Reklama

Niedziela Częstochowska

Bp Długosz: krzyż jest znakiem miłości i katechezą

[ TEMATY ]

bp Antoni Długosz

Wielki Tydzień

Ks. Mariusz Frukacz

„Krzyż Jezusa jest dla człowieka wierzącego znakiem wiary, nadziei i miłości”- mówił w homilii bp Antoni Długosz biskup pomocniczy archidiecezji częstochowskiej, który w Wielki Piątek przewodniczył Liturgii Męki Pańskiej w archikatedrze Świętej Rodziny w Częstochowie.

W homilii bp Długosz przypomniał o 30. rocznicy obrony krzyża w Miętnem. - Młodzież wówczas pokazała, że krzyż nikomu nie przeszkadza. Tamta młodzież dała piękne świadectwo przywiązania do wiary i miłości do krzyża Chrystusowego - mówił bp Długosz.

„Znakiem wiary są krzyże, które stawiamy przy drogach, w miejscach śmierci, tragedii i dramatów” - mówił bp Długosz i dodał, że „krzyż przypomina prawdę o Bogu, który stał się człowiekiem, aby nie zwycięstwem militarnym, ale męką i konaniem na krzyżu zbawić człowieka i świat”.

Reklama

Biskup pomocniczy archidiecezji częstochowskiej podkreślił, że „droga krzyżowa uobecnia się w życiu każdego człowieka”. - Jezus chce, abyśmy zajęli miejsce Szymona z Cyreny, by z miłością pomóc nieść krzyż drugiemu człowiekowi - mówił bp Długosz.

„Jezus chce, byśmy mieli postawę Weroniki, aby odważnie wyznawać naszą wiarę” - kontynuował biskup pomocniczy archidiecezji częstochowskiej i przypomniał, że „potrzeba, abyśmy nie tylko współczuli cierpiącym, ale zapłakali nad sobą”.

Hierarcha podkreślił, że „każdy człowiek ma krzyż własnego życia”. - Z Jezusem powinniśmy przybić się do krzyża, by ofiarować nasze cierpienia za zbawienie innych i świata. A doświadczając cierpienia umieli myśleć o innych - mówił bp Długosz.

„Uczmy się za Jezusem przebaczać kiedy doznajemy niewinnie cierpienia” - kontynuował bp Długosz.

Biskup przypomniał także, że „krzyż jest katechezą” - Krzyż mówi o życiu wiecznym. Od Jezusa mamy także uczyć się otwartych ramion, przebaczenia i otwartości wobec innych - zakończył bp Długosz.

Podczas Liturgii Męki Pańskiej tekst Pasji według św. Jana wykonał chór kleryków Wyższego Seminarium Duchownego Archidiecezji Częstochowskiej.

2014-04-18 20:52

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Watykan: opublikowano kalendarz celebracji liturgicznych Wielkiego Tygodnia

Biuro Papieskich Celebracji Liturgicznych opublikowało Kalendarz celebracji liturgicznych Wielkiego Tygodnia 2021 pod przewodnictwem Ojca Świętego Franciszka.

Jak zaznaczono, ze względu na utrzymujący się stan zagrożenia sanitarnego, Ojciec Święty będzie celebrował Obrzędy Wielkiego Tygodnia nadal przy Ołtarzu Katedry, w Bazylice Świętego Piotra, z udziałem kardynałów, przełożonych Sekretariatu Stanu i przy ograniczonym udziale wiernych:

CZYTAJ DALEJ

Zmarł ks. kan. prof. Antoni Siemianowski - wybitny filozof i wykładowca

2022-12-04 12:12

[ TEMATY ]

Gniezno

©MaverickRose – stock.adobe.com

W niedzielę 4 grudnia w Archidiecezjalnym Domu Księży Seniorów w Gnieźnie zmarł ks. kan. prof. dr hab. Antoni Siemianowski - filozof, zasłużony wykładowca poznańskiego UAM i gnieźnieńskiego seminarium duchownego, autor ponad 170 publikacji, recenzji i książek, kanonik gnieźnieńskiej Kapituły Prymasowskiej.

Śp. ks. prof. Antoni Siemianowski urodził się 28 maja 1930 r. w miejscowości Mimowola pod Inowrocławiem. Uczęszczał do znanego i szanowanego inowrocławskiego Liceum im. Jana Kasprowicza. Po maturze wstąpił do Prymasowskiego Wyższego Seminarium Duchownego w Gnieźnie. Święcenia kapłańskie przyjął 25 maja 1956 z rąk bp. Franciszka Jedwabskiego. Jego kursowym kolegą był m.in. kard. Józef Glemp. Po krótkiej pracy duszpasterskiej m.in. jako kapelan sióstr służebniczek w Pleszewie, w 1959 rozpoczął studia specjalistyczne z zakresu filozofii teoretycznej w Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Doktorat obronił w 1966 r. na Wydziale Filozofii Chrześcijańskiej KUL na podstawie pracy „Metafizyczna konieczność istnienia Boga według Henryka z Gandawy”.

CZYTAJ DALEJ

Solidarni z Kościołem na Wschodzie. Świadectwo z Ukrainy

2022-12-04 17:09

Marzena Cyfert

Parafia Ducha Świętego gościła o. Mariusza Krawca, misjonarza z Ukrainy

Parafia Ducha Świętego gościła o. Mariusza Krawca, misjonarza z Ukrainy

II Niedziela Adwentu to dzień modlitwy i pomocy materialnej Kościołowi na Wschodzie, w sposób szczególny Kościołowi na Ukrainie.

Wpieramy modlitwą i pomocą materialną wspólnoty chrześcijan mieszkających za naszą wschodnią granicą. W parafiach goszczą misjonarze, którzy dzielą się świadectwem swojej posługi na tych terenach.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję