Reklama

Niedziela Świdnicka

78. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego

Świdnica. Oddali cześć powstańcom warszawskim

Świdnickie Stowarzyszenie Patriotyczne oraz Związki Kombatanckie i Żołnierskie wraz z licznie przybyłymi mieszkańcami miasta uczcili 78. Rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego.

[ TEMATY ]

Świdnica

Wałbrzych

Powstanie Warszawskie

ks. Tomasz Zając

ks. Tadeusz Faryś

Tadeusz Grabowski

Ireneusz Zyska

ks. Mirosław Benedyk

Swoją obecnością spotkanie w Świdnicy zaszczycił uczestnik tamtych wydarzeń, żołnierz wyklęty mjr Mieczysław Łuszczyński

Swoją obecnością spotkanie w Świdnicy zaszczycił uczestnik tamtych wydarzeń, żołnierz wyklęty mjr Mieczysław Łuszczyński

- Chcemy dziś przypomnieć sobie historię tamtych dni, w jaki sposób nasi bracia walczyli oto, byśmy my mogli stać tutaj - mówił do zgromadzonych na Rynku Tadeusz Grabowski – prezes Świdnickiego Stowarzyszenia Patriotycznego. Z kolei minister Ireneusz Zyska przypominając słowa Marszałka Józefa Piłsudskiego, że w życiu bywają rzeczy ważniejsze niż samo życie, przekonywał, że gdyby nie ten wielki zryw 1944 roku, który niektórzy ludzie potępiają, mówią, że zginęło niepotrzebnie wielu młodych ludzi, którzy mogli budować Polskę po wojnie, to jest przekonany, że dzisiaj nie było by Polski, nie było by nas, umocnionych i wychowanych na tym fundamencie ich ofiary. Na zakończenie wspólną modlitwę za poległych poprowadził ks. kan. Tadeusz Faryś.

Natomiast podczas uroczystości miejskich na Rondzie Bohaterów Powstania Warszawskiego na świdnickim Zarzeczu, ks. kan. Tomasz Zając poświecił pomnik - symbol Polski Walczącej.

Podobne uroczystości odbyły się w Wałbrzychu, gdzie w godzinach dopołudniowych pod pomnikiem Niepodległości na pl. Kościelnym zgromadzili się przedstawiciele władz miasta i różnych instytucji oraz organizacji, parlamentarzyści, samorządowcy, a także delegacje szkół i mieszkańcy. Natomiast o godzinie 17, na pl. Grunwaldzkim, przy sygnale wyjących syren około 150 wałbrzyszan oddało hołd powstańcom. Równolegle w Starej Kopalni trwał koncert pieśni patriotycznych.

2022-08-01 22:00

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Wałbrzyski Dzień Żołnierzy Niezłomnych: Zostawili nam orędzie wolności

[ TEMATY ]

Wałbrzych

żółnierze niezłomni

kolegiata w Wałbrzychu

Ryszard Wyszyński

Przedstawiciele różnych środowisk z Wałbrzycha i Świdnicy oddają hołd "Żołnierzom Wyklętym"

Przedstawiciele różnych środowisk z Wałbrzycha i Świdnicy oddają hołd

- Jesteśmy spadkobiercami tego zobowiązania do pamięci i czci żołnierzy niezłomnych, do budowania teraźniejszości i przyszłości dla Polski, jakiej oni pragnęli i o jaką walczyli – mówił w homilii proboszcz wałbrzyskiej parafii św. Aniołów Stróżów ks. kanonik Wiesław Rusin.

Historia żołnierzy niezłomnych tworzy jedną najbardziej bohaterskich i zarazem najtragiczniejszych kart polskiej historii. O ich losach przypomina nam, ustanowiony 10 lat temu, Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Warto przypomnieć, że we wskazaniu 1 marca na dzień pamięci o tych bohaterach zadecydował, przed dekadą, prezydent Lech Kaczyński, który na początku 2010 r., - wybrał dzień, w którym na ołtarzu Ojczyzny życie swe złożyli: płk. Łukasz Ciepliński - jeden z najbardziej bohaterskich żołnierzy niezłomnych, przedwojenny oficer wojska polskiego i Armii Krajowej, prezes IV Zarządu Stowarzyszenia „Wolność i Niezawisłość” oraz sześciu działaczy czwartego zarządu Zrzeszenia WiN, którzy zostali zamordowani przez komunistycznych oprawców 1 marca 1951 roku, w warszawskim wiezieniu na Mokotowie. Śmierć z ręki kata – strzałami w tył głowy – razem z ppłk. Łukaszem Cieplińskim ponieśli też: Adam Lazarowicz, Mieczysław Kawalec, Józef Rzepka, Franciszek Błażej, Jozef Batory i Karol Chmiel. Do dziś nie znamy miejsc ich pochowków. Komunistyczni sędziowie oraz przedstawiciele aparatu władzy postanowili, bowiem –po sfingowanym procesie, że zostaną oni nie tylko pozbawieni życia, ale ma być też zatarta pamięć o nich!

CZYTAJ DALEJ

Nie przeszkadzajmy królestwu Bożemu wzrastać w nas!

2023-01-04 10:25

[ TEMATY ]

homilia

rozważania

Karol Porwich/Niedziela

Rozważania do Ewangelii Mk 4, 26-34.

Piątek, 27 stycznia 2023. Bł. Jerzego Matulewicza, biskupa, wsp. dow.

CZYTAJ DALEJ

Śladami św. Jana Bosko

2023-01-27 11:47

[ TEMATY ]

św. Jan Bosko

Włodzimierz Rędzioch

W ostatni dzień stycznia przypada liturgiczne święto najbardziej znanego XIX-wiecznego „świętego społecznego” Piemontu, św. Jana Bosko. Ten włoski kapłan uważany jest za jednego z największych wychowawców młodzieży, której poświęcił całe swoje życie, a jego praca z młodymi zaczęła się w Turynie, w dzielnicy Valdocco. I to właśnie do Turynu duchowi synowie, salezjanie, zaprosili grupę dziennikarzy akredytowanych w Biurze Prasowym Watykanu na krótką pielgrzymkę śladami ks. Bosko, którą zorganizował ks. Giuseppe Costa. Na spotkanie przyjechał dziesiąty następca św. Jana Bosko, ks. Ángel Fernández Artime, obecny przełożony generalny salezjanów.

Włodzimierz Rędzioch

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję