Reklama

Twórcza i aktywna Młodość = KSM!

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Wakacje… W końcu upragniony czas odpoczynku. Szkoły i uczelnie pustoszeją. Uczniowie, studenci zamykają skrypty i podręczniki. Są jednak wśród nich tacy, dla których czas wolny od szkoły nie jest czasem wolnym od podejmowania ciekawych inicjatyw.
Dla członków Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży wakacje, to czas szczególnej pracy - apostolstwa i zdobywania młodych dla Chrystusa. Na naszych łamach prezentujemy KSM Archidiecezji Krakowskiej, który na tle innych diecezji w całej Polsce wyróżnia się szczególną aktywnością.

„Zarażają” wartościami

To młodzi katolicy, którzy stawiają na apostolstwo, na czyn, który zachęci innych stojących w progu Kościoła, aby weszli do środka. Można powiedzieć, że stawiają na apostolstwo nowoczesne, bo wykorzystują wszystkie dostępne środki, aby trafić do młodego człowieka. Podstawowe postulaty, zawarte w słowach: „Przez cnotę, naukę i pracę służyć Bogu i Ojczyźnie - Gotów!”, realizują przez organizowanie i włączanie się w akcje oparte na głębokiej formacji religijnej, dzięki którym „zarażają” wartościami innych.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

„Młodsza Akcja Katolicka”

Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży funkcjonuje w Polsce już od czasów przedwojennych. Jego działalność przerwał wybuch I wojny światowej i okres komunizmu. Niektórzy określają KSM jako „młodszą Akcję Katolicką” i rzeczywiście ma to uzasadnienie w historii. W 1934 r., na krajowym zjeździe Akcji Katolickiej, włączono do niej Stowarzyszenie Młodzieży Polskiej i nazwano je Katolickim Stowarzyszeniem Młodzieży. Na początku działalności wyróżniono gałąź męską i żeńską Stowarzyszenia. Po wznowieniu działalności w 1990 r. przyjęło ono formę koedukacyjną.

Krakowski KSM

KSM jest stowarzyszeniem ogólnopolskim. Biuro Prezydium Krajowej Rady znajduje się w Warszawie. W terenie działa w większości polskich diecezji, m.in. w krakowskiej. Obecnie działa u nas jedno koło szkolne KSM-u (przy Zespole Szkół Zawodowych nr 1, ul. Rzeźnicza 4), jedno koło studenckie (Krakowskie Koło Akademickie KSM AK przy parafii św. Mikołaja, ul. Kopernika 9) oraz 16 oddziałów parafialnych (m.in. w Krakowie, Zakopanem, Libiążu, Więcławicach, Skawinie, Mszanie Dolnej, Poroninie). Biuro Zarządu krakowskiego mieści się w Krakowie przy ul. Wiślnej. Asystentem kościelnym jest ks. Rafał Buzała, a prezesem Marcin Nowak.

Reklama

Za słowem idą czyny

Młodzi z KSM-u starają się wcielać w życie „Dekalog” KSM-owicza, który zachęca do szerzenia Chrystusowego Królestwa w swojej duszy i w środowisku. Mówi on o szanowaniu godności i czystości, o poszanowaniu pracy, oszczędności i sumiennym spełnianiu obowiązków. Jest też w nim mowa o chrześcijańskiej kulturze życia i dbaniu o rozwój fizyczny. „Dekalog” przedstawia pewne ideały, które mają połączyć młodych ludzi. Nie jest to pusty zapis, bo niezliczona ilość akcji świadczy o tym, że w tej wspólnocie za słowem idą czyny.

Jest w czym wybierać

KSM Archidiecezji Krakowskiej włącza się w ogólnopolskie inicjatywy Stowarzyszenia, jak również wychodzi do ludzi ze swoimi pomysłami. Ogólnopolską akcją jest program profilaktyczny, który ma na celu przeciwdziałanie uzależnieniu od narkotyków. Prowadzony jest on w gimnazjach i liceach. Tworzy go film multimedialny oraz scenariusze godzin wychowawczych, które poruszają tematykę tego zniewolenia. Inną ogólnopolską inicjatywą są obozy językowe, prowadzone przez Szkołę Języków Obcych „eMKa”. W tym roku organizowane są po raz jedenasty. Kraków prowadzi „eMKę” od 6 lat. Tym razem zaprasza na cztery turnusy obozów: językowo-taneczne, językowo-konne i językowo-turystyczne (jest jeszcze kilka wolnych miejsc).
Ciekawy jest także ogólnopolski projekt pt.: „Młodzi tej ziemi”. Powstał on w odpowiedzi na słowa Jana Pawła II: „Niech zstąpi Duch Twój i odnowi oblicze Ziemi. Tej Ziemi!”. Inicjatywa ta, której towarzyszą warsztaty terenowe, ma służyć kształtowaniu postaw prospołecznych wśród młodych ludzi, uwzględniających stosunek człowieka do przyrody. Członkowie KSM-u licznie uczestniczą także w spotkaniach młodych w Lednicy, angażują się w niezliczoną ilość wydarzeń o charakterze religijnym o zasięgu lokalnym i krajowym: uroczystości, rekolekcje, czuwania modlitewne. W niektórych diecezjach trwa jeszcze peregrynacja relikwii bł. Karoliny Kózkównej, która obok św. Stanisława Kostki jest główną patronką organizacji.

Reklama

Krakowskie inicjatywy KSM

KSM Archidiecezji Krakowskiej organizuje co roku Spartakiadę Narciarską, a także Złazisko Sportowe, kładąc nacisk na wychowanie przez sport. Liczne są także akcje kulturalne. W zeszłym roku po raz pierwszy odbył się Festiwal Małych Form Artystycznych „Inspiracje”, a w tym roku krakowscy KSM-owicze zaproponowali m.in. udział w debacie na temat czystości oraz zorganizowali Festiwal Filmów Pro-Life. Oddziały parafialne oraz koło szkolne i studenckie licznie włączają się w wolontariat - organizują półkolonie dla dzieci, festyny parafialne, współpracują z innymi ruchami i stowarzyszeniami katolickimi.
Z inicjatywy Magdaleny Guziak - rzecznika prasowego Zarządu KSM AK powstała także redagowana w nowoczesny sposób gazeta pt. „Heaven” (do niedawna Biuletyn KSM), która drogą mailową dociera do wielu odbiorców w całej Polsce (wystarczy wysłać swoje zgłoszenie na adres: m.guziak@krakow.ksm.org.pl).

Szeroki jest zakres

Organizacja przyciąga wielu młodych ludzi w wieku 14-30 lat, którzy starają się działać w taki sposób, w jaki opisywał to kard. August Hlond, czyli praktycznie i życiowo, szukając najprostszych i najkrótszych dróg do celu, bo współczesność wymaga szybkości decyzji i działania.

JAK ZAŁOŻYĆ KSM?

W parafii: kontakt z Zarządem Diecezjalnym (zapoznanie się ze statutem, programem formacyjnym KSM oraz kalendarzem szkoleń i rekolekcji KSM w danej diecezji).Stworzenie grupy zakładającej oddział i zaproszenie innych do włączenia się (współpraca z księżmi, plakaty, ogłoszenia parafialne).Spotkanie założycielskie (wytłumaczenie zadań i celów Stowarzyszenia, charakteru organizacji, ustalenie stałego terminu i miejsca spotkań, przeprowadzenie wyborów do kierownictwa oddziału). Kontakt z Zarządem Diecezjalnym, który wyda decyzję o powołaniu oddziału.

W szkole lub na uczelni: inicjatywę powołania koła szkolnego KSM może podjąć nauczyciel, katecheta, samorząd uczniowski lub studencki, czy grupa młodzieży po wcześniejszej konsultacji z proboszczem, który odpowiada za KSM na terenie parafii.
Następnie trzeba:
- wystąpić do dyrektora szkoły z propozycją założenia Stowarzyszenia w szkole;
- wręczyć statut KSM;
- określić warunki działania;
- zaproponować opiekuna koła lub prosić o jego wyznaczenie, może być nim nauczyciel lub katecheta świecki;
- prosić o przydzielenie stałego miejsca spotkań.

Biuro Zarządu Diecezjalnego KSM Archidiecezji Krakowskiej
ul. Wiślna 12/7, 31-007 Kraków, tel. (12) 62 88 229, www.krakow.ksm.org.pl; biuro@krakow.ksm.org.pl

2009-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Czego uczy nas świętość Jana Pawła II? Msza św. z okazji obchodów 10. rocznicy kanonizacji papieża

2024-04-27 17:55

[ TEMATY ]

św. Jan Paweł II

@VaticanNewsPL

Odważny, zdecydowany, konsekwentny, człowiek pokoju, obrońca rodziny, godności każdego ludzkiego życia, prawdziwy i szczery przyjaciel młodych oraz wielka pobożność Maryjna - tak scharakteryzował św. Jana Pawła II kard. Angelo Comastri. Emerytowany archiprezbiter bazyliki watykańskiej w homilii podczas Mszy św. w Bazylice św. Piotra z okazji obchodów 10. rocznicy kanonizacji papieża Polaka starał się odpowiedzieć na pytanie: Czego uczy nas świętość Jana Pawła II - niezwykłego ucznia Jezusa w XX wieku?

Hierarcha nawiązał do dnia pogrzebu Jana Pawła II, 8 kwietnia 2005 roku na Placu Świętego Piotra, wspominając księgę Ewangelii, której strony zaczął przewracać wiatr. "W tym momencie wszyscy zadaliśmy sobie pytanie: `Kim był Jan Paweł II? Dlaczego tak bardzo go kochaliśmy?`" - powiedział kardynał i dodał: "Niewidzialna ręka przewracająca Ewangeliarz zdawała się mówić nam: `Odpowiedź jest w Ewangelii! Życie Jana Pawła II było nieustannym posłuszeństwem Ewangelii Jezusa, i z tego powodu - mówił nam wiatr! - z tego powodu go umiłowaliście!`"

CZYTAJ DALEJ

Św. Joanna Beretta Molla. Każdy mężczyzna marzy o takiej kobiecie

Niedziela Ogólnopolska 52/2004

[ TEMATY ]

św. Joanna Beretta Molla

Ewa Mika, Św. Joanna Beretta Molla /Archiwum parafii św. Antoniego w Toruniu

Zafascynowała mnie jej postać, gdyż jest świętą na obecne czasy. Kobieta wykształcona, inteligentna, delikatna i stanowcza zarazem, nie pozwalająca sobą poniewierać, umiejąca zatroszczyć się o swoją godność, dbająca o swój wygląd i urodę, a jednocześnie bez krzty próżności.

Żona biznesmena i doktor medycyny, która nie tylko potrafiła malować paznokcie - choć to też istotne, by się podobać - ale umiała stworzyć prawdziwy, pełen miłości dom. W gruncie rzeczy miała czas na wszystko! Jak to czyniła? Ano wszystko układała w świetle Bożych wskazówek zawartych w nauczaniu Ewangelii i Kościoła. Z pewnością zdawała sobie sprawę z tego, że każdy z nas znajduje czas dla tych ludzi lub dla tych wartości, na których mu najbardziej zależy. Jeżeli mi na kimś nie zależy, to nawet wolny weekend będzie za krótki, aby się spotkać i porozmawiać. Jednak gdy na kimś mi zależy, to nawet w dniu wypełnionym pracą czas się znajdzie. Wszystko przecież jest kwestią motywacji. Ona rzeczywiście miała czas na wszystko, a przede wszystkim dla Boga i swoich najbliższych.

CZYTAJ DALEJ

Bp Krzysztof Włodarczyk: szatan atakuje dziś fundamenty – kapłaństwo i małżeństwo

2024-04-28 18:43

[ TEMATY ]

Bp Krzysztof Włodarczyk

Marcin Jarzembowski

Bp Krzysztof Włodarczyk

Bp Krzysztof Włodarczyk

- Szatan atakuje dziś fundamenty - kapłaństwo i małżeństwo. Bo wie, że jeżeli uda mu się zachwiać fundamentami społeczeństwa, to zachwieje całym narodem. My róbmy swoje i nie dajmy się ogłupić - mówił bp Krzysztof Włodarczyk.

Ordynariusz zainaugurował obchody roku jubileuszowego 100-lecia bydgoskiej parafii Matki Boskiej Nieustającej Pomocy na Szwederowie. - Została ona erygowana 1 maja 1924 r. przez kard. Edmunda Dalbora. Niektórzy powiedzą, był to piękny czas. Nie było telefonów komórkowych, telewizji, Internetu, żyło się spokojniej, romantycznie, piękna idylla. Czy na pewno? Nie do końca - mówił bp Włodarczyk, zachęcając, by wejść w głąb historii i zobaczyć, czym żyli przodkowie.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję