Reklama

Niedziela Kielecka

„Pomagamy, by inni mogli wzrastać”

Niedziela kielecka 49/2012, str. 6-7

[ TEMATY ]

pomoc

szlachetna paczka

Karol Leon Pantelewicz

Wolontariusze Szlachetnej Paczki

Wolontariusze Szlachetnej Paczki

Ks. Jacek Stryczek, kierujący Stowarzyszeniem Wiosna nigdy nie lubił zakupów w Adwencie, przedświątecznego szału w galeriach i centrach handlowych, któremu poddają się bezwiednie ludzie. Jako swój protest wobec komercjalizacji świąt dwanaście lat temu wymyślił projekt „Szlachetna Paczka” i zaraził nim już 150 tys. osób w Polsce. Ta liczba wciąż rośnie. - W regionie świętokrzyskim w tym roku mądra pomoc Szlachetnej Paczki dotrze do blisko 1000 rodzin, to o 200 więcej niż w zeszłym roku. Szlachetna Paczka angażuje 482 przygotowanych i przeszkolonych wolontariuszy, którzy pracują w blisko w 30 rejonach. Finał już za tydzień - przypomina Mateusz Dziadowicz specjalista PR Szlachetnej Paczki w regionie świętokrzyskim.

Jak coś robić, to całym sercem

Wśród nich jest Jakub - student historii związany z parafią Ojców Franciszkanów w Chęcinach. W Paczkę wciągnął się przed czterema laty w parafii Nowiny dzięki ks. Włosowiczowi. W tym roku jest liderem rejonu, stworzył osobny rejon w Chęcinach. - Jak coś robić, to całym sercem - mówi. I od dwóch miesięcy dzieli czas między Paczkę, studia, a dorywczą pracę. Franciszkanie w Chęcinach na czele z o. Pawłem Chmurą - gwardianem przyjęli wolontariuszy z otwartymi ramionami, przeznaczając na magazyn i miejsce spotkań swoją klasztorną kawiarenkę. O projekcie szybko dowiedzieli się przebywający w Hostelu u franciszkanów młodzi po terapii uzależnień. Kilka osób przystąpiło do Paczki, przecież wiedzą, co to znaczy znaleźć się w trudnej sytuacji. Ktoś kiedyś wyciągnął do nich rękę, teraz oni chcą pomagać. Rejon Jakuba ma 21 wolontariuszy, głównie studentów i uczniów, ale nie tylko. Bardzo ich chwali. - Jesteśmy dobrze zintegrowaną drużyną, która daje mi wielką energię do działania - mówi. Wolontariusze wyznaczyli sobie ambitny cel. Odwiedzili ok. 70 rodzin potrzebujących. Teraz ich dane znajdują się w internetowej bazie, rodziny powoli znajdują swoich darczyńców.

Reklama

Najpierw jednak trzeba było odwiedzić rodziny w potrzebie w najbliższej okolicy. - Spotkania są niesamowite. Z jednej strony widzisz biedę i problemy, ale po rozmowie wychodzisz wzmocniony, zmotywowany do działania. Każde spotkanie z rodziną ukazuje mi coś innego. Jedni jeszcze w XXI wieku nie mają łazienki i muszą wychodzić nawet zimą na zewnątrz, by załatwić fizjologiczne potrzeby, inni mają okna, przez które hula wiatr, jeszcze inni marzą, by wymienić zbutwiałe drzwi czy podłogę na cieplejsze i schludniejsze panele, bo dzieci rosną, chcą się uczyć w normalnych warunkach… Nie ma takiej samej rodziny i dlatego każda Szlachetna Paczka musi być wyjątkowa, dostosowana do potrzeb - tłumaczy.

- Podczas odwiedzin widać, jak młode pokolenie chce wygrać z ubóstwem, wyrwać się z tego kręgu biedy. Dzieci chcą studiować, są ambitne, walczą dla siebie o lepszą przyszłość. Warto zainwestować w rodzinę, to ona jest najważniejsza. W projekcie Szlachetna Paczka mamy świadomość, że my pomagamy, by inni mogli się rozwijać - mówi. Wolontariusze, by promować Szlachetną Paczkę nakręcili nawet własny film i pokazali go u franciszkanów. Chcą zarazić swoim entuzjazmem i dobrą energią innych, znaleźć dla rodzin darczyńców.

Ubóstwo niejedno ma imię

W LO Śniadeckich w Kielcach Szlachetna Paczka zadomowiła się na dobre od kilku lat. Jest tutaj osobny magazyn i rejon, który ma pod swoją pieczą rodziny w centrum. Ubóstwo w centrum miasta? O tak, mieszka ono w starych zaniedbanych kamienicach z rodzinami wielodzietnymi, bezrobotnymi, wśród bezdomnych, chorych, opuszczonych, samotnych, bezradnych. Tutaj trafiają wolontariusze. Sztab tworzy blisko czterdziestu wolontariuszy, głównie licealiści także z LO Słowackiego, Sawickiej i „Elektryka”. - Zgłaszali się też młodsi, ale niestety muszą jeszcze poczekać. Rejonem kieruje Hubert Zapała - uczeń tego liceum. - To smutne, kiedy patrzysz na cierpienie, niezawinioną biedę, która pozbawia chęci do działania i życia wszystkich domowników, ale tym bardziej chcesz pomóc. Ja wychodzę po tych odwiedzinach radosny i wzmocniony, wiem, że przez Szlachetną Paczkę mogę dać rodzinie impuls do zmiany - mówi. W tym roku odwiedził trzy rodziny. Jedną z nic była samotna starsza pani, borykająca się z wieloma chorobami. Ma emeryturę, która nie wystarcza, by się utrzymać nie, mówiąc o lekach. - Kobieta była szczęśliwa, że przyszliśmy porozmawiać o jej kłopotach, że mogła o sobie komuś powiedzieć - opowiada. Kolejna rodzina - czwórka dzieci i zadłużenie, nie starcza na elementarne potrzeby i żywność. Sytuacja dłużnika jest społecznie nieakceptowana, trudno znaleźć mu wsparcie i zrozumienie u kogokolwiek. Najbardziej w całej sytuacji cierpią dzieci - przekonuje. - Podczas naszej wizyty dzieciaki biegały wkoło nas w radości jakby św. Mikołaj przyszedł do nich - relacjonuje z przejęciem.

Reklama

Brał udział w różnych akcjach charytatywnych i zbiórkach żywności, ale dopiero Szlachetna Paczka pokazała mu jak naprawdę pomagać. A darczyńcy? - pytam Huberta. - To wspaniali ludzie. Dzięki nim Paczka w tamtym roku w Polsce pomogła ponad 11 tys. potrzebujących rodzin. Szacuje się, że w ubiegłym roku w akcję było zaangażowanych ponad 100 tys. darczyńców. Uświadamiamy im, że zrobili coś niezwykłego, szlachetnego, wielkiego i wspaniałego. Są naszymi partnerami, bohaterami, którzy zmieniają tak naprawdę świat. Pokazują, że on nie jest taki zły, że są dobrzy ludzie - podkreśla Hubert. - Nie da się zapomnieć darczyńców, z którymi współpracowałem. Wkładali w przygotowanie Paczki tyle serca, dbali o najwyższą jakość, angażowali swoje rodziny, przyjaciół, współpracowników z firmy, aby spełnić wszystkie potrzeby rodziny i jej marzenia - dodaje.

- W ubiegłym roku zgłosił się do mnie darczyńca z Wrocławia. Nie mógł zrobić Paczki na święta, ale zapewniał, że przywiezie ją osobiście, jak tylko wróci z zagranicy. I tak było. O godz. 22 w mroźną noc przyjechał do Kielc swoim samochodem, wyładowanym po brzegi pudłami. Towarzyszyły mu dwie koleżanki z pracy. Paczkę przygotowała cała firma. Zaczęło się wypakowywanie prezentów, asystowały szczęśliwe bliźniaki pani Krystyny, ona ze łzami w oczach patrzyła jak goście wnoszą kolejne pudła. Dzieci rzucały się na szyję młodemu chłopakowi i całowały go, okazując wdzięczność. Ja stałam jak zaczarowana. To są właśnie paczkowe cuda. Wierzę, że ta pomoc, ten niezwykły gest zupełnie obcego człowieka z drugiego końca Polski odmienił życie tej rodziny - opowiada Katarzyna.

W tej edycji będzie podobnie. Setki tysięcy wolontariuszy i darczyńców rozpalą w domach ubogich, potrzebujących rodzin nadzieję, która pozwoli im wygrywać z biedą i wzrastać.

2012-11-30 12:14

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Razem można więcej

Niedziela zielonogórsko-gorzowska 24/2021, str. IV

[ TEMATY ]

pomoc

uczniowie

Archiwum s. C. Torończak

Pomaganie jest wpisane w statut katolickiej podstawówki w Gorzowie

Pomaganie jest wpisane w statut katolickiej podstawówki w Gorzowie

Dzieci chcą pomagać! Mają wrażliwe i otwarte serca. Jeśli tylko znajdą się dorośli, którzy wesprą najmłodszych w działaniu, zaczną się dziać piękne rzeczy.

We współczesnym świecie zainteresowanie dzieckiem nie gaśnie. Poszukuje się różnych form wychowawczych, sposobów rozrywki, spędzania wolnego czasu. Ale dostrzega się również wielorakie cierpienia i niedostatek, które dzieci przeżywają – zauważa s. Celina Torończak, opiekunka Ogniska Misyjnego w Kwielicach. – Biorąc napełniasz ręce, dając napełniasz serce – to prosta zasada naszego wolontariatu, który w szkole działa od wielu lat. Wraz z nauczycielką Ewą Woźniak uwrażliwiamy dzieci na drugiego człowieka – dodaje Małgorzata Jaskuła, katechetka z SP nr 17 w Zielonej Górze. – Wszyscy znamy przysłowie: Czym skorupka za młodu nasiąknie… Uważam, że jeśli pewnych nawyków, pewnej wrażliwości człowiek nie wyniesie z dzieciństwa, to w dorosłym życiu o wiele trudniej będzie to w nim zaszczepić – mówi ks. Bartłomiej Rybacki, prefekt Katolickiej Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Gorzowie. Cała trójka opowie nam, czego potrafią dokonać dzieci.

CZYTAJ DALEJ

Msza św. krok po kroku

Rozumienie znaków i symboli, gestów i postaw pozwala nam świadomie i owocnie uczestniczyć we Mszy św.

Każdy, kto poważnie traktuje swoje chrześcijaństwo, wie, że we Mszy św. należy uczestniczyć. Ale nie wszyscy zadają sobie pytanie, czym owo uczestnictwo jest i co należy zrobić, aby stało się ono świadome, czynne i owocne, czyli właśnie takie, jakie powinno być. Na pewno odpowiednie uczestnictwo nie ogranicza się jedynie do wypełnienia pierwszego przykazania kościelnego, czyli do fizycznej obecności w kościele w każde niedzielę i święto nakazane. Aby prawdziwie uczestniczyć we Mszy św., nie wystarczy także być tylko skupionym i pobożnym oraz gorliwie się modlić. To zbyt mało, a nawet można powiedzieć, że nie do końca o to by chodziło. Warto więc przyglądnąć się naszemu uczestnictwu we Mszy św. i spróbować odnaleźć, co w niej jest naprawdę ważne.

CZYTAJ DALEJ

Zaprośmy Maryję do naszego życia, abyśmy sami nie dźwigali naszych problemów

2021-09-26 17:47

[ TEMATY ]

Maryja

Stock.Adobe

Zaprośmy Maryję Wspomożenie Wiernych do naszego życia, żebyśmy naszych spraw i problemów nie musieli dźwigać sami - mówił biskup kaliski Damian Bryl, który przewodniczył Mszy św. w bazylice w Twardogórze z okazji zakończenia obchodów 25-lecia koronacji figury Wspomożycielki Wiernych i 75–lecia posługi salezjanów w Twardogórze.

Witając biskupa, pielgrzymów i parafian salezjanin ks. Krzysztof Bucyk, kustosz twardogórskiego sanktuarium przypomniał wydarzenia związane z przygotowaniem koronacji, która miała miejsce 24 września 1995 r. Zaznaczył, że dzieło to dokonało się dzięki zaangażowaniu pierwszego biskupa kaliskiego Stanisława Napierały i ówczesnego proboszcza ks. Józefa Kawalca.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję