Reklama

Kościół

Watykan/ Kardynałowie z całego świata przybyli na konsystorz i naradę z papieżem

W Watykanie rozpoczynają się pod przewodnictwem papieża Franciszka ważne wydarzenia z punktu widzenia zarządzania Kościołem i jego przyszłości. Podczas sobotniego konsystorza papież włączy do Kolegium Kardynalskiego 20 nowych purpuratów, z których 16 będzie elektorami na następnym konklawe. W poniedziałek i wtorek odbędzie się narada papieża z kardynałami z całego świata.

[ TEMATY ]

konsystorz

papież Franciszek

Konferencja Episkopatu Polski

Ósmy konsystorz tego pontyfikatu i mianowanie kolejnych kardynałów papież zapowiedział podczas spotkania z wiernymi w Watykanie w maju. Na przedstawionej przez niego liście nominatów nie ma żadnego Polaka.

Dotąd tylko jeden Polak został mianowany przez Franciszka kardynałem: to papieski jałmużnik Konrad Krajewski.

W sobotę nominacje odbiorą między innymi dostojnicy z niemal wszystkich, także odległych zakątków świata czy, jak mówi papież, jego peryferii. Oznacza to dalsze przesunięcie punktu ciężkości w Kolegium Kardynalskim i stopniowe zmniejszenie rangi nadal najliczniej reprezentowanej Europy wśród elektorów, którzy będą wybierać następcę Franciszka.

Nie ma tym razem w ogóle nominacji dla Europy Środkowej i Wschodniej.

Podziel się cytatem

Kardynałami zostaną: abp Arthur Roche z Wielkiej Brytanii - prefekt watykańskiej Dykasterii ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów, abp Lazzaro You Heung-sik z Korei Południowej - prefekt Dykasterii ds. Duchowieństwa, abp Fernando Vergez Alzaga z Hiszpanii - gubernator Państwa Watykańskiego.

Reklama

Ponadto birety kardynalskie otrzymają arcybiskup Marsylii Jean-Marc Aveline, biskup Peter Ebere Okpaleke z Nigerii, metropolita Manaus w Brazylii abp Leonardo Ulrich Steiner, metropolita stolicy tego kraju, Brasilii - Paulo Cesar Costa, arcybiskup Goa i Damao w Indiach Filipe Neri Ferrao, ordynariusz San Diego w USA biskup Robert Walter McElroy, arcybiskup Virgilio do Carmo da Silva z Timoru Wschodniego, biskup włoskiego Como Oscar Cantoni, arcybiskup Anthony Poola z Indii.

W skład Kolegium Kardynalskiego wejdą również biskup Richard Kuuia Baawobr z Ghany, arcybiskup Singapuru William Goh Seng Chye, abp Adalberto Martinez Flores z Paragwaju, a także 48-letni prefekt apostolski w Mongolii włoski biskup Giorgio Marengo.

Papież mianował też kardynałami emerytowanych dostojników, którzy mają więcej niż 80 lat, a zatem nie mogą wziąć udziału w konklawe. To były arcybiskup Cartageny w Kolumbii Jorge Enrique Jimenez Carvajal, abp Arrigo Miglio z Cagliari na Sardynii, profesor teologii ksiądz Gianfranco Ghirlanda i prałat Fortunato Frezza - kamerling bazyliki św. Piotra.

Przyjęcia godności kardynała odmówił w czerwcu emerytowany biskup Gandawy w Belgii 80-letni Lucas Van Looy, a papież zatwierdził jego decyzję. To rezultat polemiki, do jakiej doszło w Belgii na wieść o nominacji dla dostojnika. Zarzucono mu, że nie dość stanowczo reagował na przypadki pedofilii, gdy był ordynariuszem Gandawy do 2019 roku, i że dopuścił się uchybień w prowadzeniu dwóch spraw.

Papież zaprosił na konsystorz sądzonego obecnie przed trybunałem w Watykanie włoskiego kardynała Giovanniego Angelo Becciu, byłego prefekta dawnej Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych. Dwa lata temu Franciszek pozbawił go przywilejów wynikających z posiadania godności kardynalskiej. Przed Trybunałem Watykańskim sądzony jest w związku z oskarżeniem o nieprawidłowości finansowe w Sekretariacie Stanu w czasach, gdy był zastępcą sekretarza. Pojawienie się kard. Becciu, choć - jak można usłyszeć w Watykanie - nie jest równoznaczne z przebaczeniem, może odwrócić uwagę od sobotniego doniosłego wydarzenia.

Reklama

Po konsystorzu papież uda się w niedzielę rano na kilka godzin do miasta L’Aquila we włoskiej Abruzji, zniszczonym w trzęsieniu ziemi w 2009 roku. Odprawi tam mszę i odmówi modlitwę Anioł Pański. Odwiedzi także częściowo zburzoną katedrę oraz bazylikę, gdzie pochowany jest papież Celestyn V, który w 1294 roku złożył rezygnację po kilku miesiącach posługi. Właśnie ta wizyta wywołała falę spekulacji w mediach i pytań, czy Franciszek też szykuje się już do rezygnacji wzorem Benedykta XVI.

Podziel się cytatem

Komentarze i domysły podsyciły jego poważne problemy z poruszaniem się, a zwłaszcza zapowiedź, że w dwa następne dni, czyli w poniedziałek i wtorek, papież spotka się ze wszystkimi kardynałami z całego świata, po raz pierwszy od początku pandemii. Narada ma być poświęcona nowej konstytucji apostolskiej „Predicatae Evangelium” o Kurii Rzymskiej. Weszła ona w życie 5 czerwca br., po prawie ośmiu latach pracy Franciszka z Radą Kardynałów, i usankcjonowała wiele wprowadzonych ostatnio istotnych zmian w Kurii, która wspiera papieża w jego posłudze i jest "rządem" Kościoła.

Reklama

Nowa konstytucja zastąpiła poprzednią, „Pastor Bonus” św. Jana Pawła II z 1988 roku. Jest rezultatem reformatorskich działań Franciszka, prowadzonych od początku jego pontyfikatu, a dotyczących między innymi zarządzania ekonomiczno-finansowego. Celem tych działań było zapewnienie koordynacji, kontroli finansów i przede wszystkim przejrzystości.

Kongregacje stały się dykasteriami. Na mocy konstytucji powstała na przykład Dykasteria ds. Świeckich, Rodziny i Życia, która połączyła kompetencje i funkcje Papieskiej Rady ds. Świeckich i Papieskiej Rady ds. Rodziny.

Z kolei Dykasteria ds. Integralnego Rozwoju Człowieka została utworzona z połączenia Papieskiej Rady Iustitia et Pax, Papieskiej Rady Cor Unum, Papieskiej Rady ds. Duszpasterstwa Migrantów i Pielgrzymów oraz Papieskiej Rady ds. Duszpasterstwa Pracowników Służby Zdrowia.

Łącznie utworzono 16 dykasterii. Jest wśród nich Dykasteria ds. Posługi Miłosierdzia, a na jej czele stanął papieski jałmużnik kardynał Konrad Krajewski.

Dawna Kongregacja Edukacji Katolickiej i Papieska Rady ds. Kultury zostały połączone w nową Dykasterię ds. Kultury i Edukacji.

Franciszek zreformował także Sekretariat Stanu. Do jego dwóch dotychczasowych sekcji – Spraw Ogólnych i Stosunków z Państwami - dodano trzecią, do spraw Personelu Dyplomatycznego Stolicy Apostolskiej. Kieruje nią arcybiskup Jan Romeo Pawłowski.

Franciszek, wielokrotnie pytany w kontekście uznanej za symboliczną wizyty w L’Aquili i narady z kardynałami z całego świata, czy zamierza ustąpić, zapewniał, że dotąd nie rozważał takiej ewentualności. Nie wykluczył tego jednak w przyszłości; jak ostatnio powiedział dziennikarzom, „można zmienić papieża”, bo to nie jest „żadna katastrofa”.

Reklama

Z kardynałami papież chce rozmawiać przede wszystkim o nowej konstytucji apostolskiej i zmianach w Kurii Rzymskiej, ale ta nadzwyczajna narada odbędzie się w cieniu wojny na Ukrainie i zapewne kwestia ta pojawi się w dyskusji.

W sobotę liczba kardynałów-elektorów uprawnionych do udziału w następnym konklawe wzrośnie do 132; najwięcej z nich pochodzi z Europy.

We wtorek na zakończenie intensywnych dni w Watykanie papież Franciszek odprawi mszę z nowymi kardynałami.

Wielu purpuratów weźmie udział 4 września w beatyfikacji papieża Jana Pawła I, który stał na czele Kościoła zaledwie 33 dni w 1978 roku. Mszy przewodniczyć będzie Franciszek.

Z Rzymu Sylwia Wysocka (PAP)

sw/ akl/

2022-08-27 08:25

Ocena: +3 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Geografia purpury

227/ 132/83 – te trzy liczby są najczęściej powtarzane przy okazji informowania o konsystorzu A.D. 2022, który odbędzie się w końcu sierpnia w Watykanie. Pierwsza z nich określa liczbę wszystkich kardynałów. Druga – mówi o tych z prawem wyboru papieża, czyli przed 80. rokiem życia. Z kolei trzecia – to liczba elektorów pochodzących z wyboru Franciszka. Pozostali purpurę otrzymali od św. Jana Pawła II (11) i od Benedykta XVI (38).

Dla większości komentatorów, myślących w kategoriach politycznych, oznacza to, że Franciszek ma w kolegium większość zwyczajną i niedaleko mu do większości 2/3, co nastąpi prawdopodobnie na kolejnym konklawe, gdy liczba elektorów wybranych przez niego osiągnie 87. Dzięki temu, tłumaczą komentatorzy, kolejny papież będzie „kopią” Franciszka, jeśli chodzi o wizję Kościoła. Tyle że przecież Franciszka wybrali kardynałowie nominowani przez św. Jana Pawła II i Benedykta XVI, co oznacza, że polityczne, proste mechanizmy w Kościele nie do końca działają.

CZYTAJ DALEJ

Papież do duchowieństwa Sudanu Pd: bądźcie świadkami i orędownikami

2023-02-04 09:28

[ TEMATY ]

Franciszek

PAP/EPA/CIRO FUSCO

Do bycia wielkodusznymi Pasterzami i świadkami, prorokami bliskości, którzy towarzyszą ludziom, orędownikami z podniesionymi rękami zachęcił Ojciec Święty duchowieństwo Sudanu Południowego. W katedrze św. Teresy w Dżubie Franciszek spotkał się z biskupami, kapłanami, diakonami, osobami konsekrowanymi i seminarzystami.

Drogie Osoby konsekrowane, drodzy Seminarzyści, dzień dobry!

CZYTAJ DALEJ

Papież Franciszek napisał do polskiej parafii w Londynie, pozdrawiając również anglikanów

2023-02-04 18:56

[ TEMATY ]

Franciszek

mizar_21984/fotolia.com

Parafia św. Wojciecha w Londynie jest fenomenem na skalę światową między innymi dlatego, że korzysta z gościnności kościoła anglikańskiego. Papież Franciszek najpierw pobłogosławił kopię jasnogórskiej ikony do tego kościoła, a ostatnio proboszcz parafii ks. Bartosz Rajewski otrzymał odpowiedź na swój list.

– W październiku 2022 roku miałem okazję spotkać się z Ojcem Świętym Franciszkiem. Papież pobłogosławił wówczas ikonę Czarnej Madonny dla naszych parafii św. Wojciecha (katolicka) i św. Kutberta (anglikańska). Mogliśmy dłuższą chwilę porozmawiać (jak na warunki audiencji generalnej) o naszym unikatowym i pionierskim projekcie ekumenicznym. Ojciec Święty był żywo zainteresowany tym tematem. Spojrzał mi głęboko w oczy i powiedział (o ekumenizmie): "Innej drogi nie ma". Przekazałem też Franciszkowi ważny list dotyczący naszej wspólnoty. Obiecał, że list przeczyta i na niego odpisze. Odpowiedź nadeszła pod koniec stycznia – opowiada w rozmowie z KAI ks. Bartosz Rajewski.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję