Reklama

Kościół

Prymas do ojców duchownych: wasza posługa ma prowadzić do kształtowania sumień

„Wasza posługa, zwłaszcza pomoc w rozeznawaniu i towarzyszenie, ma prowadzić do takiego kształtowania sumień i osobistego poznania, które prowadzić będzie seminarzystów do podjęcia dojrzałej i wolnej decyzji o wyborze prezbiteratu” - mówił abp Wojciech Polak do ojców duchownych uczestniczących w Gnieźnie w swoim dorocznym zjeździe.

W rozpoczętym w niedzielę 28 sierpnia czterodniowym spotkaniu uczestniczy blisko sześćdziesięciu ojców duchownych wyższych seminariów diecezjalnych i zakonnych z całej Polski. Tematem obrad jest posługa ojca duchownego w świetle nowego „Ratio pro Polonia” - dokumentu określającego zasady formacji kapłańskiej w Polsce.

„Wiecie, że Ratio, wspominając o waszych zadaniach, wskazuje na dwie płaszczyzny: wspólnotową i indywidualną. Na każdej z nich można spotkać się z różnymi postawami naszych wychowanków. Wasza posługa, zwłaszcza pomoc w rozeznawaniu i towarzyszenie, ma prowadzić do takiego kształtowania sumień i osobistego poznania, które prowadzić będzie do podjęcia przez nich dojrzałej i wolnej decyzji o wyborze prezbiteratu” - mówił abp Wojciech Polak w homilii Mszy św., którą odprawił w drugim dniu obrad, 29 sierpnia.

Przewodniczący Komisji Duchowieństwa KEP powtórzył za wspomnianym dokumentem, że kierownicy duchowni mają obowiązek przekazać seminarzyście osąd o jego zdatności do posług i święceń, do tego zaś potrzeba - jak podkreślił - „wrażliwości, i po dobrym rozeznaniu, jasnego zakomunikowania klerykowi takiej czy innej decyzji”.

Podziel się cytatem

Reklama

Nawiązując do wspominanego w liturgii męczeństwa św. Jana Chrzciciela Prymas przyznał, że posługa ojców duchownych nosi w sobie „posmak prorockiego zwiastowania młodym ludziom nowości tej drogi, którą zapowiadał i przygotowywał Jan Chrzciciel”. Są na niej - dodał - wyzwania, które mogą przejmować lękiem, ale jest też zapewnienie Pana: «Ja jestem z Tobą, by cię ochraniać».

„Ochraniająca nas dłoń Boga nie uwalnia od trudu, od cierpienia i pokonywania w nas lęków czy słabości. Ona jest gwarancją tej siły, która jest z Boga, a nie z nas. Jest naszą podporą i nadzieją. I wciąż nas zachęca, by jej się uchwycić” - podkreślił Prymas Polski.

Ojców duchownych gości gnieźnieńskie Centrum Edukacyjno-Formacyjne. Wśród prelegentów są m.in.: s. Anna Maria Pudełko z Zespołu ds. wprowadzania „Ratio institutionis sacerdotalis pro Polonia” przy Komisji Duchowieństwa KEP, bp Jacek Kiciński, przewodniczący Komisji KEP ds. Instytutów Życia Konsekrowanego i Stowarzyszeń Życia Apostolskiego, bp Artur Ważny, przewodniczący Zespołu KEP ds. Nowej Ewangelizacji oraz bp Damian Bryl, opiekun Sekcji Ojców Duchownych z ramienia KEP.

Wśród podejmowanych tematów są takie zagadnienia jak: ojcostwo duchowe, dojrzałość uczuciowa kandydatów do prezbiteratu, posługa ojca duchownego na etapie propedeutycznym i etapach kolejnych oraz wdrażanie nowego „Ratio pro Polonia”.

„Mówiąc krótko poruszamy różne aspekty posługi ojca duchownego w świetle powyższego dokumentu przyjętego przez Konferencję Episkopatu Polski w ubiegłym roku, ale także nowej rzeczy - typicznego programu formacyjnego dla seminariów, który powstał w oparciu o Ratio pro Polonia” - tłumaczy ks. Wojciech Mleczko CR, dotychczasowy przewodniczący zarządu Sekcji Ojców Duchownych, którego trzyletnia kadencja właśnie dobiegła końca. Zgodnie z dokonanym w poniedziałek wyborem stanowisko to powierzono na kolejne trzy lata o. Krzysztofowi Dudziakowi OFMCap, ojcu duchownemu w Wyższym Seminarium Duchownym Braci Mniejszych Kapucynów w Lublinie.

Wspomniany typiczny program formacyjny dla seminariów - jak wyjaśnia ks. Mleczko - ma być wzorcem i konkretną pomocą w wypracowaniu realizowanego w każdym z nich programu formacyjnego. Program ten - dopowiada duchowny - akcentuje i postuluje indywidualne podejście do kandydata i jego drogi do kapłaństwa. Dokument omówi w trzecim dniu zjazdu ks. Tomasz Trzaskawka, ojciec duchowny w Prymasowskim Wyższym Seminarium Duchownym w Gnieźnie.

2022-08-29 19:39

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

10. rocznica śmierci ks. prał. Grzegorza Ślęzaka

W nocy z 17 na 18 listopada 2011 r. zmarł ks. prał. Grzegorz Ślęzak, wikariusz biskupi ds. Instytutów Życia Konsekrowanego i Stowarzyszeń Życia Apostolskiego, wychowawca wielu pokoleń kapłanów, ojciec duchowny.

Ks. prał. Grzegorz Ślęzak urodził się 7 kwietnia 1938 r. we Włodowicach, w archidiecezji częstochowskiej. Uczęszczał do szkoły podstawowej we Włodowicach. Maturę zdał w 1954 r. w Zawierciu. Po maturze wstąpił do Częstochowskiego Wyższego Seminarium Duchownego w Krakowie. Święcenia kapłańskie otrzymał z rąk drugiego biskupa ordynariusza diecezji częstochowskiej Zdzisława Golińskiego w dniu 16 października 1960 r. w kościele pw. Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Zawierciu. Jako motto swojej służby kapłańskiej wybrał słowa: „Ojcze nasz... bądź wola twoja”.

CZYTAJ DALEJ

Msza św. krok po kroku

Rozumienie znaków i symboli, gestów i postaw pozwala nam świadomie i owocnie uczestniczyć we Mszy św.

Każdy, kto poważnie traktuje swoje chrześcijaństwo, wie, że we Mszy św. należy uczestniczyć. Ale nie wszyscy zadają sobie pytanie, czym owo uczestnictwo jest i co należy zrobić, aby stało się ono świadome, czynne i owocne, czyli właśnie takie, jakie powinno być. Na pewno odpowiednie uczestnictwo nie ogranicza się jedynie do wypełnienia pierwszego przykazania kościelnego, czyli do fizycznej obecności w kościele w każde niedzielę i święto nakazane. Aby prawdziwie uczestniczyć we Mszy św., nie wystarczy także być tylko skupionym i pobożnym oraz gorliwie się modlić. To zbyt mało, a nawet można powiedzieć, że nie do końca o to by chodziło. Warto więc przyglądnąć się naszemu uczestnictwu we Mszy św. i spróbować odnaleźć, co w niej jest naprawdę ważne.

CZYTAJ DALEJ

Bydgoszcz: obchody 31. rocznicy powstania Radia Maryja

2022-12-08 21:12

[ TEMATY ]

jubileusz

Radio Maryja

Bydgoszcz

PAP/Tytus Żmijewski

Ordynariusz diecezji bydgoskiej bp Krzysztof Włodarczyk oraz dyrektor Radia Maryja o. Tadeusz Rydzyk

Ordynariusz diecezji bydgoskiej bp Krzysztof Włodarczyk oraz dyrektor Radia Maryja o. Tadeusz Rydzyk

Bydgoskie Sanktuarium Świętej Rity było miejscem obchodów 31. rocznicy powstania Radia Maryja. W świątyni modliły się osoby duchowne, wśród nich założyciel i dyrektor rozgłośni – o. dr Tadeusz Rydzyk CSsR, osoby konsekrowane, przedstawiciele władz, parlamentarzyści, mieszkańcy i zaproszeni goście.

Kustosz ks. kan. Mirosław Pstrągowski, witając obecnych, słuchaczy i oglądających Telewizję Trwam, przypomniał, że Radio Maryja swój sygnał zaczęło najpierw nadawać w Toruniu i Bydgoszczy. – Tutaj wszystko się zaczęło. Biorąc udział, prawie co roku 8 grudnia w tych uroczystościach, zastanawiałem się, kiedy radio przyjedzie do naszej parafii. Dzisiaj jest ten pierwszy raz – mówił, zapraszając do modlitwy w intencji rozwoju rozgłośni i powstałych przy niej dzieł ewangelizacyjnych.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję