Działacze apelują do rodziców i nauczycieli, do parlamentarzystów, do wszystkich Polaków: nie pozwólcie, by niszczono nasze rodziny i demoralizowano dzieci, brońcie drogich nam wartości. Pielęgnujcie najświętsze ludzkie wartości i pojęcia: miłości, małżeństwa, rodziny, macierzyństwa i ojcostwa.
„Pamiętając o chrześcijańskich korzeniach, stanowiących fundament naszej tożsamości narodowej, podejmijmy zdecydowane działania w obronie nauczania podstaw wiary w polskiej szkole, nie pozwalając na deprecjonowanie lekcji religii czy wreszcie usunięcie jej z programu nauczania. Solidarnie i skutecznie protestujmy przeciw projektom i działaniom zmierzającym do pauperyzacji społeczeństwa i utraty suwerenności: niszczeniu filarów polskiej gospodarki, uderzeniu w unikatowy model rolnictwa, implementowaniu „zielonego ładu”, wprowadzeniu Polski do strefy euro i narzucaniu unijnych norm” - czytamy w stanowisku.
- Wyrażamy sprzeciw wobec zmian, które są planowane, które - jak uważamy - zaprzeczają fundamentalnym, chrześcijańskim wartościom. Chce się redukować lekcje religii, podstawę programową m.in. z historii. Chce się zalegalizować aborcję, wprowadzić łatwy dostęp do środków antykoncepcyjnych dla dziewcząt od 15. roku życia, tak naprawdę bez zgody lekarza, czy wreszcie kwestia niszczenia małżeństwa i rodziny. W tym apelu wyrażamy głębokie zaniepokojenie. Nie pozwólmy na to, by niszczono nasze rodziny, by demoralizowano dzieci, brońmy wartości, którymi żyjemy, wartości społecznych, kultowych, moralnych i religijnych - mówi Robert Rybak, prezes Akcji Katolickiej Diecezji Tarnowskiej.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Apel wystosowano dziś 8 kwietnia w Dzień Świętości Życia. Trafi on m.in. do Prezydenta RP, Premiera, Marszałków Sejmu i Senatu, Rzecznika Praw Obywatelskich, Rzecznika Praw Dziecka.
Jak czytamy w tym stanowisku „szczególnie niebezpieczne dla właściwego funkcjonowania państwa polskiego i prawidłowego rozwoju młodych pokoleń Polaków, skutkujące nie tylko utratą tożsamości narodowej i możliwości samostanowienia, ale i bytu państwowego, są próby niszczenia kultury zakorzenionej w chrześcijańskim dziedzictwie narodu i ogólnoludzkich wartościach, deprecjonowanie edukacji i erozja systemu oświaty. Zapowiadane zmiany w podstawie programowej, redukcja godzin przeznaczonych na nauczanie przedmiotów przyrodniczych, historii i religii, wreszcie usunięcie z kanonu lektur szkolnych wybitnych utworów literackich obniżą znacząco poziom wykształcenia oraz poczucie tożsamości narodowej. Brak przekazywania rzetelnej i merytorycznej wiedzy będzie niezwykle szkodliwy dla młodych obywateli Rzeczypospolitej”.
Zdaniem Akcji Katolickiej „kolejnym zagrożeniem jest coraz głośniej artykułowane dążenie do wdrożenia w Polsce ideologicznej rewolucji, obejmującej zrównanie z prawami przysługującymi małżeństwu tzw. związków partnerskich, a w konsekwencji i homoadopcję. Dotychczas jedyną uznaną w naszym państwie - i to na poziomie Konstytucji - zinstytucjonalizowaną formą związku dwóch osób o charakterze rodzinnym jest małżeństwo rozumiane jako związek kobiety i mężczyzny. Art. 18 Konstytucji RP stanowi, że „małżeństwo jako związek kobiety i mężczyzny, rodzina, macierzyństwo i rodzicielstwo znajdują się pod ochroną i opieką Rzeczypospolitej Polskiej”. Zatem jakiekolwiek próby wprowadzenia w Polsce formalizacji związków jednopłciowych będą sprzeczne z obowiązującym prawem - piszą działacze Akcji Katolickiej.