Reklama

Ze świata

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Syria

Wojna spowszedniała

Co najmniej 54 osoby zginęły w wyniku wybuchu bomb w zamieszkałej w większości przez chrześcijan i druzów dzielnicy Damaszku. W Jaramana, położonej w południowo-wschodniej części stolicy Syrii, eksplodowały 4 bomby, z których 2 znajdowały się w samochodach. Co najmniej 120 kolejnych osób zostało ciężko rannych. Nuncjusz apostolski w Syrii abp Mario Zenari w rozmowie z misyjną agencją „AsiaNews” z wielkim ubolewaniem wskazał, że z każdym dniem konfliktu wzrasta liczba ofiar i „nikt o tym nie mówi, co stało się już rutyną”.

Watykański dyplomata zwrócił także uwagę na coraz bardziej dramatyczną sytuację humanitarną w stolicy Syrii z powodu handlowego embarga i walk pomiędzy wojskami rządowymi i rebeliantami. Ponadto coraz większym problemem stają się uprowadzenia ludzi dla okupu, których dopuszczają się obie strony.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Szwecja

O Adwencie bez Jezusa

Władze w Szwecji pozwoliły, aby szkoły zabierały dzieci i młodzież na nabożeństwa adwentowe pod warunkiem, że nie będzie na nich wymieniane słowo „Jezus”. Według nadzorujących szwedzkie szkolnictwo, nauczanie o Adwencie, niezwykle mocno zakorzenione w szwedzkiej tradycji chrześcijańskiej, powinno być pozbawione jakichkolwiek elementów religijnych, takich jak błogosławieństwo, modlitwa czy wyznanie wiary.

Reklama

Instrukcje władz szkolnych oparte na postulacie religijnej neutralności placówek państwowych spowodowały już reakcję kilku polityków, którzy zgodnie podkreślili, że próba wymazania chrześcijaństwa ze sfery publicznej w imię „chimery neutralności” powoduje zubożenie kulturowe Szwecji.

Niemcy

Unia Europejska ma „konstrukcyjny błąd”

W tworzeniu prawa Unia Europejska powinna w większym stopniu uwzględniać etyczne rozstrzygnięcia w prawodawstwie państw członkowskich - uważa ks. prał. Karl Jüsten, kierownik Biura Katolickiego przy Bundestagu, niemieckim parlamencie.

- UE ma pewien konstrukcyjny błąd. Jeśli powołuje się na rzekomą neutralność światopoglądową określonych europejskich instrumentów prawnych, to równocześnie wypłukuje z wartości prawne regulacje na płaszczyźnie narodowej - powiedział ks. Jüsten.

Jego zdaniem, Unia Europejska powinna być „widzialną wspólnotą wartości”. - Zadaniem Kościołów jest jej w tym pomóc i wzmacniać fundamenty UE - podkreślił niemiecki kapłan. Ponadto powinno być wyraźnie sformułowane w programie Horizon 2020, promującym badania naukowe w Unii Europejskiej w latach 2014-2020, że badania na embrionach ludzkich bądź na embrionalnych komórkach macierzystych nie mogą być finansowane ze środków Unii Europejskiej.

Ludzie

Angus T. Jones

Odtwórca roli młodego Jake’a Harpera w popularnym serialu komediowym „Dwóch i pół” nawrócił się na chrześcijaństwo i postanowił nie brać udziału w dalszej produkcji, którą określił jako „plugawą”. 19-letni Angus T. Jones zrezygnował z zarobków, wynoszących w jego przypadku 350 tys. dolarów za odcinek, bo - jak podkreślił w specjalnym świadectwie dostępnym na stronach internetowych - nie chce „wspierać planu nieprzyjaciela”.

- Nie można być autentyczną, bogobojną osobą i jednocześnie grać w takim telewizyjnym show jak ten - powiedział Jones. Serial, oglądany przez miliony widzów w USA i na całym świecie, w tym także w Polsce, bardzo często wykorzystuje tematy i żarty związane z perwersjami seksualnymi oraz prezentuje radykalnie hedonistyczne podejście do życia.

Cudzysłów

Probostwa i kościelne organizacje odgrywają kluczową rolę we wspieraniu najsłabszych członków społeczeństwa.
László Surján, wiceprzewodniczący Parlamentu Europejskiego

Krótko

Benedykt XVI przed świętami Bożego Narodzenia na stałe zagości na Twitterze. Ojciec Święty sam będzie wskazywał fragmenty swych homilii i przemówień, które w formie 140 znaków trafią na ten popularny portal społecznościowy.

Administracja USA rozważa możliwość głębszej interwencji w wewnętrzny konflikt zbrojny w Syrii, m.in. bezpośrednie dostawy broni dla powstańców.

Status Palestyny do poziomu nieczłonkowskiego państwa obserwatora ONZ podwyższyło Zgromadzenie Ogólne Narodów Zjednoczonych. Polska wstrzymała się od głosu.

W indyjskim stanie Orisa na 6 lat więzienia skazano 12 uczestników pogromu chrześcijan. Prześladowania, które pochłonęły życie 90 osób, a dziesiątki tysięcy pozbawiły dachu nad głową, miały miejsce w 2008 r. i były najbardziej krwawymi w historii niepodległych Indii.

Unia Europejska chce wprowadzić zakaz wjazdu na teren krajów do niej należących „dla agresywnych żydowskich osadników”. Izrael jest oburzony.

Brak nowego budżetu unijnego. Kolejna tura rozmów i negocjacji będzie miała miejsce w przyszłym roku. Państwa spierają się o wysokość i miejsca cięć wydatków.

Hanna Suchocka - ambasador Rzeczypospolitej Polskiej przy Stolicy Apostolskiej otrzymała 28 listopada doktorat honoris causa Papieskiego Uniwersytetu Laterańskiego w Rzymie.

Delegalizacji okien życia będzie domagał się od Unii Europejskiej Oenzetowski Komitet Praw Dziecka (CRC). Zdaniem działaczy organu monitorującego wypełnianie przez państwa postanowień Konwencji o Prawach Dziecka, okna życia naruszają m.in.prawo dziecka do poznania swoich rodziców.

W Ramallah odbyła się ekshumacja zwłok palestyńskiego lidera Jasera Arafata. Naukowcy z 3 krajów pobrali próbki z jego ciała, aby zbadać, czy nie został otruty.

Strony informacyjne opracowano na podstawie doniesień korespondentów własnych, wiadomości Radia Watykańskiego, KAI i BP KEP.

2012-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Finlandia: Sąd Najwyższy skazuje byłą minister za przywołanie nauczania Kościoła nt. LGBT

2026-03-26 18:05

[ TEMATY ]

LGBT

Finlandia

fi.wikipedia.org

Päivi Räsänen

Päivi Räsänen

Znany jest finał trwającej od lat sprawy fińskiej posłanki Päivi Räsänen. Sąd Najwyższy skazał ją za przywołanie nauczania Kościoła nt. LGBT.

Wieloletnia fińska parlamentarzystka, była minister spraw wewnętrznych Finlandii, Päivi Räsänen, została uznana winną przez Sąd Najwyższy Finlandii za "mowę nienawiści" w formie obrazy grupy LGBT w związku z broszurą poświęconą nauczaniu Kościoła na temat homoseksualizmu.
CZYTAJ DALEJ

Czy rozpoznaję Bożą miłość w Jezusie Chrystusie?

[ TEMATY ]

homilia

rozważania

pixabay.com

Rozważania do Ewangelii J 10, 31-42.

Piątek, 27 marca. Dzień Powszedni.
CZYTAJ DALEJ

Nowi kanonicy

2026-03-27 22:19

ks. Jakub Oczkowicz

Nowi Kanonicy Kapituły Katedralnej

Nowi Kanonicy Kapituły Katedralnej

Ks. Gołąbek we wprowadzeniu wyraził radość z powiększenia tego grona, podkreślając, że obecność nowych kanoników stanowi nie tylko wyraz uznania dla ich dotychczasowej działalności, ale także nadzieję na dalszy rozwój. Zaznaczył, że każdy z nowych członków wnosi ze sobą wyjątkowe doświadczenie oraz zaangażowanie, które bez wątpienia przyczynią się do jeszcze owocniejszej pracy Kościoła rzeszowskiego. Następie nowi kanonicy złożyli wyznanie wiary oraz przysięgę wierności przy obejmowaniu urzędu wykonywanego w imieniu Kościoła. Prepozyt Kapituły poświęcił dystynktoria kanonickie i wprowadził nowych kanoników w urząd. Ci zaś w stroju chórowym zajęli miejsce w katedralnych stallach. Do grona kanoników katedralnych dołączyli: ks. dr Stanisław Kamiński, Wikariusz Biskupi ds. Życia Konsekrowanego oraz proboszcz parafii św. Józefa w Głogowie Małopolskim, ks. Jacek Szczęch, proboszcz parafii Matki Bożej Nieustającej Pomocy i św. Floriana w Rzeszowie oraz wykładowca w Instytucie Wyższych Studiów Teologicznych w Rzeszowie, ks. dr Lucjan Dyka, proboszcz parafii pw. św. Józefa Sebastiana Pelczara w Rzeszowie oraz wykładowca w Diecezjalnym Studium Organistowskim w Rzeszowie, ks. dr Piotr Potyrała, Dyrektor Caritas Diecezji Rzeszowskiej.

Na zakończenie zebrani kanonicy odmówili I Nieszpory z Uroczystości Zwiastowania Pańskiego polecając Bogu Kościół Rzeszowski.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję