Reklama

Polska

Kard. Ravasi: każdy rodzaj sztuki wyraża pragnienie transcendencji

Temat Biblii jako wielkiego kodu kultury zachodniej jest wciąż aktualny i konieczny do rozważenia – przekonywał w Krakowie przewodniczący Papieskiej Rady ds. Kultury kard. Gianfranco Ravasi. Hierarcha uczestniczy w sesji „Twoje Słowo daje mi życie", zorganizowanej przez Centrum Formacji Duchowej Salwatorianów z okazji 25-lecia działalności.

[ TEMATY ]

kard. Ravasi

transcendencja

Włodzimierz Rędzioch

Kard. Ravasi podkreślał, że temat Biblii jako wielkiego kodu kultury zachodniej jest wciąż aktualny i konieczny do rozważenia. – Nietsche, filozof, który chlubił się, że jest antychrześcijański, pisał, że pomiędzy tym, co odczuwamy, czytając Petrarkę, a tym, co odczuwamy przy lekturze Psalmów, jest ta sama różnica, jak między ziemią obcą a ojczyzną. Uważał psalmy za swoją ojczyznę, swój język – mówił duchowny. Jego zdaniem, każdy rodzaj sztuki ma w swoich ramach pragnienie przedstawienia transcendencji. – Austriacki malarz Paul Klee mówił, że sztuka nie przedstawia tego, co widzialne, ale to, co niewidzialne, obecne w tym, co widzialne – dodał.

Hierarcha przytoczył słowa Jana Damasceńskiego, który mawiał: „Jeśli poganin przyjdzie do ciebie i powie, żebyś wytłumaczył, czym jest twoja wiara, zaprowadź go do świątyni i pokaż obrazy i malowidła". – Wiemy, że przez wieki, gdy wierni nie umieli czytać, na ścianach katedr i innych świątyń wymalowana była Biblia pauperum, czyli Biblia ubogich. Artyści sieneńscy z XIV w. mieli swój statut sztuki. Pierwszy artykuł tej reguły brzmiał: „Jesteśmy tymi, którzy ukazują ludziom nieumiejącym czytać cuda uczynione przez Pana" – opowiadał. Wyliczył ponadto trzy modele artystycznego odczytywania Biblii: aktualizujący, deformujący i przemieniający.

Wśród przykładów na model aktualizujący, czyli umieszczający biblijne wydarzenia w kontekście współczesnym, wymienił „Dekalog" Krzysztofa Kieślowskiego. – Mówią, że nie był szczególnie wierzący, ale zrobił 10 filmów, które „przepisują" orędzie przykazań w ramach polskiego krajobrazu. Jego geniusz sprawia, że to przesłanie jest uniwersalne. Kieślowski powiedział kiedyś, że każdego dnia łamiemy przykazania, ale one istnieją, by przypominać o dobru i złu. Biblia jest nie tylko estetyczna, ale etyczna – podkreślał. Jak dodał, aktualizacja jest konieczna, żeby religia nie była tylko pamiątką przeszłości.

Reklama

Omawiając model degeneracyjny, kard. Ravasi zauważył, że we współczesnej sztuce spotykamy wyobrażenia niemal bluźniercze. – Ale to nadal potwierdza, że figury chrześcijańskie są ważniejsze niż klasyczne. Gdyby tak nie było, nikt by z nimi nie walczył – argumentował. Przywołał m.in. książkę portugalskiego noblisty José Saramago „Ewangelia według Jezusa". Chrystus umierający na krzyżu wypowiada tam słowa: „Wybacz mi, Ojcze, bo nie wiem, co zrobiłem". – To brzmi obrazoburczo, ale pokazuje też pasję, z jaką pisarz podchodził do Jezusa – wyjaśniał włoski duchowny, podkreślając, że wybitna sztuka zawsze skłania do dyskusji.

Trzeci model to sztuka przemieniająca, zdaniem kardynała lepsza od egzegezy, bo nie tylko wyjaśniająca tekst, ale ukazująca jego piękno i moc. Jak podkreślał hierarcha, najlepiej radzi sobie z tym muzyka. Przywołał W. A. Mozarta, który skomponował interpretację Psalmu 117 „Laudate Dominum", wyodrębniając fundamentalną dla przymierza Boga z Izraelem „głęboką więź, relację miłosną, witalną". – Co robi Mozart? Zaczyna od sopranu i uwielbienia, sopran wznosi się coraz wyżej, bo ma doprowadzić do Boga. Potem spada gwałtownie, bo uwielbienie można powierzyć muzykowi, ale wyznanie wiary trzeba wypowiedzieć samemu – opisywał.

W programie pięciodniowego zjazdu znalazły się również wykłady ks. prof. Waldemara Chrostowskiego, Danuty Piekarz i o. Amedeo Cenciniego. Czas rekolekcyjnego skupienia w ramach sesji poprowadzą w piątek i sobotę o. Innocenzo Gargano OSBCam oraz abp Grzegorz Ryś. Zaplanowano także premierę filmu ewangelizacyjnego „Zapraszam, przyjdź" oraz koncert muzyki sakralnej w wykonaniu zespołu Harpa Dei.

W niedzielę, na zakończenie sesji, o tożsamości i przyszłości Centrum Formacji Duchowej Salwatorianów opowie jego dyrektor ks. Krzysztof Wons SDS. Mszę św. dziękczynną za 25 lat istnienia Domu Słowa odprawi prowincjał polskich salwatorianów ks. Józef Figiel SDS.

Centrum Formacji Duchowej w Krakowie proponuje rekolekcje lectio divina, ignacjańskie Ćwiczenia Duchowne, prowadzi warsztaty z bibliodramy i sesje formacyjne. Tutaj organizowane są zajęcia szkół biblijnej, kierownictwa duchowego czy wychowawców zakonnych i seminaryjnych. Wśród prelegentów można znaleźć znane nazwiska, jak abp Piero Marini, kard. Gianfranco Ravasi, kard. Raniero Cantalamessa OFMCap, o. Anselm Grün OSB czy kard. Robert Sarah.

2022-11-10 19:02

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Kard. Ravasi: Czy chrześcijaństwo potrzebuje kultury? Wykład inaugurujący cykl „JP2 lectures”

[ TEMATY ]

kard. Ravasi

Wojciech Łączyński

W poniedziałek, 19 października odbyła się pierwsza odsłona cyklu „JP2 lectures” organizowanego przez Instytut Kultury Św. Jana Pawła II na Papieskim Uniwersytecie Św. Tomasza z Akwinu (Angelicum). Wykład zatytułowany „Does Christianity need culture?” wygłosił kard. Gianfranco Ravasi.

Kard. Ravasi rozpoczął swoją prelekcję od przypomnienia, że ujęcie kultury jako kategorii odnoszącej się do człowieka pojawia się w XVII wieku. Łaciński źródłosłów był używany przez starożytnych wyłącznie w kontekście rolniczym, w odniesieniu do uprawy, kultywacji. Współczesne rozumienie tego pojęcia jest więc ukształtowane pod wpływem znaczeń, którymi naznaczyli je europejscy teoretycy, szczególnie okresu Oświecenia, ale również jego późniejszych definicji, które podejmowane są do dzisiaj. – Nie bez znaczenia jest także fakt, że słowo „kultura” dopiero w XVIII wieku zaczęło być używane w liczbie mnogiej. Dotąd sądzono, że kultura jest jedna, to znaczy: kultura europejska. Dopiero wówczas zaczęto mówić o „kulturach” – podsumował swoją wprowadzającą myśl kard. Ravasi.

CZYTAJ DALEJ

Katolicy i Orkiestra

W Polsce od kilkunastu już lat słyszymy Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy. Wśród katolików akcja Jerzego Owsiaka ma swoich zwolenników i przeciwników.

Stosunek do WOŚP wyraźnie pokazuje różne nurty polskiego katolicyzmu. Katolicy sympatyzujący z Wielką Orkiestrą uważają, że akcja Jerzego Owsiaka to piękna inicjatywa. Ich zdaniem, Kościół w Polsce przeszedł ewolucję w ocenie WOŚP - od negacji i dystansu po aprobatę. Natomiast katolicy dystansujący się od Wielkiej Orkiestry nazywają akcję Jerzego Owsiaka "graniem na ludzkich uczuciach" oraz "laicyzacją działalności charytatywnej". Orkiestra jest zjawiskiem bardzo złożonym, w którym dobro miesza się ze złem. Szlachetności wolontariuszy i darczyńców towarzyszy ideologia Wielkiego Dyrygenta, który promuje wizję życia obcą chrześcijaństwu.

CZYTAJ DALEJ

Jasełka z historią Mydlnik w tle

2023-01-31 00:20

Beata Wyżga

W wystawienie jasełek zaangażowało się wiele osób

W wystawienie jasełek zaangażowało się wiele osób

    Oazowa młodzież z parafii pw. Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Krakowie – Mydlnikach wystawiła w niedzielę 22 stycznia w Klubie Kultury Mydlniki „Mydlnickie Jasełka”, które poprzedziło kolędowanie po mydlnickich domach w dniach 7-8 stycznia 2023 r.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję