Reklama

Niedziela Świdnicka

Wambierzyce. W duchowej stolicy Ziemi Kłodzkiej

Uroczysta Eucharystia pod przewodnictwem biskupa, w asyście żołnierzy Wojska Polskiego oraz festyn rodzinny zgromadziły tłumy wiernych na placu koronacyjnym Królowej Rodzin w Wambierzycach.

[ TEMATY ]

Wambierzyce

Wniebowzięcie NMP

Królowa Rodzin

Sylwia Jagódka

Bp Adam Bałabuch poświęcił przyniesione przez wiernych bukiety kwiatów, ziół i warzyw

Bp Adam Bałabuch poświęcił przyniesione przez wiernych bukiety kwiatów, ziół i warzyw

Wszystko to z okazji parafialnego odpustu w uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. To także kolejna już 42. rocznica koronacji pochodzącej z końca XIV wieku cudownej figurki Matki Bożej z dzieciątkiem i 13. rocznica ogłoszenia Wambierzyckiej Pani Patronką Ziemi Kłodzkiej.

Wiara całego Kościoła

W wygłoszonej homilii bp Adam Bałabuch nawiązał do ogłoszonego przez papieża Piusa XII w 1950 roku dogmatu o Wniebowzięciu. – „Niepokalana Matka Boga, Maryja zawsze Dziewica, po zakończeniu dni swego życia ziemskiego, została wzięta z duszą i ciałem do chwały niebieskiej” – przypomniał treść uroczystej proklamacji, podkreślając, że ta prawda stanowiła potwierdzenie wiary, którą wyrażały najstarsze pokolenia chrześcijan świętując tę uroczystość już po Soborze w Efezie w 431 roku. - W prawdę, że Maryja jako pierwsza ze stworzeń Bożych dostąpiła wypełnienia obietnic, które zawiera Nowe Przymierze Boga z ludźmi, nie wierzymy samotnie, ale wierzymy wraz z całym Kościołem – podkreślił homileta, przypominając, że Kościół jest najpiękniejszym darem Bożym, a za św. Augustynem powiedział, że każdy ma Ducha Świętego w takim stopniu, w jakim kocha Kościół. - I choć w Kościele są ryby dobre i złe, pszenica i kąkol, ale jeśli nasze spojrzenie zatrzyma się tylko na tym, co negatywne, wówczas już nie dostrzega się wielkiej i pięknej tajemnicy Kościoła, a przynależność do Niego nie budzi już radości – zauważył.

Sylwia Jagódka

Msza święta na placu koronacyjnym

Msza święta na placu koronacyjnym

Reklama

Miejsce zjednoczenia

- Wambierzyce są naszą stolicą duchowości i bardzo dobrze, że tutaj się spotykamy – podkreślił Maciej Awiżeń - Starosta Powiatu Kłodzkiego. W podobnym tonie dla lokalnych mediów wypowiadał się bp Adam Bałabuch, podkreślając, że wambierzyckie sanktuarium to ważne miejsce zarówno, dla miejscowej społeczności, jak i całej diecezji świdnickiej, a także dla wielu pielgrzymów z Polski i zza granicy, które na sposób duchowy bardzo nas jednoczy przy Matce Bożej. - Wszyscy są spragnieni spotkania z drugim człowiekiem i to się teraz właśnie dokonuje – zauważył o. Albert Krzywański, kustosz wambierzyckiego sanktuarium.

Sylwia Jagódka

Przybyłym na uroczystości odpustowe nie był straszny padający deszcz

Przybyłym na uroczystości odpustowe nie był straszny padający deszcz

Asystę honorową w czasie liturgii na placu koronacyjnym pełniła asysta honorowa 22. Karpackiego Batalionu Piechoty Górskiej im. gen. dyw. Bronisława Prugara-Ketlinga, która poprowadziła także apel poległych. Przedłużeniem świętowania był festyn rodzinny, na który zaprosili ojcowie franciszkanie, a który został zorganizowany w ramach polsko-czeskiego spotkania transgranicznego przy współpracy z Gminą Radków. Wśród atrakcji znalazły się warsztaty florystyczne, kiermasz książki i animacje dla dzieci. Na scenie gościły kapele i zespoły ludowe.

Sylwia Jagódka

Bp Adam Bałabuch poświęcił przyniesione przez wiernych bukiety kwiatów, ziół i warzyw

Bp Adam Bałabuch poświęcił przyniesione przez wiernych bukiety kwiatów, ziół i warzyw
2022-08-15 16:00

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

"Poznańskie Słowiki" z koncertem w Wambierzycach

[ TEMATY ]

Wambierzyce

Poznańskie Słowiki

źródło: Sanktuarium w Wambierzycach

Koncert chóru "Poznańskie Słowiki"

Koncert chóru

Najsłynniejszy chór w Polsce po raz kolejny zaśpiewał w Sanktuarium Wambierzyckiej Królowej Rodzin i Patronki Ziemi Kłodzkiej. Tym razem był to koncert świąteczny zatytułowany "Słowicze kolędowanie".

- Koncert wspaniały, miło spędzony jeszcze czas w świątecznym nastroju - komentuje Jolanta Kowal, uczestniczka koncertu. Chór Chłopięcy i Męski Filharmonii Poznańskiej - Poznańskie Słowiki to jeden z najbardziej znanych chórów w Polsce i poza jej granicami. Chór o ponad 75 – letniej tradycji, założony i prowadzony przez dziesiątki lat przez prof. Stefana Stuligrosza.

CZYTAJ DALEJ

Jerozolima: Wieczernik znakiem i nadzieją jedności chrześcijan

2023-01-26 17:26

[ TEMATY ]

Jerozolima

Wieczernik

Grażyna Kołek

Wieczernik na Syjonie był miejscem ekumenicznego spotkania w Tygodniu Modlitw o Jedność Chrześcijan w Jerozolimie, odbywającym się nieznacznie później niż w Kościele powszechnym (22-29 stycznia). W liturgii przygotowanej przez benedyktynów z opactwa Hagia Sion, której przewodniczył o. Maksymilian Nawara OSB, prezes Benedyktyńskiej Kongregacji Zwiastowania, wzięli udział przedstawiciele lokalnych Kościołów oraz pielgrzymi z różnych stron świata.

Ekumeniczna celebracja w historycznym miejscu Ostatniej Wieczerzy była najbardziej charakterystycznym momentem Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan w Jerozolimie. Medytując słowa Psalmu 138, o. Nikodemus Schnabel, wikariusz patriarchalny dla migrantów, podkreślił, że „czynienie dobra i szukanie sprawiedliwości, stanowi konsekwencję odkrycia Bożej obecności oraz radosnego wyśpiewania Jego łaski i wierności”.

CZYTAJ DALEJ

Wiceszef MON: w ramach dobrowolnej służby wojskowej przeszkoliliśmy więcej ochotników niż zakładaliśmy

2023-01-27 11:01

[ TEMATY ]

wojsko

Karol Porwich/Niedziela

Nie ma potrzeby przywracania zasadniczej obowiązkowej służby wojskowej; sprawdziła się dobrowolna. Przeszkoliliśmy ponad 16 tys. ochotników, więcej niż zakładaliśmy - powiedział w piątek wiceminister obrony narodowej Marcin Ociepa.

Na antenie radia RFM FM wiceminister obrony narodowej Marcin Ociepa był pytany o skalę odejść żołnierzy z armii.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję