Reklama

Prymas Polski do katechetów: od waszej trudnej pracy i posługi również zależy misja Kościoła

Pod przewodnictwem Prymasa Polski abp. Wojciecha Polaka w katedrze gnieźnieńskiej sprawowana była 27 sierpnia Msza św. z okazji Archidiecezjalnego Dnia Katechetycznego. To okazja do spotkania katechetów z całej archidiecezji gnieźnieńskiej i modlitwy o Boże błogosławieństwo w nowym roku szkolnym.

[ TEMATY ]

abp Wojciech Polak

katecheta

Karol Porwich/Niedziela

Abp Wojciech Polak

Abp Wojciech Polak

„Ten dzień to wołanie o Boże błogosławieństwo, aby nam ono towarzyszyło w tej niewątpliwie trudnej pracy i posłudze, od której również zależy misja Kościoła” - mówił na początku Mszy św. abp Wojciech Polak wyrażając radość ze spotkania z katechetami i prosząc ich, by „nigdy nie wątpili, że Bóg ich potrzebuje i stawia na nich w dziele głoszenia Ewangelii”.

O tym, że jest to misja niełatwa choć nie pozbawiona radości i satysfakcji mówił również w homilii ks. Remigiusz Malewicz z Wydziału Katechetycznego gnieźnieńskiej kurii, przywołując głosy samych katechetów z odbytych w ubiegłym roku spotkań synodalnych.

„Mówiliście, że nie wyobrażacie sobie misji katechety inaczej jak jako powołanie. Bo tyle jest trudności i zmagań. Jak wytrwać, jeśli to nie powołanie?” - cytował.

Podziel się cytatem

„Mówiliście, że kochacie swoją pracę, że jest ona dla was źródłem radości i dumy, ale mówiliście też o kłopotach, o lęku, o barierach i braku wsparcia. I pytaliście: co mogę zrobić? Dziś Jezus chce nam pokazać, że każdy jest przez Niego obdarowany, że otrzymał tyle Bożych darów, ile potrzebuje w swojej misji. Bóg wie, czego potrzebujemy. I czy pracujemy w tej czy w innej szkole, w takim czy innym środowisku, nie zabraknie nam Jego łaski i jego obradowania” - mówił ks. Malewicz.

Reklama

Nawiązując dalej do czytanej w Ewangelii przypowieści o talentach przyznał, że „praca katechetyczna jest właśnie pomnażaniem talentów”. Nie da się tego zrobić bez wierności, odwagi, pokory i miłości.

„Chodzi o naszą wierność w małych sprawach, bo Bóg nie patrzy na zysk. Talenty można pomnażać, gdy się jest wiernym. Właśnie tam, gdzie jesteśmy, w różnych zadaniach, które Bóg nam daje. Wierność to jest pierwszy krok” - tłumaczył ks. Malewicz.

„Krok drugi to odwaga - kontynuował. - Lęk sprawia, że człowiek czuje się sparaliżowany. Lęk zamraża nasze aspiracje, myśli, działania. Odbiera radość z bycia obdarowanym i powołanym”.

„Trzeci to pokora. Gdy człowiek czuje się zbyt pewny siebie, popada w pychę, a to pierwszy krok do upadku. Pokora - jak mówił św. Jan Maria Vianney - jest podobna do wagi, im bardziej z jednej strony się uniża, tym bardziej z drugiej się podnosi.

I wreszcie miłość - wskazał ks. Malewicz. - Bez niej nie ma owocnej ewangelizacji, a tym samym pracy katechetycznej. To najważniejszy „talent”. Jeśli człowiek zakupuje miłość, to staje się egoistą i tylko kalkuluje, co mu się opłaca, bez radości, bez życia.

Mszę św. koncelebrowali księża uczący dzieci i młodzież w szkołach na terenie całej archidiecezji gnieźnieńskiej. Obecne były siostry zakonne i katecheci świeccy, spośród których rozpoczynający misję w szkole otrzymali specjale błogosławieństwo Prymasa Polski.

Abp Wojciech Polak podziękował też nauczycielom obchodzącym w tym roku 25-lecie pracy katechetycznej. W czasie spotkania w Centrum Edukacyjno-Formacyjnym katecheci wysłuchali też wykładu inauguracyjnego „Katecheza w warunkach przemian” prof. UAM dr. hab. Remigiusza Ciesielskiego oraz mieli możliwość zapoznać się z bieżącymi informacjami Wydziału Katechetycznego.

Podziel się cytatem

2022-08-27 14:42

Ocena: +3 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Prymas Polski: owoce wysiłku bp. Jordana musiały dojrzewać przez lata

[ TEMATY ]

Poznań

abp Wojciech Polak

biskupstwo

Radomil/pl.wikipedia.org

Bp Jordan – pierwszy biskup Polski. Epitafium w poznańskiej katedrze

Bp Jordan – pierwszy biskup Polski. Epitafium w poznańskiej katedrze

Działalności biskupa Jordana towarzyszył bardzo poważny wysiłek ewangelizacyjny i zmaganie o wiarę. Wiemy, że owoce tego pierwszego biskupiego wysiłku musiały przez lata dojrzewać i nie od razu, i nie we wszystkim ukazały swoją prawdziwą żywotność – mówił w Poznaniu abp Wojciech Polak. Prymas Polski przewodniczył inauguracji centralnych uroczystości jubileuszu pierwszego biskupstwa w Polsce.

Mszę św. w poznańskiej bazylice farnej poprzedziła procesja z obrazem Matki Bożej w Cudy Wielmożnej, koronowanym 50 lat temu. Abp Polak przypomniał wypowiedziane wówczas przez prymasa Stefana Wyszyńskiego słowa, że „nie było nic bardziej stosownego, jak rozpocząć uroczystość tysiąclecia od koronacji obrazu Matki Bożej”.

CZYTAJ DALEJ

Adwent. Czas oczekiwania

2022-11-27 08:19

[ TEMATY ]

adwent

Bożena Sztajner/Niedziela

Adwent to bogaty w symbolikę, czterotygodniowy okres przygotowania do Bożego Narodzenia oraz wzmożonego oczekiwania na koniec czasów i ostateczne przyjście Jezusa Chrystusa. Dziś w Kościele katolickim przypada początek Adwentu.

Dla chrześcijan Adwent to radosny czas przygotowania na przyjście Pana. Adwent odnosi się zarówno do naszego duchowego przygotowania na przyjście Boga w ludzkim ciele, jak i na Jego ostateczne przyjście w Jezusie na dzień Sądu nad światem.

CZYTAJ DALEJ

Od 75 lat zwoje z Qumran przestały być tajemnicą

2022-11-27 16:23

[ TEMATY ]

Qumran

Domena publiczna

Należą one do najważniejszych znalezisk archeologicznych XX wieku: 75 lat temu, w 1947 roku, Beduin odkrył w Qumran na Zachodnim Brzegu słynne Zwoje znad Morza Martwego. Podczas poszukiwania zbiegłej kozy, według popularnej opowieści, w trudno dostępnej jaskini na północno-zachodnim brzegu Morza Martwego natknął się na gliniane dzbany zawierające tajemnicze fragmenty papirusu.

Inni eksperci zakładają, że opowieść o przypadkowym znalezisku to bajka. Jest o wiele bardziej prawdopodobne, mówią, że Beduini byli bardzo dobrze zaznajomieni z jaskiniami i po prostu dopiero wtedy przynieśli pisma do antykwariusza. Jedno jest pewne: 29 listopada 1947 roku pierwsze cztery zwoje z Qumran zostały nabyte przez izraelskiego uczonego. 12 kwietnia 1948 roku w brytyjskim "Timesie" pojawiła się pierwsza relacja o sensacyjnym znalezisku, ale dopiero w 1949 roku odbyły się pierwsze wykopaliska prowadzone przez archeologów. Do końca lat 50-tych XX wieku teksty i fragmenty zostały odzyskane w sumie z jedenastu jaskiń. Do dnia dzisiejszego miały miejsce kolejne znaleziska.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję