Reklama

Niedziela na Podbeskidziu

Węgierska Górka: bp Pindel erygował Drogę Krzyżową związaną z krakowską „Arką Pana”

Bp Roman Pindel erygował 24 marca w kościele pw. Przemienienia Pańskiego w Węgierskiej Górce koło Żywca Drogę Krzyżową pędzla krakowskiego malarza Mariusza Lipińskiego. 14 stacji przybliżających Mękę Pańską miało pierwotnie być obecne w jednej z najbardziej znanych w całym świecie świątyni – nazywanej „Arką Pana” – w Krakowie-Bieńczycach. Dzięki staraniom proboszcza parafii w Cięcinie ks. Henryka Zątka dzieło po ponad 30 latach nieobecności służyć teraz będzie beskidzkiej wspólnocie na Żywiecczyźnie.

Diecezja Bielsko Żywiecka

Przed nabożeństwem Drogi Krzyżowej ks. Zątek przybliżył wiernym historię jednej z najbardziej znanych świątyń w Polsce i na świecie – pierwszego nowo zbudowanego kościoła w robotniczej dzielnicy Krakowa – Nowej Hucie, powstałego z inicjatywy ks. Józefa Gorzelanego w latach 1967–1977. Z nim właśnie związana jest Droga Krzyżowa, którą na zamówienie namalował w latach 80. ubiegłego wieku na 14 deskach Mariusz Lipiński. Ostatecznie artysta stworzył dla krakowskiego obiektu sakralnego niestacyjną, tzw. Galicyjską Drogę Krzyżową – na ośmiu planszach, która do tej pory tam się znajduje. „Ostatnie godziny z życia Jezusa Chrystusa na ziemi ukazane są na niej nie w realiach jerozolimskiego pejzażu, ale rozgrywają się na tle galicyjskiego krajobrazu” – wyjaśnił duchowny.

Przed poświęceniem Drogi Krzyżowej bp Pindel przypomniał, że tego typu przedstawienia umieszcza się nie tylko w kościołach, ale także w krużgankach klasztorów, a jeszcze inne buduje się w plenerze, w miejscach pielgrzymkowych. „To często więcej niż 14 stacji czy kaplic, które rozłożone są na przestrzeni nawet kilkunastu kilometrów, jak w Kalwarii Zebrzydowskiej czy Pacławskiej, Pakoskiej, zwanej też Kujawską Jerozolimą. Na Górze św. Anny jest Droga Męki Pańskiej, a niedaleko stąd Golgota Beskidów, czyli Droga Krzyżowa z Radziechów na Matyskę” – wspomniał.

„Niech poświęcana dziś Droga Krzyżowa będzie nie tylko piękna i cenna swoim kunsztem, ale też umiłowana przez Was, gdy z jej pomocą będziecie rozważać Mękę Pańską i poznawać miłość Jezusa do grzeszników” – wezwał.

Po poświęceniu obrazów stacyjnych sprawowane było nabożeństwo pasyjne z udziałem biskupa.

Stacje Drogi Krzyżowej autorstwa Mariusza Lipińskiego zostały namalowane na desce. Są bogato złocone. Ks. Zątek przyznał, że długo szukał dla kościoła w Węgierskiej Górce odpowiednich przedstawień artystycznych z Męką Pańską. W tym celu odwiedził liczne kościoły we Francji czy w Niemczech, jednak ta, odkryta „przypadkowo” w Krakowie, najbardziej go urzekła.

Reklama

Mariusz Lipiński (1945-2010) pochodził z rodziny o tradycjach malarskich. Artysta po ukończeniu Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych w Jarosławiu podjął studia w Krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych na wydziale malarstwa. Studiował w pracowniach prof. W. Taranczewskiego, Cz. Rzepińskiego, A. Stopki i T. Kantora. Dyplom ukończenia studiów otrzymał u prof. J. Nowosielskiego.

Fascynował się zaginioną kulturą żydowską. Malował sceny z życia codziennego dawnych galicyjskich miasteczek żydowskich. Jego obrazami obdarowywano m.in. Jana Pawła II.

Mariusz Lipiński został pochowany na podgórskim cmentarzu w Krakowie.

2023-03-25 08:42

Ocena: +5 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Prawdziwa przyjaźń tylko z Jezusem. Zawierciańskie Spotkanie Eucharystyczne Dzieci za nami

2023-06-04 10:30

[ TEMATY ]

Zawiercie

Agata Kowalska /Niedziela

„Mój Przyjaciel Jezus” - pod takim hasłem w Zawierciu odbyło się Spotkanie Eucharystyczne Dzieci. Po tak pięknie przeżytym dniu, nikt z obecnych nie miał wątpliwości, że prawdziwą przyjaźń pokazać może tylko Jezus!

Parafia Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Zawierciu w sobotnie przedpołudnie tętniła życiem! Dzieci wraz z rodzicami miały okazję do wielkiego dziękczynienia za dar Pierwszej Komunii Świętej. Wspólna Eucharystia, katecheza, późniejsza integracja, taniec i zabawy, a na sam koniec koncert uwielbieniowy - to wszystko po to, by dziękować, ale i pokazać, że życie z Panem Jezusem może być naprawdę piękną przygodą, a w Kościele jest miejsce dla każdego - od najmłodszych lat. Swoim talentem ze wszystkimi podzieliła się Marta Madejska, która wraz z zespołem i scholką „Nie ma takiego jak Jezus” z zawierciańskiej bazyliki zadbali o muzyczną oprawę nie tylko Mszy św., ale również o koncert wieńczący spotkanie.

CZYTAJ DALEJ

Chłońmy Boże odpowiedzi

2023-05-30 13:56

Niedziela Ogólnopolska 23/2023, str. 18

[ TEMATY ]

homilia

Adobe Stock

Przeszedł Pan przed jego oczyma i wołał: «Pan, Pan, Bóg miłosierny i łagodny, nieskory do gniewu, bogaty w łaskę i wierność»”. Pan aż wołał! Słyszał zapewne natarczywe pytanie Mojżesza: Jaki jesteś, mój Boże? To nasza ludzka specyfika: pytać i chcieć wiedzieć. Ileż to pytań zadają już małe dzieci! Na wiele z nich znamy odpowiedzi, ale na niektóre, niby też dziecięco proste, szukamy odpowiedzi przez całe życie. Albo przestajemy szukać i udajemy, że wszystko jest oczywiste. A nie jest, bo wciąż wyzwaniem dla wszystkich jest tajemnica bytu – sens istnienia. Kto jest jego dawcą i jaki On jest?

CZYTAJ DALEJ

Zielonogórska parafia stanęła na podium!

2023-06-04 19:09

[ TEMATY ]

Aktywna parafia

parafia św. Stanisława Kostki w Zielonej Górze

materiały organizatora

Parafia św. Stanisława Kostki w Zielonej Górze zdobyła trzecie miejsce w ogólnopolskim konkursie „Aktywna Parafia”.

Do finału zakwalifikowało się 8 parafii z różnych stron Polski. Końcowa rywalizacja odbyła się 3 czerwca w Szkole Podstawowej Niepublicznej nr 74 przy ul. Smoleńskiego 31 w Warszawie. Zawodnicy mieli za zadanie zaprezentować swoje lokalne zwyczaje, stroje, pieśni i specjały kulinarne, a także zmierzyć się w zawodach sprawnościowych.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję