Reklama

Aspekty

Ocalić Lubuskie od zapomnienia

Lubuskie to piękne lasy i czyste jeziora. Ale Lubuskie to także ciekawa architektura. Nie jesteśmy może tak bogaci w zabytki jak Kraków czy Wrocław, jest jednak w naszym regionie wiele ciekawych miejsc, które warto odwiedzić. Niektóre z zabytków odchodzą w niepamięć. Ulegają zniszczeniu lub nie zostały jeszcze odkryte. Podobnie jest z przyrodą. Caritas naszej diecezji postanowiła ocalić Lubuskie od zapomnienia

Niedziela zielonogórsko-gorzowska 49/2012, str. 4-5

[ TEMATY ]

ciekawe miejsca

zabytki

Lubuskie

Grzegorz Sawko

Ruiny mostu nad Odrą w okolicy miejscowości Kłopot

Ruiny mostu nad Odrą w okolicy miejscowości Kłopot

Z pragnienia zachowania tych bezcennych pamiątek zrodził się pomysł na konkurs fotograficzny. - Autorem pomysłu był ks. Andrzej Kołodziejczyk, zastępca dyrektora Caritas naszej diecezji. Wspólnie napisany projekt został podzielony na dwa moduły. Pierwszym z nich był konkurs fotograficzny „Ocalić Lubuskie od zapomnienia”, na który wpłynęło z całego województwa 116 prac. Warto tu podkreślić, iż najmłodszy uczestnik konkursu, a zarazem zwycięzca II miejsca, ma zaledwie 12 lat, zaś najstarszy - 57 lat. Co przedstawiały zdjęcia? W większości są to krajobrazy i przyroda ziemi lubuskiej, a także zabytki architektury, często już zapomniane i... zaniedbane - wyjaśniła Anita Łukowiak, koordynator projektu.

Organizatorem konkursu była Caritas Diecezji Zielonogórsko-Gorzowskiej. Konkurs został zorganizowany w ramach projektu współfinansowanego ze środków pochodzących z budżetu wojewody. Biskup diecezjalny Stefan Regmunt oraz wojewoda lubuski Marcin Jabłoński objęli patronat nad drugą częścią projektu, którym jest konferencja „Patroni posługi charytatywnej na ziemi lubuskiej”.

Reklama

Organizatorzy konkursu postawili sobie bardzo ambitny cel: podnieść świadomość mieszkańców województwa lubuskiego w zakresie ochrony dziedzictwa narodowego oraz dbałości o zabytki i dobra kultury narodowej. Poprzez te działania chcieli rozbudzić zainteresowanie mieszkańców regionu w zakresie istniejących dóbr kultury i ochrony zabytków. Bo przecież każdy z nas może stać się prawdziwym odkrywcą zaginionych miejsc ziemi lubuskiej. Może również pomóc zachować zabytki, którymi nikt się jeszcze nie zajął.

Uczestnicy konkursu musieli przygotować zdjęcia prezentujące krajobraz kulturowy regionu, a także pokazać dziedzictwo i dobra kultury ziemi lubuskiej, np. zabytkowe obiekty, atrakcje przyrodnicze, zapomniane miejsca Lubuskiego...

Konkurs skierowany był do wszystkich mieszkańców województwa lubuskiego i trwał od 12 września do 15 października.

Reklama

- Sądzę, że mieszkańcy regionu zostali zachęceni do poszukiwań perełek naszego województwa, jednocześnie uwieczniając je na zdjęciach, o czym świadczy różnorodność prac. Obecnie przygotowujemy się do wystaw pokonkursowych, gdzie będzie można oglądać prace, nie tylko te nagrodzone, ale również zdjęcia wyróżnione. Drukowane są także foldery ukazujące piękno ziemi lubuskiej, które trafią do mieszkańców naszego województwa - dodała Anita Łukowiak. Zdjęcia, które wpłynęły na konkurs, prezentowały obiekty praktycznie z całego województwa. Niektóre z nich pozwoliły odkryć miejsca, które na co dzień nie są przez nas zauważone.

Liczba nadesłanych prac zaskoczyła organizatorów. Komisja oceniająca prace musiała spośród wielu ciekawych zdjęć wybrać te najlepsze. 29 października komisja zebrała się i nagrodziła następujące prace:
I miejsce - Grzegorz Sawko za zdjęcia „Ruiny mostu nad Odrą w okolicy miejscowości Kłopot” oraz „Bociania wieś Kłopot”,
II miejsce - Aleksandra Szamreta za zdjęcie „Ruiny kościoła w Zatoniu”,
III miejsce - Agnieszka Czarnecka za zdjęcie „XIX-wieczna oficyna zarządcy w m. Brzoza”.
Postanowiono także wyróżnić następujące osoby:
- Justynę Różańską za zdjęcie „Witraż w kościele pw. Chrystusa Króla w Gorzowie Wlkp.”,
- Tomasza Biela za zdjęcie „Wieże bazyliki mniejszej w Rokitnie”,
- Katarzynę Szymańską za zdjęcie „Wiatrak w Leśniowie Wielkim”.

Czy konkurs spełnił swoje zadanie? Pozwolił na pewno odkryć wiele ciekawych miejsc i obiektów. Lubuskie warto poznawać. Bo wtedy sami zauważymy, że jest to bardzo piękny i ciekawy region. - Cieszymy się, że mogliśmy jako organizatorzy aktywnie włączyć się w realizację zadania na rzecz ochrony dóbr i dziedzictwa narodowego, angażując mieszkańców województwa do czynnego udziału w powyższych działaniach - zaznaczyła na koniec Anita Łukowiak.

2012-11-30 12:14

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Gorzów: Wojewódzkie Obchody Święta Policji

[ TEMATY ]

policja

Lubuskie

gorzów

Karolina Krasowska

W Gorzowie 17 lipca odbyły się Wojewódzkie Obchody Święta Policji.

Wszystkich gości powitał ks. Jerzy Piasecki, kapelan lubuskiej policji, zaś Mszy św. w intencji policjantów i pracowników lubuskiej policji przewodniczył bp Paweł Socha.

CZYTAJ DALEJ

Dziurawa wiara

2021-08-31 12:08

Niedziela Ogólnopolska 36/2021, str. 23

[ TEMATY ]

wiara

bp Andrzej Przybylski

Karol Porwich/Niedziela

Warto, abyśmy wyszli z naszych własnych chat i dziur i oddali całkowite pierwszeństwo Jezusowi w Jego Słowie, Eucharystii i Kościele.

Włodzimierz Sołowiow opisywał kiedyś dziwną sektę, którą spotkał na wschodnich rubieżach Rosji. Nazwał tych ludzi „dziuromódlcami”. W niewielkich wspólnotach gromadzili się w swoich małych chatach, gdzie na głównej ścianie została wyżłobiona dziura, którą bogato zdobili. W ramach swojej pobożności spotykali się i modlili prostymi słowami: „Chato moja, dziuro moja, zbaw mnie!”. Każdy miał swoją chatę i swoją dziurę, nikt nie potrzebował żadnej wspólnej doktryny, liturgii, struktur ani większej wspólnoty wiary. Ta pogańska religia była wygodna dla wszystkich i całkowicie odpowiadała wrażliwości właścicieli dziury. Czy jednak była ona prawdziwą religią, czy tylko czarną dziurą potrzebną do zatopienia własnych potrzeb duchowych? Nie mamy wątpliwości, że to przykład na dość prymitywne i pogańskie traktowanie wiary. Olbrzymim nadużyciem byłoby porównywać ją z jakąkolwiek formą chrześcijaństwa. Warto jednak pomyśleć o mechanizmie rządzącym tą dziwną społecznością „dziuromódlców” i o tym, czy w nas też nie ma takich niebezpiecznych skłonności do znajdowania sobie własnej dziury w wierze albo do łatwego wpadania w dziury, które proponuje się nam w dzisiejszym świecie.

CZYTAJ DALEJ

Rozpoczęło się diecezjalne pielgrzymowanie maturzystów na Jasną Górę

2021-09-22 19:44

[ TEMATY ]

Jasna Góra

maturzyści

pielgrzymka maturzystów

Karol Porwich/Niedziela

Pielgrzymką maturzystów diecezji rzeszowskiej na Jasnej Górze rozpoczyna się tegoroczne diecezjalne spotkanie młodych z Matką Bożą Częstochowską.

Przez najbliższe miesiące, jeśli tylko sytuacja epidemiczna na to pozwoli, do Sanktuarium przybywać będą teraz uczniowie ostatnich klas szkół średnich, by zawierzyć nie tylko egzaminy, ale swoje dalsze wybory i życiową drogę.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję