Reklama

Kościół

Pomoc Kościołowi w Potrzebie uruchamia zbiórkę dla ofiar trzęsienia ziemi w Syrii

Papieskie stowarzyszenie Pomoc Kościołowi w Potrzebie uruchomiło specjalną zbiórkę dla Syrii, która zmaga się z trudną sytuacją po trzęsieniach ziemi. Ubrań i żywności potrzebuje tam co najmniej 100 tys. osób.

W komunikacie przekazanym we wtorek PAP papieskie stowarzyszenie Pomoc Kościołowi w Potrzebie poinformowało o inauguracji specjalnej zbiórki dla Syrii, która zmaga się z trudną sytuacją po trzęsieniach ziemi, jakie nawiedziło kraj w poniedziałek i we wtorek.

Według informacji Abdo Haddad z Fundacji ICARE, która niesie pomoc humanitarną w Syrii i Libanie, "w Aleppo, po upływie 5-6 godzin od trzęsienia ziemi, wciąż zawalały się kolejne budynki". Powiedział, że na ten moment trudno oszacować pełną liczbę ofiar, ponieważ spod gruzów wydobywane są setki ciał i można spodziewać się kolejnych wstrząsów.

"Potrzeba ubrań i żywności dla co najmniej 100 tys. osób" - czytamy w komunikacie.

Reklama

Dyrektor polskiej sekcji PKWP ks. prof. Cisło zwrócił uwagę, że pomoc humanitarną utrudniają sankcje nałożone na Syrię. Dotyczą one niektórych leków oraz części zamiennych do urządzeń medycznych.

Ze wszystkich biur krajowych PKWP z całego świata przekazuje ok. 8 mln euro rocznie na pomoc humanitarną w Syrii.

Środki można przekazać przez stronę internetową pkwp.org. Fundacja ICARE jest gotowa zorganizować transporty i wysłać ciężarówki z Libanu do Damaszku.

Wedle najnowszych oficjalnych danych w wyniku poniedziałkowego trzęsienia ziemi o magnitudzie 7,8 i następujących po nim wstrząsach wtórnych w Turcji i Syrii zginęło łącznie 5021 osób.

W Syrii potwierdzono śmierć łącznie 1602 osób, 3649 osób jest rannych. Syryjska agencja państwowa SANA poinformowała o 812 ofiarach śmiertelnych i 1449 rannych w syryjskich prowincjach, będących w rękach rządu Baszara el-Asada. Na północnym zachodzie Syrii, w prowincjach zajętych przez syryjskie siły walczące z reżimem El-Asada, zginęło co najmniej 790 osób, a 2200 zostało rannych. (PAP)

Autor: Magdalena Gronek

mgw/ mhr/

2023-02-07 11:53

Ocena: +8 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Przeżyły prześladowania. PKWP pokazuje światu ich odwagę

2023-03-12 21:30

[ TEMATY ]

Pomoc Kościołowi w Potrzebie

Biuro Prasowe PKWP Polska

Janada i Maryamu, okrutnie prześladowane w Nigerii, opowiedziały swoją historię 17 unijnym ambasadorom akredytowanym przy Stolicy Apostolskiej. W spotkaniu udział wziął ambasador z Polski Adam Kwiatkowski oraz dyrektor sekcji polskiej PKWP ks. prof. Waldemar Cisło. Pobyt kobiet w Rzymie umożliwiło włoskie biuro Stowarzyszenia.

Janada pracowała na farmie. Śpiewała pieśni, modliła się. Nic nie wskazywało, że 20 października 2018 roku na zawsze zostanie w jej pamięci. Dziewczyna i jej bliscy zostali otoczeni przez Boko Haram. Terroryści powiedzieli, że uwolnią wszystkich, ale postawili warunek. Chcieli, by ojciec Janady współżył z własną córką. Dziewczyna trzęsła się ze strachu. Do oczu napływały jej łzy. Gdy ojciec odmówił, został zamordowany.

CZYTAJ DALEJ

Wielkanocne warsztaty dla dzieci i młodzieży w muzeum papieskim w Wadowicach

2023-03-24 15:51

[ TEMATY ]

dzieci

Wielkanoc

Wadowice

Julia A. Lewandowska

Od 29 marca do 5 kwietnia w wadowickim Muzeum Dom Rodzinny Ojca Świętego Jana Pawła II można wziąć udział w warsztatach wielkanocnych. Placówka na zajęcia zaprasza dzieci i młodzież ze szkół podstawowych.

Dzieci będą miały okazję poznać nie tylko zwyczaje i tradycje świąteczne z okresu dwudziestolecia międzywojennego w Wadowicach, ale także wykonać świąteczną ozdobę - zapowiadają organizatorzy.

CZYTAJ DALEJ

Studenci dali świadectwo wiary

2023-03-25 00:09

Tomasz Lewandowski

Studenci ze swoimi duszpasterzami nieśli krzyż przez centrum Wrocławia.

Studenci ze swoimi duszpasterzami nieśli krzyż przez centrum Wrocławia.

Ponad 1000 osób przeszło ulicami Wrocławia w Akademickiej Drodze Krzyżowej. – Świadectwo waszej wiary jest dla wszystkich siłą, wsparciem i umocnieniem. Ogromnie wam za to dziękuję – mówił do studentów i wrocławian abp Józef Kupny, obecny od początku drogi krzyżowej z biskupami pomocniczymi bp. Jackiem Kicińskim i bp. Maciejem Małygą.

Krzyż ulicami miasta od Kościoła Uniwersyteckiego do Bazyliki Garnizonowej nieśli studenci wszystkich wrocławskich duszpasterstw akademickich, a także klerycy Metropolitalnego Seminarium Duchownego i harcerze. Rozważania tegorocznej Drogi Krzyżowej napisało młode małżeństwo: Kamila i Maciej Rajfurowie. – To nie jest manifestacja, ale bardzo pokorna modlitwa, którą chcemy przeżywać na ulicach naszego miasta. Wnosimy w tętniące swoim życiem miasto kontemplację, zadumę, ciszę. Wnosimy Chrystusowy Krzyż, by wszyscy mieszkańcy mogli się zanurzyć w Jego Zbawczej Męce – mówił na początku drogi ks. Mirosław Maliński, duszpasterz akademicki z CODA Maciejówka.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję