Reklama

Dekanalne Spotkanie Wolontariuszy Osób Niepełnosprawnych w Legnicy

Podążać właściwą drogą

Spotkanie dekanalnych wolontariuszy osób niepełnosprawnych odbyło się 5 listopada w Wyższym Seminarium Duchownym w Legnicy pod przewodnictwem bp. Stefana Regmunta. Wzięli w nim udział wolontariusze z Wałbrzycha, Pieńska, Ścinawy, Świebodzic, Legnicy, Lubina, Bolesławca i Bogatyni. Jego celem było przeanalizowanie dotychczasowej pracy w parafiach oraz ustalenie kierunków działań diecezjalnego wolontariatu na najbliższy czas.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Po krzeszowskiej pielgrzymce osób niepełnosprawnych przyszedł czas na jej podsumowanie. Przy omawianiu sprawozdania pielgrzymkowego Ksiądz Biskup przekazał zebranym smutną wiadomość o śmierci ks. Stefana Garbery, proboszcza z Kunic. Bezinteresownie służył on swoją pomocą w przygotowaniu spotkań dla osób niepełnosprawnych. Wiele razy okazywał wielką życzliwość dla tego środowiska. Dzięki niemu podczas krzeszowskich pielgrzymek zawsze czekał na uczestników ciepły posiłek.
Ksiądz Biskup zapoznał wolontariuszy z materiałami prasowymi poświęconymi Ogólnopolskiej Pielgrzymce Osób Niepełnosprawnych do Lourdes. Uczestniczyła w niej również grupa pielgrzymów z naszej diecezji. Kolejnym punktem spotkania było ustalenie terminów dekanalnych spotkań opłatkowych dla niepełnosprawnych. I tak pierwsze spotkanie odbędzie się 11 stycznia 2003 r. w Legnicy. Rejon wałbrzyski przygotuje opłatek 18 stycznia. W Bolesławcu odbędzie się on 25 stycznia, a w Jeleniej Górze - 1 lutego. 28 grudnia odbędzie się także bal sylwestrowy w Legnicy dla osób niepełnosprawnych. Impreza odbywa się już po raz trzeci i cieszy się ogromnym powodzeniem w środowisku osób niepełnosprawnych z Legnicy i okolic. Ten fakt może być doskonałą zachętą dla wolontariuszy działających w innych miastach, aby przygotować podobne spotkania w Wałbrzychu, Jeleniej Górze, Bogatyni czy Pieńsku.
Kolejnym punktem była dyskusja na temat formacji wolontariuszy w 2003 r. Bp Stefan położył szczególny nacisk na potrzebę docierania do wszystkich grup, które pomagają niepełnosprawnym. Rok 2003 ogłoszony został Europejskim Rokiem Osób Niepełnosprawnych. Dlatego ważne jest, aby w podejmowanych działaniach zaznaczyły swą obecność wszystkie grupy, które pracując z niepełnosprawnymi, dbają o ich formację religijną. Została również przyjęta propozycja o sformalizowaniu grupy wolontariuszy. Chodzi mianowicie o wybór prezesa, skarbnika, sekretarza, którzy wspólnie z biskupem będą koordynować pracę wolontariatu diecezjalnego. Spotkanie w tej sprawie zostało ustalone na 10 grudnia.
Zjazd stał się też okazją do złożenia gratulacji Państwu Joannie i Aleksandrowi Płotnickim. Zostali oni uhonorowani nagrodą Totus. Z wielką radością przyjęliśmy wiadomość o tym szczególnym wyróżnieniu przyznanym ludziom z naszego grona. Przypomnijmy, że nagrodę Totus - katolickiego Nobla - Laureaci otrzymali w kategorii "Promocja człowieka, praca charytatywna i edukacyjno-wychowawcza". Decyzję o nominowaniu do nagrody podjęła Kapituła Nagrody Totus, której przewodniczył bp Piotr Jarecki. W uzasadnieniu podkreślano wieloletnią działalność nagrodzonych na rzecz osób niepełnosprawnych umysłowo na terenie diecezji legnickiej, tworzenie i prowadzenie dla nich ośrodków adaptacyjnych, organizowanie pielgrzymek dla osób niepełnosprawnych, stwarzanie dla nich atmosfery domu rodzinnego, dbałość o chrześcijańską duchowość tworzonego środowiska. Rozmowę z nagrodzonymi opublikowaliśmy w nr. 46 Niedzieli z 17 listopada.
Ksiądz Biskup złożył Laureatom gratulacje, podziękował za wszelkie działania podejmowane przez nich dla niepełnosprawnych oraz życzył im sił i wytrwania w dalszej pracy. Wyraził też swoją radość z faktu, że inicjatywy podejmowane na rzecz osób niepełnosprawnych coraz częściej są w Polsce zauważane. Laureaci odebrali też gratulacje i powinszowania od wszystkich obecnych. W atmosferze radości diecezjalni "nobliści" przyjmowali kwiaty, ciepłe słowa od wszystkich obecnych. Te wyjątkowe chwile zostały uwiecznione na wspólnych zdjęciach.
Podczas uroczystej agapy Laureaci opowiedzieli nam nieco o samej nagrodzie. Przyznaje ją kapituła Fundacji "Dzieło Nowego Tysiąclecia", w skład której wchodzą m.in. laureaci poprzednich edycji nagrody Totus. W tym roku przyznano dwie nagrody w kategorii praca charytatywna, obok naszych laureatów wyróżniono Stowarzyszenie Osób Niepełnosprawnych Archidiecezji Warszawskiej. Wręczenie nagrody Totus przez kard. Józefa Glempa Prymasa Polski odbyło się 12 października w przeddzień Dnia Papieskiego. "Ta nagroda ściśle wiąże się z osobą Ojca Świętego. Jest to dla mnie źródło wielkiej radości. Nauczanie papieskie o osobach niepełnosprawnych towarzyszyło nam przez całe dorosłe życie, wskazując kierunek i drogę naszej działalności. Jego słowa do osób niepełnosprawnych: Zajmijcie miejsce w sercu Kościoła i pełne miłości podejście do osób upośledzonych umysłowo rozświetlały te 20 lat pracy, za to mu z serca dziękujemy" - mówiła p. Joanna.
Jednym z punktów uzasadniających przyznanie nagrody dla Państwa Płotnickich jest ich nieustanna dbałość o religijną formację podopiecznych. "Obok prowadzonej rehabilitacji staramy się również ewangelizować osoby upośledzone. Ich niższa sprawność intelektualna nie oznacza, że nie mogą uczestniczyć w życiu religijnym. Ich wiara, przez swoją prostotę, jest chyba nawet bardziej autentyczna. Stąd prowadzona w Przytulisku katecheza, comiesięczne Msze św. dla naszej wspólnoty, przygotowywanie do sakramentów św., wspólne świętowanie, udział w pielgrzymkach i aktywne włączanie się w działalność Duszpasterstwa Osób Niepełnosprawnych Diecezji Legnickiej" - powiedział p. Aleksander.
Należy również dodać, że Państwo Płotniccy w tym roku zostali uhonorowani medalem "Zasłużony dla Diecezji Legnickiej", przyznawanym przez Biskupa Legnickiego.
Cieszymy się, że jako wolontariusze mogliśmy uczestniczyć w radości naszych przyjaciół. Będzie to dla wszystkich wolontariuszy zachętą i dopingiem do owocniejszej pracy dla dobra innych. Pamiętamy jednak, że wolontariat to nie tylko nagrody i wyróżnienia. To ciężka i odpowiedzialna praca, poświęcenie swego czasu, umiejętności, zdolności potrzebującym. Tak wiele dobrego można i trzeba robić w środowisku osób niepełnosprawnych. Wszystkich tych, którzy chcieliby włączyć się w działalność Diecezjalnego Wolontariatu Osób Niepełnosprawnych i podjąć się tej pięknej pracy, prosimy o kontakt: Legnicka Kuria Biskupia, ul. Jana Pawła II 1, 59-220 Legnica.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2002-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Gdańsk: Uruchomiono inicjatywę ratowania kościoła św. Mikołaja w Kijowie za ok. 1 mln euro

2026-06-26 14:11

[ TEMATY ]

Kijów

Adobe Stock

Kościół św. Mikołaja w Kijowie

Kościół św. Mikołaja w Kijowie

Podczas Konferencji na rzecz Odbudowy Ukrainy URC 2026 w Gdańsku zainaugurowano międzynarodową inicjatywę ratowania kościoła św. Mikołaja w Kijowie, która przewiduje rozpoczęcie praktycznych prac renowacyjnych i pozyskanie około 1 mln euro na realizację projektu - podała Maria-Teresa Szybanowa, członkini rady opiekuńczej kościoła.

„W ramach współpracy międzynarodowej podpisano szereg dokumentów, które faktycznie rozpoczynają praktyczny etap ratowania świątyni. Przede wszystkim podpisano umowę między Polimex Mostostal SA a parafią św. Mikołaja w Kijowie, dotyczącą udostępnienia rusztowań budowlanych i niezbędnego sprzętu do przeprowadzenia najpilniejszych prac w świątyni” - napisała Szybanowa na platformie społecznościowej.
CZYTAJ DALEJ

Nowy dyrektor Biura Prasowego i rzecznik Jasnej Góry

2026-06-23 12:10

[ TEMATY ]

Jasna Góra

Biuro Prasowe Jasnej Góry

o. Marcin Ciechanowski

o. Marcin Ciechanowski

Został nim o. dr Marcin Ciechanowski. Zastąpił na tym stanowisku o. Michała Bortnika, który obejmuje funkcję prezesa Katolickiej Agencji Informacyjnej.

Ojciec Ciechanowski paulinem jest od 30 lat. Jest teologiem, rekolekcjonistą, medioznawcą, kompozytorem. Znany jest z pogody ducha i poczucia humoru. Urodził się 12 lipca 1975 r. w Bydgoszczy. Pierwszą profesję zakonną złożył 8 września 1996 r. w Leśniowie. Święcenia prezbiteratu przyjął 8 czerwca 2002 r. na Jasnej Górze. Jest magistrem teologii z zakresu teologii duchowości. W Zakonie Paulinów pełnił różne funkcje: duszpasterza akademickiego, duszpasterza dzieci, opiekuna zespołów młodzieżowych i scholi dziecięcej, prezbitera wspólnot neokatechumenalnych, rekolekcjonisty, przewodnika pieszych pielgrzymek na Jasną Górę. W latach 2020-26 był podprzeorem Jasnej Góry.
CZYTAJ DALEJ

W całym kraju alerty RCB. Temperatury osiągną nawet 42 st. C

2026-06-27 13:20

[ TEMATY ]

Alert RCB

upały

Adobe Stock

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej oraz Rządowe Centrum Bezpieczeństwa wydały ostrzeżenia przed upałem dla całego kraju, które będą obowiązywały w najbliższych dniach. Temperatury w dzień wyniosą do 42 st. C, a w nocy do 24 st. C.

IMGW wydał ostrzeżenia II stopnia przed upałem dla województwa warmińsko-mazurskiego, części zachodniopomorskiego i pomorskiego, a także północy podlaskiego. Tam temperatura maksymalna w sobotę i poniedziałek wyniesie od 30 st. C do 34 st. C, a w niedzielę od 34 st. C do 37 st. C. W nocy termometry wskażą od 19 st. C do 23 st. C.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję