Reklama

Istotą wychowania jest miłość

Pracownicy oświaty przybyli do Rokitna w ramach XXI Diecezjalnej Pielgrzymki Nauczycieli. Wraz z nimi u stóp Pani Cierpliwie Słuchającej modlił się bp Paweł Socha

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Podczas kilkugodzinnego spotkania w sanktuarium nauczyciele wysłuchali przemówienia Ferdynanda Sańki, wojewódzkiego wicekuratora oświaty, wykładu ks. dr. Andrzeja Oczachowskiego oraz relacji z tegorocznych „Warsztatów w Drodze”, którą przedstawiła dr Monika Kaczor z UZ. Pielgrzymi uczestniczyli też w nabożeństwie Drogi Krzyżowej, przygotowanym przez duszpasterstwo nauczycieli z dekanatu Drezdenko.
Ks. kan. Eugeniusz Jankiewicz, dyrektor Wydziału Duszpasterskiego, przypomniał za Janem Pawłem II, że powołanie nauczyciela wymaga szczególnych przymiotów serca i zaangażowania. - Myślę, że ta świadomość sprawiła, że mimo obowiązków jesteście tutaj - powiedział pielgrzymom. - W ciągu roku szkolnego też musimy tak zagospodarować czas, by znaleźć chwilę na własną formację duchową i intelektualną - dodał. Ks. Jankiewicz podkreślił, że nasza diecezja odgrywa kluczową rolę w planowaniu ogólnopolskiej formacji nauczycieli, zwłaszcza dzięki Ogólnopolskim Nauczycielskim „Warsztatom w Drodze”.
- Istotą wychowania jest miłość - mówił w homilii bp Paweł Socha, tłumacząc, że dzisiejsze dzieci bardzo często nie dostają w domu wystarczająco dużo ciepłych uczuć. - Nauczyciele częściowo mogą te potrzeby zaspokoić. Trzeba te dzieci duchowo dokarmić, bo inaczej pozostaną zagubione.
Bp Socha przestrzegał pedagogów przed zgorszeniem. - W języku biblijnym zgorszenie to albo powód upadku, albo przeszkoda w dalszym rozwoju - tłumaczył. Mówił, że współczesne dzieci doświadczają obu jego rodzajów. - Co mają robić ludzie dobrej woli? Najpierw zamyślić się nad sobą, przez formację stawać się człowiekiem prawego serca - radził. - Troska o własny rozwój duchowy jest odbiciem troski o naszych wychowanków.
Nauczyciele zapewniali, że dobro uczniów leży im szczególnie na sercu. - Kształtowanie młodego człowieka nie jest łatwe, ale wiemy, że Bóg współdziała z tymi, którzy w Niego wierzą - powiedzieli biskupowi. Podkreślali, że czerpią z Jezusa i uczą się od Niego.
- Przyjechałam tu zawierzyć swoich uczniów, a także nabrać sił - mówi Paulina Skibiszewska z głogowskiego ekonomika. - Skoro uczę, muszę mieć jakieś podstawy. Dlatego dzisiaj sama zamieniam się w ucznia i chcę słuchać, by potem móc przekładać to na dzieciaki.
Pielgrzymkę zakończyła wspólna agapa, zorganizowana dzięki pomocy Lubuskiej Akademii Nauczycieli.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2009-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Będzie zmiana? Papież rozmawiał z nuncjuszem w USA, jednym z najstarszych na świecie

Papież Leon XIV przyjął na audiencji nuncjusza apostolskiego w Waszyngtonie, 79-letniego kardynała Christophe'a Pierre'a. Poinformowało o tym 5 stycznia Biuro Prasowe Watykanu , nie podając bliższych szczegółów. Kard. Pierre sprawuje funkcję nuncjusza apostolskiego w Stanach Zjednoczonych od prawie dziesięciu lat. 30 stycznia skończy 80 lat, co czyni go jednym z najstarszych nuncjuszy apostolskich na świecie.

W przemówieniu do biskupów włoskich pod koniec listopada papież Leon XIV zapowiedział, że dla najwyższych stanowisk kościelnych zamierza wprowadzić wyjątki od limitu wieku na maksymalnie dwa lata. Obecnie limit wieku dla biskupów i nuncjuszy apostolskich wynosi 75 lat.
CZYTAJ DALEJ

Msza św. o łaskę zdrowia dla ks. Olszewskiego

2026-01-05 18:49

[ TEMATY ]

Ks. Michał Olszewski

Księża Sercanie

Ks. Michał Olszewski. Zdjęcie archiwalne

Ks. Michał Olszewski. Zdjęcie archiwalne

W Święto Trzech Króli, o godzinie 11.00 w Warszawie w archikatedrze Św. Jana Chrzciciela przy ul. Świętojańskiej 8 odbędzie się Msza Święta o łaskę zdrowia dla księdza Michała Olszewskiego.

Po Mszy św. będą zbierane kartki, na których będzie można przekazać duchownemu słowa wsparcia - mają zostać przekazane ks. Michałowi Olszewskiemu.
CZYTAJ DALEJ

Wciąż potrzebujemy szukać prawdy

2026-01-06 22:26

Biuro Prasowe AK

- Nie ma mądrości bez otwarcia na zmianę, bez pokory, która mówi, że wciąż wiemy za mało; wciąż potrzebujemy szukać prawdy i weryfikować swoje przekonania w świetle, które nas prowadzi – mówił bp Damian Muskus OFM na zakończenie obchodów Epifanii w parafii Matki Bożej Pocieszenia w Krakowie.

– Dzisiaj w wielu miejscach naszej ojczyzny były organizowane Orszaki Trzech Króli. My też uczestniczymy w tym marszu, ponieważ tego wieczoru przybyliśmy do naszej parafialnej świątyni, która jest miejscem narodzenia Jezusa Chrystusa. Tutaj w naszym parafialnym Betlejem Pan Jezus rodzi się poprzez Boże Słowo i poprzez Eucharystię – mówił na początku Mszy św. proboszcz parafii Matki Bożej Pocieszenia przy Bulwarowej, ks. Krzysztof Wojda SAC.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję