Reklama

Chopin z dedykacją

W Andrychowie zainaugurowano 2 sierpnia cykl niedzielnych koncertów poświęconych pamięci Jana Pawła II. Pierwszą artystką, którą zaproszono na gościnny występ była chińska pianistka Man Li Szczepańska

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Występująca przed andrychowską publicznością Man Li Szczepańska, to niezwykle intrygująca postać. Gry na fortepianie uczyła się w Pekinie, natomiast wirtuozerii w klasie profesora Andrzeja Dutkiewicza na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie. Artystka występowała w krajach Europy Wschodniej oraz Bliskiego i Dalekiego Wschodu. Koncertował m.in. w czasie uroczystości odsłonięcia pomnika Fryderyka Chopina w Pekinie w 2008 r. oraz w kilku prowincjach chińskich w ramach tournee „Z Chopinem do Chin”. Również w Andrychowie program, który wykonała składał się wyłącznie z kompozycji tego wielkiego polskiego kompozytora. Z połączenia jej muzycznych pasji z fascynacją osobą Ojca Świętego wyszedł tytuł „Andrychów muzyką Chopina oddaje hołd Janowi Pawłowi II”.
Zanim jednak artystkę zaproszono na scenę, głos oddano dwóm kapłanom, którzy swym słowem otworzyli szósty już cykl sierpniowych koncertów dedykowanych Papieżowi. Pierwszym, który przemawiał, był ks. Józef Jania, proboszcz parafii św. Stanisława. W swoim słowie nawiązał on do wypowiedzi ks. kard. Franciszka Macharskiego, który w trakcie uroczystości żałobnych ganił rodaków za sprzeniewierzenie się papieskiemu nauczaniu dotyczącego Dekalogu z 1991 r. - Powinniśmy przyjąć katechezę, jaką otrzymaliśmy w 1991 r., jak testament. Życzę więc, by te sierpniowe koncerty ku czci Ojca Świętego umocniły nas w tym, co Jan Paweł II do nas mówił - zaznaczył ks. J. Jania.
Zaraz po nim na scenę został wywołany proboszcz parafii św. Macieja Apostoła ks. Stanisław Czernik, który w swym przemówieniu dochodził do tego, co zwykliśmy określać mianem źródła wielkiej twórczości.
- Gdy wczytamy się w życiorysy artystów, wszystkie mówią, że największą inspiracją, z której czerpali, była dla nich wiara. Dziś w naszym zdehumanizowanym świecie, to przesłanie jest bardzo ważne, bo przypomina nam, że przez dar pięknej muzyki mamy szansę odkryć w sobie prawdziwy sens powołania. Niech więc te koncerty rozbudzą w naszych sercach to, co najistotniejsze, to jest dar miłości do jedynego Boga za pośrednictwem Jana Pawła II - stwierdził ks. S. Czernik.
W ramach pięciu koncertów, które odbywać się będą w każdą kolejną niedzielę sierpnia, oprócz Man Li Szczepańskiej będzie można posłuchać jeszcze grającej muzykę dawną formację „Scandicus”, Paulinę Kujawską, „Frank Prus Trio” oraz smyczkowy „A.Quartet”.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2009-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Papież: ubodzy są dziś okradani nie tylko z chleba, ale i głosu

2026-06-14 14:10

[ TEMATY ]

ubodzy

Dzień Ubogich

Leon XIV

Vatican Media

Ubodzy naszych czasów są okradani nie tylko z chleba, ale także z głosu i twarzy – napisał Leon XIV w orędziu na X Światowy Dzień Ubogich, który będzie obchodzony 15 listopada. Papież ostrzegł przed społeczeństwem, które spycha najsłabszych na margines, a także przed obojętnością pogłębianą przez środowisko cyfrowe. Zaapelował jednocześnie, by Kościół był „ubogi z ubogimi” i stawał się dla potrzebujących miejscem schronienia, nadziei i godności.

Tegoroczne orędzie na Światowy Dzień Ubogich nosi tytuł „Pan jest ucieczką ubogiego”. Leon XIV przypomniał, że ubodzy zajmują szczególne miejsce w życiu Kościoła, a stosunek do nich staje się sprawdzianem autentyczności chrześcijańskiego życia.
CZYTAJ DALEJ

„Dobra szkoła – silna Polska!” – manifestacja przeciwko reformie edukacji MEN

2026-06-14 18:14

[ TEMATY ]

szkoła

Materiał prasowy

Przedstawiciele środowisk rodzicielskich, nauczycielskich i związkowych skupieni w Koalicji na Rzecz Ocalenia Polskiej Szkoły - Polacy zatroskani o kształt polskiej edukacji zgromadzili się w niedzielę pod pomnikiem Mikołaja Kopernika na Krakowskim Przedmieściu w Warszawie podczas manifestacji pod hasłem „Dobra szkoła – silna Polska!”.

Uczestnicy protestowali przeciwko realizowanej przez Ministerstwo Edukacji Narodowej reformie - deformie „Kompas Jutra” oraz zmianom wdrażanym przez minister edukacji Barbarę Nowacką. Sprzeciw budzi m.in.: realizacja zawetowanej przez Prezydenta Karola Nawrockiego ustawy o prawie oświatowym przy użyciu rozporządzeń, wprowadzenie obowiązkowej edukacji zdrowotnej od 1 września 2026 r., usuwanie z programów nauczania bohaterów narodowych, kanonu lektur i drastyczne cięcia w podstawach programowych innych przedmiotów. Polskie szkoły zmieniają się w placówki opiekuńcze dbające przede wszystkim o dobrostan uczniów. Organizatorzy obserwują postępującą psychologizację szkoły oraz wprowadzanie treści ideologicznych, które są sprzeczne ze światopoglądem wielu rodziców.
CZYTAJ DALEJ

Tomaszów Maz.: 200 lat wiary, modlitwy i wspólnoty

2026-06-14 14:00

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

Joanna Popławska

W sanktuarium św. Antoniego Padewskiego w Tomaszowie Mazowieckim rozpoczęły się obchody jubileuszu 200-lecia miejscowej parafii

W sanktuarium św. Antoniego Padewskiego w Tomaszowie Mazowieckim rozpoczęły się obchody jubileuszu 200-lecia miejscowej parafii

– Każdy jubileusz jest otwartymi drzwiami łaski – podkreślił bp Krzysztof Nykiel podczas inauguracji roku jubileuszowego 200-lecia parafii św. Antoniego Padewskiego w Tomaszowie Mazowieckim. Uroczystości rozpoczęły się 13 czerwca, we wspomnienie patrona sanktuarium, a wierni otrzymali wyjątkowy dar duchowy – możliwość uzyskania odpustu zupełnego przez cały rok jubileuszowy.

W sanktuarium św. Antoniego Padewskiego w Tomaszowie Mazowieckim rozpoczęły się obchody jubileuszu 200-lecia miejscowej parafii. Mszy św. inaugurującej wyjątkowy rok przewodniczył bp Krzysztof Nykiel, regens Penitencjarii Apostolskiej. Na początku liturgii odczytano dekret Stolicy Apostolskiej, przyznający wiernym szczególną łaskę odpustu zupełnego z okazji dwusetnej rocznicy istnienia wspólnoty.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję