Reklama

Pożegnaliśmy ks. Wojdeckiego

Niedziela warszawska 48/2000

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Wieloletni profesor homiletyki w Metropolitalnym Seminarium Duchownym i na Akademii Teologii Katolickiej w Warszawie ks. dr hab. Waldemar Wojdecki zmarł 5 listopada. Msza św. w intencji zmarłego odprawiona została 9 listopada w kościele św. Marii Magdaleny na Wawrzyszewie. Przewodniczył jej w koncelebrze z kilkudziesięcioma kapłanami bp Marian Duś.

Prawie całe ziemskie życie ks. Wojdeckiego związane było z Warszawą. Tu, w okupowanej stolicy, przyszedł na świat 5 września 1941 r. Po ukończeniu Wyższego Seminarium Duchownego w Warszawie w 1965 r. przyjął święcenia kapłańskie z rąk kard. Stefana Wyszyńskiego. Jako wikariusz pracował w Lesznie koło Błonia, w Nowym Dworze Mazowieckim i w Zerzniu. W 1990 r. powrócił do Leszna, tym razem jako proboszcz. Funkcję tę sprawował do 1998 r., kiedy to został przeniesiony na probostwo do parafii Matki Bożej Królowej Pokoju na Młocinach. Przez ostatni rok mieszkał w prywatnym mieszkaniu na Targówku.

Działalność naukową ks. Wojdecki rozpoczął w latach 1968-70, kiedy to odbył studia specjalistyczne na ATK. Zwieńczył je doktoratem z homiletyki obronionym w 1974 r. Przed dwoma laty habilitował się na tej samej uczelni na podstawie pracy ukazującej stan polskiej homiletyki pod zaborem rosyjskim w latach 1818-1918. W planach miał analogiczne opracowania na temat myśli homiletycznej pod zaborem pruskim i austriackim. Do ostatnich dni był wykładowcą na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie.

Dziełem życia ks. Wojdeckiego była utworzenie Wydawnictwa Archidiecezji Warszawskiej i wznowienie w 1983 r. Przeglądu Katolickiego. Wspomniany tygodnik pod jego kierownictwem jako redaktora naczelnego w latach 1983-90 był jedną z najbardziej rozchwytywanych gazet w Polsce. Jako proboszcz w Lesznie założył Wydawnictwo "Lumen", w którym wydawał książki własne i dzieła swoich przyjaciół teologów. Pozostające raczej w ukryciu, choć mające bodajże najszerszy zasięg dokonanie ks. Wojdeckiego to publikacja pierwszego tak obszernego zbioru poezji ks. Jana Twardowskiego Nie przyszedłem pana nawracać, a potem stała, wieloletnia promocja twórczości najpopularniejszego poety wśród kapłanów. Ks. Wojdecki planował również założenie muzeum twórczości ks. Twardowskiego.

Homilię na pogrzebie ks. Wojdeckiego wygłosił jego kolega kursowy ks. prałat Edward Żmijewski. Wspominał zmarłego kapłana jako człowieka niezwykle otwartego i życzliwego. Podkreślał jego wkład w apostolstwo przez słowo drukowane. Swoją życzliwość dla ludzi wyniósł z domu rodzinnego. Koledzy kursowi ks. Wojdeckiego wspominają po latach, jak w czasie ich pobytu w seminarium mama ks. Wojdeckiego - samotna wdowa - opiekowała się wieloma z nich jak własnymi dziećmi.

Zmarłego pożegnał również rektor UKSW ks. prof. Roman Bartnicki, rektor Wyższego Metropolitalnego Seminarium Duchownego w Warszawie ks. dr hab. Krzysztof Pawlina, kanclerz Kurii Metropolitalnej Warszawskiej ks. prałat Grzegorz Kalwarczyk, liczni księża, wierni z dawnych parafii, zwłaszcza z Leszna, przedstawiciele kombatantów i strażaków. Po Mszy św. ciało śp. ks. Waldemara Wojdeckiego złożono na cmentarzu wawrzyszewskim.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2000-12-31 00:00

Oceń: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Regens Penitencjarii Apostolskiej w Sanktuarium św. Józefa w Sieradzu

2025-03-19 19:23

[ TEMATY ]

sanktuarium św. Józefa

bp. Krzysztof Nykiel

Sieradz

Ks. Paweł Kłys

Bp Krzysztof Nykiel

Bp Krzysztof Nykiel

„Św. Józef staje się wzorem dla nas wszystkich, ludzi naszych czasów naznaczonych pewną słabością decyzyjną, która czyni życie gorzkim, a niekiedy je paraliżuje” - mówił bp Krzysztof Nykiel podczas Mszy Św. w bazylice kolegiackiej w Sieradzu.

W liturgiczną uroczystość św. Józefa bp Krzysztof Nykiel, regens Penitencjarii Apostolskiej przewodniczył uroczystej Mszy Św. w Bazylice Mniejszej pw. Wszystkich Świętych sanktuarium św. Józefa Patrona Diecezji Włocławskiej.
CZYTAJ DALEJ

Nowenna przed Uroczystością Zwiastowania Pańskiego

[ TEMATY ]

nowenna

Zwiastowanie Pańskie

Martin Schongauer, „Zwiastowanie”(XV w.)/fot. Graziako

Zapraszamy do włączenia się w nowennę w intencji dzieci zagrożonych aborcją. Do odmawiania przed Uroczystością Zwiastowania Pańskiego (16-24 marca) lub w dowolnym terminie.

Modlitwa Jana Pawła II w intencji obrony życia
CZYTAJ DALEJ

Papież Franciszek w liście do kard. Dziwisza: Proszę, módlcie się nadal za mnie; ja będę modlił się za Was

2025-03-19 19:50

[ TEMATY ]

rocznica

list

kard. Stanisław Dziwisz

papież Franciszek

rocznica śmierci

św. Jan Paweł II

Mazur/episkopat.pl

"Życzę wszystkim spokojnego Roku Jubileuszowego pod znakiem nadziei i, przywołując wstawiennictwa Najświętszej Dziewicy oraz św. Jana Pawła II, z serca błogosławię Tobie i wszystkim, którzy wezmą udział w obchodach 2 kwietnia" - napisał w liście do kard. Stanisława Dziwisza papież Franciszek. Ojciec Święty skierował słowo do arcybiskupa krakowskiego senior przed zbliżającymi się obchodami 20. rocznicy śmierci Papieża Polaka.

Przed zbliżającymi się obchodami 20. rocznicy śmierci św. Jana Pawła II papież Franciszek skierował do kard. Stanisława Dziwisza okolicznościowy list. Został on wysłany przed rozpoczęciem przez Ojca Świętego leczenia w rzymskiej Poliklinice Gemelli.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję