Reklama

Niedziela Lubelska

Barbórka w Łęcznej. Patriotyzm najwyższej próby

Grzegorz Jacek Pelica

Poranną Mszą św. w kościele św. Barbary w Łęcznej rozpoczęły się w dniu 3 XII 2022 r. obchody dorocznego święta górników lubelskiego zagłębia węglowego. Barbórkowej Liturgii przewodniczył i okolicznościowe kazanie wygłosił abp Stanisław Budzik. Za stałą modlitewną pamięć o pracownikach i ich rodzinach podziękowali prezesi Lubelskiego Węgla Bogdanka S.A. Oprawę Mszy św. przygotowali sami górnicy. Uroczystości, których kontynuacją było spotkanie na cechowni w Bogdance, uświetniła orkiestra górnicza.

Wpisana w tradycję

- Radość oczekiwania jest czasem większa niż jej spełnienie. Ten sam Chrystus przychodzi do nas w tajemnicy Bożego Narodzenia, w każdej Eucharystii, w swoim słowie i swoim Ciele. Uobecnia się w liturgii Kościoła – powiedział metropolita lubelski, nawiązując do słów powitania przez przedstawicieli braci górniczej. Ksiądz arcybiskup mówił, że idąc za przewodnikami Adwentu czerpiemy to, czego tak potrzebujemy w swoim życiu: Izajasz przypomina, że „kto we łzach sieje, żąć będzie w radości”, by nie zgasła nadzieja na Boże zbawienie. Św. Jan Chrzciciel, zwiastun wskazujący własną dłonią Chrystusa, Baranka Bożego, „najpierw sam się nawrócił, aby innych wzywać do prostowania ścieżek. Zachęca, byśmy przemiany naszych serc nie odkładali na ostatnią godzinę i każdy dzień traktowali jako szansę spotkania z Bogiem”.

Szczególne umocnienie, że nic nas nie może odłączyć od miłości Chrystusowej, płynie od św. Barbary: - „Miecz, który przeciął jej młode życie, połączył ją na zawsze z Chrystusem. Dlatego przez swoją wierność i odwagę, wpisała się w tradycje Kościoła na wieki i tysiąclecia”. Arcybiskup przypomniał historię patronki górników i jej kultu na ziemiach polskich już od XIII w. Jest ona też patronką podziemia niepodległościowego czasu wojny i okupacji oraz opiekunką patriotycznego ruchu w latach niebezpiecznej pracy solidarnościowej, nielegalnych działań konspiracyjnych stanu wojennego.

Reklama

Codzienny marsz niepodległości

Z homilią pasterza korespondowały słowa uwielbienia i ofiarowania darów ołtarza. Górnicy i ich bliscy modlili się, aby „Bóg bronił ich od wszelkich niebezpieczeństw, wspierał w radościach i smutkach dnia codziennego, był uwielbiony w każdym sercu, które słucha Bożego głosu, idzie drogami Pana pośród udręki oczekiwania”. Ofiarowali: kwiaty, figurkę św. Barbary i kapliczkę z bryłą węgla z pierwszego urobku, który symbolizuje bogactwo naszej ziemi, złożone w niej przez Stwórcę.

Abp Stanisław Budzik przypomniał, że lubelski węgiel jest eksploatowany już 40 lat. - Ta kopalnia to prawdziwy skarb dla kraju i regionu. Dziękujemy za ludzi, którzy solidnym trudem swoich rąk i umysłów, doprowadzili do tego, że „Bogdanka” jest najnowocześniejszą, najbardziej efektywną kopalnią i świetnie radzi sobie na wolnym rynku. Dzięki niej dokonał się na tej ziemi skok cywilizacyjny. Jeszcze niedawno energia z węgla była na cenzurowanym; tymczasem wieloraki kryzys, konsekwencja wojny i agresji rosyjskiej na Ukrainę, zweryfikował te plany. Okazuje się, że z węgla nie da się zrezygnować tak szybko i łatwo jak zakładano. Potrzebna jest więc intensywna praca górników, która jest jak codzienny marsz niepodległości; okazują się oni patriotami najwyższej próby!” - za słowami abp. W. Skworca podkreślił metropolita.

Na Mszy św. byli obecni m.in. przewodniczący Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność” Piotr Duda i Zarządu Regionu Marian Król, przedstawiciele władz samorządowych, parlamentu, rządu, zakładów pracy, szkół oraz prezesi Lubelskiego Węgla „Bogdanka” S.A.

Fotorelacja na https://www.facebook.com/profile.php?id=100079880112212


2022-12-05 08:28

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Bogumił Łoziński: nie ma twardego dowodu, że Jan Paweł II krył pedofilów

2023-01-26 13:59

[ TEMATY ]

Jan Paweł II

PAP/Rafał Guz

Nie ma żadnego twardego dowodu, że Jan Paweł II krył pedofilów lub pozwalał na pedofilię – powiedział zastępca redaktora naczelnego tygodnika "Gość Niedzielny" Bogumił Łoziński na konferencji prasowej połączonej z promocją dodatku do tygodników katolickich "Jan Paweł II. Odkrywamy prawdę".

POBIERZ DODATEK W WERSJI PDF JAN PAWEŁ II ODKRYWAMY PRAWDĘ

CZYTAJ DALEJ

Msza św. krok po kroku

Rozumienie znaków i symboli, gestów i postaw pozwala nam świadomie i owocnie uczestniczyć we Mszy św.

Każdy, kto poważnie traktuje swoje chrześcijaństwo, wie, że we Mszy św. należy uczestniczyć. Ale nie wszyscy zadają sobie pytanie, czym owo uczestnictwo jest i co należy zrobić, aby stało się ono świadome, czynne i owocne, czyli właśnie takie, jakie powinno być. Na pewno odpowiednie uczestnictwo nie ogranicza się jedynie do wypełnienia pierwszego przykazania kościelnego, czyli do fizycznej obecności w kościele w każde niedzielę i święto nakazane. Aby prawdziwie uczestniczyć we Mszy św., nie wystarczy także być tylko skupionym i pobożnym oraz gorliwie się modlić. To zbyt mało, a nawet można powiedzieć, że nie do końca o to by chodziło. Warto więc przyglądnąć się naszemu uczestnictwu we Mszy św. i spróbować odnaleźć, co w niej jest naprawdę ważne.

CZYTAJ DALEJ

"Odkrywamy prawdę" - tygodniki katolickie reagują na medialne zarzuty krycia pedofilii przez Jana Pawła II

2023-01-27 10:57

[ TEMATY ]

konferencja

PAP/Rafał Guz

Nie możemy pozostać obojętni wobec oskarżania św. Jana Pawła II o to, że nie reagował na nadużycia seksualne w Kościele katolickim. Zarzuty te nie są poparte żadnymi wiarygodnymi dowodami. To pomówienia niewytrzymujące konfrontacji z faktami - piszą redaktorzy naczelni trzech tygodników katolickich ukazujących się w Polsce. Ich stanowisko zostało opublikowane we wspólnej wkładce wraz z tekstami innych autorów. Inicjatywę zaprezentowano w czwartek podczas konferencji prasowej pt. "Odkrywamy prawdę o stosunku Jana Pawła II do nadużyć seksualnych duchownych", zorganizowanej przez tygodniki "Gość Niedzielny", "Niedziela" i "Idziemy".

POBIERZ DODATEK W WERSJI PDF JAN PAWEŁ II ODKRYWAMY PRAWDĘ

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję