Reklama

Niedziela Częstochowska

Druga stacja pierwszego kongresu różańcowego

W sanktuarium Najświętszej Maryi Panny Różańcowej w Myszkowie-Mrzygłodzie 8 października odbyła się II stacja I Kongresu Różańcowego Archidiecezji Częstochowskiej połączona z diecezjalną pielgrzymką kół Żywego Różańca.

– Przybywamy, aby dać świadectwo naszej wielkiej modlitwy różańcowej – powiedział ks. Jacek Gancarek, krajowy moderator Żywego Różańca i kustosz sanktuarium. Duszpasterz wskazał, że kongres różańcowy przeżywany jest w roku beatyfikacji Pauliny Jaricot, założycielki Dzieła Rozkrzewiania Wiary i Żywego Różańca, której pragnieniem było „uczynić Różaniec modlitwą wszystkich”. – Gromadzimy się przy Matce Bożej, Królowej Różańca Świętego, aby podziękować Jej za dar modlitwy różańcowej, bo kto się modli, ten się zbawia – zaznaczył.

Po zawiązaniu wspólnoty uczestnicy pielgrzymki wysłuchali rozważania o bł. Paulinie Jaricot, przygotowanego przez Fundację „Przyjaciel z Sercem”.

Maciej Orman/Niedziela

Następnie ks. Michał Pabiańczyk, ojciec duchowny Wyższego Międzydiecezjalnego Seminarium Duchownego w Częstochowie, zwrócił się z apelem o modlitwę w intencji kleryków, kapłanów oraz nowych powołań kapłańskich. – Leży nam to bardzo na sercu. Bez waszej modlitwy i pomocy czasem nasze prace mogą iść po prostu na marne – przyznał.

Najważniejszą częścią II stacji kongresowej była Eucharystia, której przewodniczył biskup senior Antoni Długosz.

– Niektórzy nazywają Różaniec modlitwą warg albo modlitwą prostaków. To nieprawda. Różaniec to modlitwa kontemplacji. „Zdrowaśki” wyznaczają nam tylko czas przeżywania wydarzeń z życia Pana Jezusa i Matki Bożej, wiązania naszych radości, cierpień i podniosłych momentów z tym, co przeżywa Jezus i Jego Matka – wyjaśnił w homilii.

Maciej Orman/Niedziela

Biskup prosił o modlitwę w intencji pokoju, a także zdrowych rodzin. Przypomniał, że rodzina jest sanktuarium domowego Kościoła, w którym małżonkowie mają być kapłanami, pierwszymi zwiastunami wiary w życiu swoich dzieci oraz ich pedagogami i katechetami. Celebrans apelował, aby rodzice wzięli odpowiedzialność za formację religijną dziecka poprzez jego uczestnictwo w szkolnej katechezie. – Nie władza państwowa, ale rodzina decyduje o profilu szkół! Przeżywamy tragedię, kiedy rodzice bezmyślnie pozwalają na to, by dzieci czy młodzież wypisywały się z katechezy – ubolewał bp Długosz.

Reklama

Duchowny wezwał również do modlitwy o powołania kapłańskie i zakonne. – To nie jest tylko sprawa ordynariusza czy księży – podkreślił.

Na zakończenie liturgii ks. Gancarek odczytał dekret abp. Wacława Depo powołujący na 3-letnią kadencję Diecezjalną Radę Żywego Różańca. W jej skład weszło 17 osób. Ich zadaniem będzie wspomaganie moderatora diecezjalnego w rozwoju tego dzieła w archidiecezji częstochowskiej. Biskup Długosz wręczył członkom rady dekrety podpisane przez abp. Depo.

Maciej Orman/Niedziela

Na ręce kapłanów rozdano także dyplomy dla zasłużonych osób w parafii zaangażowanych w Żywy Różaniec.

Konferencję nt. „Uczynić Różaniec modlitwą wszystkich” wygłosił ks. Gancarek. Za św. Maksymilianem Marią Kolbe powtórzył, że „Maryja jest najkrótszą drogą do komunii z Bogiem”. Przypomniał również obietnice Maryi przypisane do Różańca oraz fakt, że członkowie Żywego Różańca, odmawiając codziennie jeden dziesiątek tej modlitwy, mają udział w łaskach związanych z odmówieniem całego Różańca. – Jeżeli wszyscy by się modlili, nie byłoby wojen ani rozłamów w naszych rodzinach. Codzienny Różaniec zmienia człowieka i świat – podkreślił krajowy moderator Żywego Różańca.

Maciej Orman/Niedziela

Na zakończenie Różaniec poprowadzili ojcowie i bracia paulini z Leśniowa.

O godz. 15 w Częstochowie z archikatedry Świętej Rodziny na Jasną Górę przeszła „Gwiaździsta Procesja Różańcowa – Z Maryją dla Polski”. Poprowadził ją bp Andrzej Przybylski, który następnie przewodniczył Mszy św.

Janusz Rak założył w parafii św. Stanisława Biskupa i Męczennika w Częstochowie trzy męskie róże różańcowe. Do dziś prowadzi jedną, której patronuje św. Brat Albert Chmielowski. – Różaniec jest wielką siłą. Kocham go, wierzę w tę modlitwę i zachęcam do niej. Z żoną modlimy się na różańcu co wieczór – mówił „Niedzieli”. Dodał, że nie wyobraża sobie wyjścia z domu bez różańca.

Reklama

Maciej Orman/Niedziela

Panie Alfreda i Danuta są zelatorkami Żywego Różańca w parafii św. Anny w Myszkowie, gdzie działa 8 kół damskich i 1 męskie. – Nasi rodzice należeli do Żywego Różańca, więc kontynuujemy tę tradycję z pokolenia na pokolenie – powiedziała p. Alfreda. – Bez tego nie da się żyć – przyznała p. Danuta. Obie panie zwróciły uwagę, że zawsze jest o co się modlić na różańcu.

I Kongres Różańcowy Archidiecezji Częstochowskiej odbywa się pod hasłem: „Uczynić Różaniec modlitwą wszystkich”. Pierwsza stacja kongresu miała miejsce w dniach 3-4 czerwca w ramach II Ogólnopolskiego Kongresu Różańcowego na Jasnej Górze.

Trzecia stacja odbędzie się w niedzielę 9 października w parafiach archidiecezji częstochowskiej. Tego dnia zostaną odprawione Msze św. dziękczynne w intencji kół różańcowych. Zasłużeni członkowie Żywego Różańca otrzymają dyplomy. Nastąpi również odnowienie ich przyrzeczeń, wręczenie legitymacji członkowskich i wpis do parafialnej księgi Żywego Różańca. Wierni będą też uczestniczyć w uroczystych nabożeństwach różańcowych połączonych z procesją.

2022-10-08 16:33

Ocena: +1 -1

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Jesteśmy królestwem Jezusa

Niedziela częstochowska 48/2019, str. 5

[ TEMATY ]

uroczystość Chrystusa Króla

bp Antoni Długosz

Michał Janik/TV Niedziela

W Kanie Młodych uczestniczyła młodzież z całej archidiecezji

W Kanie Młodych uczestniczyła młodzież z całej archidiecezji

– Przez mękę na krzyżu Jezus buduje swoje królestwo prawdy, sprawiedliwości, miłości i pokoju – mówił w homilii biskup senior Antoni Długosz, który w uroczystość Chrystusa Króla Wszechświata przewodniczył Mszy św. w archikatedrze Świętej Rodziny w Częstochowie

Kiedy Jezus jest sądzony przez Piłata, ten Go pyta: – Czy Ty jesteś królem? Tak, jestem – odpowiada Jezus – ale królestwo moje nie jest z tego świata. Tym stwierdzeniem Jezus nie chce utożsamiać się z żadną współczesną Mu władzą polityczną ani przywódcami narodów, którzy w przyszłością będą kierowali państwami – podkreślił bp Długosz.

CZYTAJ DALEJ

Nowe zasady przygotowania do sakramentu bierzmowania w diecezji kaliskiej

2023-02-05 09:27

[ TEMATY ]

bierzmowanie

Karol Porwich/Niedziela

Przygotowanie do sakramentu bierzmowania w diecezji kaliskiej będzie odbywało się zgodnie z nową instrukcją. Przygotowanie młodzieży ma trwać dwa lata, a jego celem jest przypomnienie podstawowych praw życia chrześcijańskiego, zintensyfikowanie życia religijnego i pomoc w odnalezieniu się w we wspólnocie Kościoła, w szczególności pomoc w odkrywaniu powołania życiowego.

Inicjatorem powstania instrukcji jest biskup kaliski Damian Bryl, który zauważył potrzebę ujednolicenia sposobu przygotowania do sakramentu bierzmowania w diecezji.

CZYTAJ DALEJ

Prezydent Duda wysłał depeszę kondolencyjną do prezydenta Turcji

2023-02-06 17:05

[ TEMATY ]

trzęsienie ziemi

Karol Porwich/Niedziela

Andrzej Duda

Andrzej Duda

Pragnę przekazać na Pana ręce wyrazy najgłębszego współczucia dla bliskich ofiar oraz dla poszkodowanych. Polska i Polacy łączą się z nimi w bólu i smutku - napisał prezydent Andrzej Duda w depeszy kondolencyjnej do prezydenta Turcji Recepa Erdogana po trzęsieniu ziemi na południowym wschodzie kraju.

W poniedziałek nad ranem południowo-wschodnią Turcję i północną Syrię nawiedziło trzęsienie ziemi o magnitudzie 7,8. Zginęło blisko 1,5 tys. osób. Jak poinformowała w poniedziałek turecka rządowa agencja ds. sytuacji nadzwyczajnych i klęsk żywiołowych (AFAD), ranne są 7634 osoby. Co najmniej 810 osób zginęło w Syrii - podało ministerstwo zdrowia w Damaszku.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję