Choć samo rozpoczęcie procesu nie oznacza, że zakończy się on beatyfikacją, to jest to ważny etap na długiej drodze do ogłoszenia przez Kościół młodej misjonarki błogosławioną. Był on poprzedzony powołaniem postulatora, ks. dr. Pawła Wróbla SDS, który przy współpracy z wieloma osobami przygotował niezbędną dokumentację, zebrał świadectwa oraz różnego rodzaju materiały.
Następnie metropolita krakowski powołał komisję historyczną i cenzorów teologów do skompilowania relacji historycznej o życiu kandydatki na ołtarze i cenzury jej pism. Z kolei po uzyskaniu pozytywnej opinii ze strony Episkopatu Polski jak i "nulla osta" („brak przeszkód”) Dykasterii ds. Świętych, abp Marek Jędraszewski podjął decyzję o rozpoczęciu fazy diecezjalnej procesu beatyfikacyjnego.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Helena Agnieszka Kmieć urodziła się 9 lutego 1991 r. w Krakowie. W 2012 r. znalazła swoje miejsce w Wolontariacie Misyjnym Salvator, działającym przy zgromadzeniu zakonnym salwatorianów. W 2013 r. pojechała na misję do Zambii, gdzie przez dwa miesiące pracowała z dziećmi ulicy. Kolejną jej misją była w 2014 r. posługa w Rumunii (Timisoara). Ostatnią jej misją miała być półroczna posługa w Ameryce Południowej.
Reklama
8 stycznia 2017 r. rozpoczęła posługę na placówce misyjnej sióstr służebniczek dębickich w Cochabambie w Boliwii. 24 stycznia miał miejsce napad na ochronkę dla dzieci, w której Helena przebywała wraz z drugą wolontariuszką. Podczas zdarzenia napastnik ugodził nożem Helenę, która pomimo prób ratowania życia zmarła.
Postulator prosi o kontakt wszystkie osoby, które mogą podzielić się wiedzą na temat życia Heleny Kmieć oraz informacjami dotyczącymi łask, które przypisywane są jej wstawiennictwu.
Korespondencję można kierować na adres:
Biuro Postulacyjne Procesu Beatyfikacyjnego Heleny Kmieć
ul. św. Jacka 16, 30-364 Kraków
tel. +48 12 352 27 55
e-mail: beatyfikacja@helenakmiec.pl