podlaska

Diecezjalny Dzień Formacji Pastoralnej

W ramach stałej formacji kapłanów oraz katolików świeckich 9 lutego w Wyższym Seminarium Duchownym w Drohiczynie odbył się kolejny Diecezjalny Dzień Formacji Pastoralnej. Na zaproszenie biskupa drohiczyńskiego Antoniego Dydycza przybyli na niego kapłani z diecezji i z zagranicy, katecheci i katechetki, członkowie diecezjalnej rady duszpasterskiej, przedstawiciele rad parafialnych oraz alumni

Niedziela podlaska 8/2013, str. 4-5

[ TEMATY ]

formacja

Ks. Artur Płachno

Na zakończenie spotkania Biskup Drohiczyński przekazał papieskie medale „Benemerenti”

Na zakończenie spotkania Biskup Drohiczyński przekazał papieskie medale „Benemerenti”

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Jednym z zaproszonych gości był ks. dr Wiesław Niewęgłowski - duszpasterz środowisk twórczych archidiecezji warszawskiej, który wygłosił konferencję na temat: „Dziedzictwo w nauczaniu Jana Pawła II a rzeczywistość kulturowa”. Powiedział w niej, że bł. Jan Paweł II mówił wielokrotnie, że narodowość, chrześcijaństwo, suwerenność i kultura złączone są w polskiej tradycji jako własna tożsamość. Kultura powinna być zaś pokarmem, „nie wolno bowiem tworzyć dziejów bez dziejów”. Prelegent powiedział też, że kapłani, którzy głoszą orędzie Ewangelii, czynią to w „garniturze kultury”. Przypomniał papieskie słowa, że człowiek jest największym dobrem kultury. Jest też skarbem narodowym i wartością dziedziczoną przez pokolenia. Kultura jest bowiem szkołą patriotyzmu bez pogardy dla innych kultur, mówił ks. Niewęgłowski. Podkreślił też, że nie można wyrywać cegieł z gmachu własnej kultury narodowej, co obecnie, niestety, w Polsce ma miejsce i prawie osiemdziesiąt procent stanowi w niej obca kultura przy dwudziestu procentach rodzimej. Ukazał on też relację dziedzictwa kultury do chrześcijaństwa, w której potrzeba zdrowej równowagi pomiędzy sacrum i profanum.

Na temat: „Nowa ewangelizacji dla przekazu wiary chrześcijańskiej w posynodalnej refleksji uczestnika synodu” mówił ks. dr kan. Krzysztof Mielnicki - dyrektor Wydziału Katechezy i Szkolnictwa Katolickiego, powołany na eksperta odbywającego się w październiku 2012 r. w Rzymie Synodu Biskupów, którego tematem były słowa: „Nowa ewangelizacja dla przekazu wiary chrześcijańskiej”. Mówił on o przygotowaniach do tego zgromadzenia, o wystąpieniach delegatów, ukazał także zadania ekspertów i audytorów, którzy na podstawie zebranych wystąpień przygotowali materiał, mający posłużyć Ojcu Świętemu do redakcji adhortacji, podsumowującej zagadnienia poruszane na synodzie.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Mówiąc o rozumieniu istoty nowej ewangelizacji, ks. Mielnicki przypomniał, że termin ten użył po raz pierwszy bł. Jan Paweł II podczas I Pielgrzymki do Polski w Nowej Hucie-Mogile, a dotyczy ona w szczególności wiernych, środowisk i społeczeństw, które poginęły lub oddaliły się od żywej wiary. Poczynania Kościoła muszą zostać skierowane, co podkreślano w dokumentach, zarówno na odnowę wiary tych środowisk, jak też na skuteczne głoszenie Chrystusa na misjach i wykorzystanie do tego celu dostępnych środków ewangelizacyjnych.

Reklama

Na temat źródeł obecnych ataków na Kościół obserwowalnych w Polsce mówił zaś były minister Stanisław Iwanicki. Mowa nienawiści, o którą oskarżany jest Kościół, stanowi w rzeczywistości domenę innych środowisk. Przypomniał on kilka zdarzeń związanych z profanacją symboli i miejsc świętych, które wydarzyły się w ostatnim czasie, mówił także o rzucaniu oszczerstw i ukazywaniu ludzi, którzy wyrzekli się wiary, jako autorytetów medialnych. Przypomniał on też fakty dające nadzieję. 2012 r. był czasem marszów, nawiązujących do chlubnych tradycji Rzeczypospolitej. Polacy bowiem wychodzili na ulice głównie po to, aby manifestować w sprawach dotyczących cywilizacji i tożsamości. „Marzy im się bowiem inna Polska. Nie maszerowano przecież przeciwko władzy, ale największe manifestacje były za czymś - za miejscem Telewizji Trwam na platformie cyfrowej, za normalną rodziną, za suwerennością, pracą i godnym życiem” - mówił.

Promocji książki z kazaniami bp. Antoniego Dydycza, zatytułowanej: „Trzy miłości. Kościół - Ojczyzna - Rodzina. Kazania patriotyczne” dokonał rektor WSD w Drohiczynie ks. prał. prof. dr hab. Tadeusz Syczewski. Zacytował on m.in. słowa redaktora tygodnika „Idziemy” ks. Henryka Zielińskiego, który napisał, że może przyjdą czasy, gdy kazania bp. Dydycza trafią do lektur szkolnych, tak jak trafiły tam „Kazania sejmowe” ks. Skargi. Osadzają one bowiem naszą teraźniejszość w szerokiej perspektywie kultury i historii ojczystej. S. Elżbieta Maria Płońska CR z Wydawnictwa „JUT” podkreśliła, że w kazaniach tych odnajdujemy język prostoty, bezpretensjonalny, bezpośredni, którym Ksiądz Biskup zwraca się do ludzi, i nie potrzebują oni do ich zrozumienia rozległej wiedzy czy też „Słownika wyrazów obcych”.

Reklama

O najnowszej pozycji, zawierającej kazania bp. Antoniego Dydycza z lat 2008-2012, a zatytułowanej: „Gdzie jesteś?”, mówił natomiast ks. dr Paweł Rytel-Andrianik z Rzymu, dzięki którego zaangażowaniu ukazują się książki z nauczaniem Pasterza diecezji drohiczyńskiej. Powiedział on, że niejedna homilia bp. Antoniego była wysłuchana przez ponad milion osób. Wchodzi to w profil ewangeliczny Kościoła, tak jak nauczanie papieskie obecne w sieci internetowej. Ks. Rytel-Andrianik powiedział, że książka, w której znajduje się indeks osób i miejscowości, jest również do oglądania z racji na zamieszczoną w niej kronikę fotograficzną oraz do słuchania - z racji na dodaną do niej płytę CD z wybranymi homiliami.

Na zakończenie spotkania Biskup Drohiczyński przekazał papieskie medale „Benemerenti”, przyznane na jego prośbę przez Ojca Świętego Benedykta XVI. Otrzymali je: Joanna Błońska - malarka z Sokołowa Podlaskiego, Bożena Grotowicz - dyrektor Szpitala Powiatowego w Bielsku Podlaskim, Monika i Arkadiusz Jaworowscy - właściciele firmy „Suempol” z Bielska Podleskiego, Maria Koc - dyrektor Sokołowskiego Ośrodka Kultury w Sokołowie Podlaskim i radna Sejmiku Województwa Mazowieckiego, Jadwiga Korzeniewska - gospodyni z Bielska Podlaskiego, Tadeusz Romańczuk - prezes Spółdzielni Mleczarskiej „Bielmlek” z Bielska Podlaskiego oraz Lucyna Woźnica - prezes Akcji Katolickiej z Sokołowa Podlaskiego.

Dziękując za to wielkie wyróżnienie w imieniu odznaczonych, Bożena Grotowicz podkreśliła rolę małżeństwa opartego na wartościach chrześcijańskich. Podziękowała publicznie swemu mężowi za inspirację i wsparcie w jej pracach i służbie, a przed wszystkim za wychowanie czwórki dzieci.

2013-02-20 12:33

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Wstań! Idź!

Niedziela łódzka 39/2021, str. II

[ TEMATY ]

rekolekcje

formacja

Piotr Drzewiecki

Rekolekcje to czas formacji dla zgromadzonych wiernych

Rekolekcje to czas formacji dla zgromadzonych wiernych

19 września rozpoczęły się rekolekcje ewangelizacyjne w siedemnastu kościołach jubileuszowych archidiecezji łódzkiej.

W kolegiacie łaskiej prowadził je ks. Maciej Chodowski wraz z grupą młodzieży z Ruchu Światło-Życie. Spotkania stanowiła Msza św. z nauką rekolekcyjną, a po niej każdego dnia następowała inna forma ewangelizacji: koncert uwielbienia, adoracja krzyża, sakrament pokuty i modlitwa wstawiennicza, a na zakończenie rekolekcji – modlitwa o wylanie darów Ducha Świętego. – Rekolekcje noszą nazwę ewangelizacyjne, kerygmatyczne. Kerygmat to przesłanie Jezusa w pigułce. Jakbyśmy mieli komuś powiedzieć w co wierzymy, to byśmy użyli właśnie tych prawd wiary. Pierwsze prawo to miłość Pana Boga, od której wszystko zaczyna się w naszym życiu. Dziś Chrystus uczy apostołów, nawet jeśli nie rozumieją Jego przesłania, on ich nie opuszcza, tylko dalej cierpliwie ich naucza. Jezus się nie zniechęca naszym grzechem, ale musimy pokazać, że jesteśmy do niego skłonni. On przychodzi na świat, aby nas odkupić. On potem będzie żądał od nas decyzji wiary. Musimy ją podjąć, a potem każdorazowo ponawiać. Ale On dziś pyta Cię osobiście: Czy Ty wierzysz we mnie? – mówił ks. Chodowski. Po Mszy św. rozpoczął się koncert uwielbienia, podczas którego poszczególne pieśni animowane przez zespół muzyczny Ruchu Światło-Życie, przeplatane były świadectwami oazowiczów.

CZYTAJ DALEJ

Niebo – misja na co dzień!

2024-05-07 08:46

Niedziela Ogólnopolska 19/2024, str. 22

[ TEMATY ]

homilia

Karol Porwich/Niedziela

Zmartwychwstały Pan dał swoim uczniom wystarczająco wiele dowodów na to, że żyje. A teraz, przed wstąpieniem do Ojca, przygotowuje ich do nowego etapu w dziejach zbawienia ludzkiej rodziny. Rozstający się z Apostołami Pan objawia im swoje (i Ojca) dalekosiężne plany. Oto dość zwyczajni ludzie – uczniowie Jezusa, chrześcijanie – mają maksymalnie zaangażować się w rozwój królestwa Bożego na ziemi. Wnet ruszą w świat z Dobrą Nowiną. Pamiętają też, że mają się modlić, wiedzą, jak to czynić i o co prosić Ojca: „Przyjdź królestwo Twoje, bądź wola Twoja jako w niebie, tak i na ziemi”. Podczas licznych spotkań ze Zmartwychwstałym uczniowie zostali obdarowani tchnieniem Ducha Pocieszyciela. Ale będzie Go „więcej”. Jezus uroczyście obiecał, że wydarzy się cud zstąpienia Ducha Świętego, który obdarzy uczniów mocą i licznymi nadprzyrodzonymi darami. Tak wyposażeni będą zdolni nieść Ewangelię „aż po krańce ziemi”. Dobra Nowina o zbawieniu powinna być zaniesiona do wszystkich ludzi. A tymczasem Jezus – po wydaniu misyjnego polecenia i złożeniu obietnicy – „uniósł się w ich obecności w górę i obłok zabrał Go im sprzed oczu. Kiedy jeszcze wpatrywali się w Niego, jak wstępował do nieba, przystąpili do nich dwaj mężowie w białych szatach. I rzekli: «Mężowie z Galilei, dlaczego stoicie i wpatrujecie się w niebo? Ten Jezus, wzięty od was do nieba, przyjdzie tak samo, jak widzieliście Go wstępującego do nieba»”. Osamotnieni uczniowie, a po nich kolejne pokolenia wierzących mają się przystosować do nowego rodzaju obecności Zbawiciela. Już się boleśnie przekonali, że nie potrafią zatrzymać Go przy sobie. Teraz mają codziennie pielęgnować i doskonalić sztukę słuchania słowa Bożego, by odradzała się i rosła ich ufna wiara w Jezusa obecnego pośród nich – obecnego i udzielającego się szczególniej w eucharystycznej Ofierze i Uczcie.

CZYTAJ DALEJ

Katolicy na parkiecie

2024-05-12 17:18

Tomasz Lewandowski

140 osób bawiło się razem podczas 4. Karmelitańskiego Balu dla Singli

140 osób bawiło się razem podczas 4. Karmelitańskiego Balu dla Singli

140 osób na 4. Karmelitańskim balu dla singli i około 250 na Kato-party – młodzi „z wartościami” chcą się razem bawić.

– Okazuje się, że jest duże zapotrzebowanie na tego typu imprezy. Sporo osób przyjechało spoza Wrocławia, aby razem się bawić i poznać osoby żyjące tymi samymi wartościami. Wielu nie chce chodzić do klubów czy dyskotek i zastanawiać się, czy spotyka kogoś stanu wolnego, czy ta osoba myśli podobnie, czy żyje w podobnym stylu. Na takim balu nie muszą się martwić, czy ktoś jest już w poważnej relacji, czy wiara jest dla niego ważna. Tu można się przełamać – tłumaczy Maciej Romaniszyn, DJ i organizator Karmelitańskiego balu dla singli. I dodaje: – Mało jest wydarzeń o charakterze balu, w których możemy wziąć udział. Mamy sylwestra, może karnawał lub wesela, gdzie można pięknie się ubrać w strój wieczory i w konwencji balowej pobawić. My dajemy taką możliwość.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję