Reklama

Niedziela Kielecka

Zjawisko ludobójstwa wciąż nam towarzyszy

Otwarcie wystawy „Aktion Reinhardt 1942-1943” oraz konferencja naukowa prezentująca dorobek badawczy naukowców z Kielc, Lublina, Rzeszowa, Torunia,związanych z Instytutem Pamięci Narodowej i tamtejszymi ośrodkami uniwersyteckim, złożyły się na wojewódzkie obchody 80 –lecia eksterminacji Żydów.

2022-11-07 10:55

A.D.

Zorganizował je (7X br.) Instytut Pamięci Narodowej Delegatura w Kielcach, przy współpracy Ośrodka Edukacyjno – Muzealnego Świętokrzyski Sztetl w Chmielniku. Placówka skupia wiedzę o żydowskiej społeczności dawnego kieleckiego do II wojny światowej.

Konferencja od ogółu do szczegółu pokazywała precyzyjną machinę Zagłady realizowaną przez Niemców na ziemiach polskich, akcentując mniej znane społecznie wątki.

Dr. hab. prof. Uniwersytetu Rzeszowskiego Wacław Wierzbieniec w ramach obrad przedstawił zarys niemieckiej polityki antyżydowskiej na ziemiach polskich w latach 1939 – 1945. Zachęcał m.in. do doceniania wkładu Polaków pochodzenia żydowskiego w dzieje Polski, do budowania dobrych relacji z potomkami polskich Żydów. – Pamięć o Holokauście, w jej szerszym wymiarze, uwrażliwia nas na zbrodnie, do których doprowadziła nienawiść (…). Zjawisko ludobójstwa, zbrodni przeciw ludzkości, nadal nam towarzyszy – przestrzegał prof. Wierzbieniec, wskazując agresję Rosji na Ukrainę. Ciekawe świadectwo z czasów II WŚ (i obecnych) złożyła dr Ivanna Luchakivska z Drohobycza, która opowiedziała o pomocy jej rodziny wobec Żydów, skutkującej do dzisiaj aktami wdzięczności. Szczerze dziękowała Polakom za pomoc dla Ukrainy.

Reklama

Dr MarekMaciągowski – dyr. Ośrodka Myśli Patriotycznej i Obywatelskiej w Kielcach, omawiając warunki życia i prześladowań Żydów w gettach regionu kieleckiego, pokazał je jako „miejsca bezkarnej przemocy”, o czym zachowały się steki relacji. Mówił m.in. o tzw. biernym oporze chasydów, ale i o żydowskich przygotowaniach do walki (w rejonie np. Iwanisk). Dr Alicja Bartnicka(Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu)przedstawiła brutalne zasady zagłady przez pracę. Szczegółowej prezentacji nt. przebiegu Akcji Reinhardt w dystrykcie radomskimdokonałdr. Jacek Młynarczyk (UMK w Toruniu).

Na temat zagłady kilkunastotysięcznego chmielnickiego getta mówiła dr Karolina Trzeskowska-Kubasik (IPN Kraków/Kielce). Unicestwienie żydowskich miasteczek w świetle literatury wspomnieniowej: Zwolińskiej Księgi Pamięci, przedstawiła dr Alicja Gontarek (IPN/ UMCS Lublin), zaś relacje polskich świadków na temat Zagłady w regionie – dr hab. Edyta Majcher –Ociesa, na podstawie materiałów z konkursu „Nasi sąsiedzi Żydzi” .


Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Reguły żywej wiary

Niedziela Ogólnopolska 16/2007, str. 24

Karol Porwich/Niedziela

Jestem tzw. przeciętnym katolikiem. Nigdy nie odszedłem daleko od Kościoła i staram się żyć w miarę poprawnie. Często jednak zazdroszczę niektórym wierzącym, że ich wiara jest bardzo żywa, że mają w sobie tak dużo radości i entuzjazmu. Ożywiam się duchowo przy okazji wielkich świąt czy wydarzeń religijnych, ale wystarczy kilka dni, aby moja wiara stała się znowu taka nijaka. Czy mógłby mi Ksiądz podać jakieś reguły, które pomogą ożywić moją wiarę? Męczy mnie czasem taka przeciętność w wierze.
Michał

CZYTAJ DALEJ

Co naprawdę świętujemy?

W Boże Narodzenie warto odpowiedzieć sobie na kilka ważnych pytań: Dlaczego Syn Boży stał się człowiekiem? Po co nastąpiło Wcielenie? Po co żłóbek i kolędy?
Po co przygotowania i karp, i choinki?

W wyznaniu wiary mówimy: „On to dla nas, ludzi, i dla naszego zbawienia zstąpił z nieba. I za sprawą Ducha Świętego przyjął ciało z Maryi Dziewicy”. Jezus przychodzi do człowieka, staje się człowiekiem dla nas i dla naszego zbawienia, abyśmy mieli uczestnictwo w życiu Bożym. Słowo stało się ciałem, aby nas zbawić, to znaczy, aby nas zjednoczyć z Bogiem, aby dać nam możliwość zamieszkania z Nim w wieczności, co więcej – abyśmy mogli lepiej wniknąć w Bożą miłość.

CZYTAJ DALEJ

Zostało mało czasu. Pomagają ciężko choremu Oliwierowi

2022-11-30 20:57

[ TEMATY ]

kiermasz

akcja charytatywna

SMA

Agnieszka Smaza

Kiermasz ciast i haftowanych obrazów przy parafii w Inwałdzie.

Kiermasz ciast i haftowanych obrazów przy parafii w Inwałdzie.

Wierni kilku parafii diecezji pomogli ciężko choremu Oliwierowi Komanowi z Wadowic.

W parafii Narodzenia NMP w Inwałdzie odbył się kiermasz ciast oraz haftowanych obrazów z motywami religijnymi.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję