Reklama

Kościół

Duszpasterz kierowców: na kursach nauki jazdy nie mówi się o etyce

Przyszli kierowcy powinni nie tylko doskonalić technikę jazdy, ale też uczyć się etycznego zachowania na drodze - uważa ks. Jerzy Kraśnicki dodając, że niestety tak się nie dzieje. Zastępca krajowego duszpasterza kierowców zauważa jednocześnie, że kierujący pojazdami coraz częściej odnoszą swoje zachowania do przykazań Bożych. 24 lipca rozpoczyna się 23. Tydzień św. Krzysztofa.

[ TEMATY ]

kierowcy

Tydzień św. Krzysztofa

Karol Porwich/Niedziela

Celem inicjatywy związanej z patronem kierowców jest poprawa bezpieczeństwa na drodze i gromadzenie funduszy na środki transportu dla misjonarzy. Organizatorem tradycyjnej zbiórki, która zostanie przeprowadzona w parafiach, jest MIVA Polska - agenda Komisji Episkopatu ds. Misji.

Ks. Jerzy Kraśnicki ocenia, że wśród polskich kierowców wzrasta świadomość, że bycie użytkownikiem drogi nakłada na każdego zobowiązania wynikające z bycia chrześcijaninem. “Ludzie coraz częściej deklarują, że starają się jeździć zgodnie z przepisami i nie szarżować, a to właśnie brawura jest jedną z głównych przyczyn wypadków drogowych” - mówi duchowny.

Zdaniem duszpasterza widać coraz wyraźniej, że swoje zachowanie na drodze kierowcy odnoszą do realizacji przykazań Bożych, szczególnie do przykazania: nie zabijaj. “Uświadamiają sobie, że nieodpowiedzialna jazda, łamanie przepisów i narażanie siebie i innych stoi w sprzeczności z tym przykazaniem, że jest grzechem” - zaznacza ks. Kraśnicki.

Podziel się cytatem

Reklama

Zwraca też uwagę, że nieustannie trzeba przypominać o etyce ruchu drogowego. Tym bardziej, że na szosach pojawiają się nowi kierowcy i trzeba w nich kształtować poczucie odpowiedzialności za siebie i innych. “Te tematy, oprócz kształtowania umiejętności technicznych powinny pojawiać się na kursach nauki jazdy, ale niestety, raczej nie są tam obecne” - zwraca uwagę ks. Kraśnicki.

Duszpasterz zachęca, by robiąc rachunek sumienia zadać sobie pytanie: jakim jestem kierowcą, czy przestrzegam przepisów. “Chcielibyśmy ograniczyć rachunek sumienia do niektórych tylko przykazań: odmawiania pacierza czy uczęszczania na Mszę św., tymczasem trzeba wziąć pod uwagę wszystkie aspekty życia, w tym także nasze zachowanie na drodze” - zachęca duchowny.

Sprawa bezpieczeństwa na drodze szczególnie mocno wybrzmiewa nie tylko podczas Tygodnia św. Krzysztofa, ale także na pielgrzymce kierowców na Jasną Górę czy podczas obchodów Światowego dnia pamięci ofiar wypadków drogowych. “Te wszystkie inicjatywy przypominają ludziom, że mają być chrześcijanami także na drodze” - zaznacza ks. Kraśnicki.

Duchowny przypomina, że MIVA Polska - kierowana przez niego organizacja zajmująca sią zbiórka pieniędzy na pojazdy dla misjonarzy - opracowała Dekalog Kierowców. Brzmi on następująco "Jesteś kierowcą na drodze i nie jesteś na niej sam. Ponad wszystkim jest Pan Bóg Twój, więc zawsze o tym pamiętaj: 1. Nie będziesz egoistą na drodze, 2. Nie będziesz ostry w słowach, czynach i gestach wobec innych ludzi, 3. Pamiętaj o modlitwie i uczczeniu św. Krzysztofa, kiedy wyruszasz w drogę - umiej też podziękować, 4. Szanuj pieszych, 5. Nie zabijaj - bądź trzeźwy, 6. Zapnij pasy - będziesz bezpieczny, 7. Nie bądź brawurowy w prędkości, 8. Nie narażaj siebie i innych na niebezpieczeństwo, 9. Pomagaj potrzebującym na drodze, 10. Przestrzegaj przepisów drogowych, szanuj pracę naszej Policji".

Reklama

Jak co roku MIVA Polska zaprasza kierowców, aby za każdy bezpiecznie przejechany kilometr wpłacili 1 gr na środki transportu dla misjonarzy.

O wsparcie tej inicjatywy zaapelował do polskich katolików bp Jan Piotrowski, przewodniczący Komisji Episkopatu ds. Misji. “Ewangeliczne świadectwa wiary ma niejedno imię i wyraża się w dziełach miłosierdzia, służbie zdrowia, edukacji, budowie infrastruktury misyjnej – kaplic i kościołów oraz codziennej pomocy mieszkańcom i wiernym placówek misyjnych” - wskazał duchowny.

Przewodniczący Komisji KEP ds. Misji przypomniał, że w 2021 r. MIVA Polska zrealizowała 137 projektów na zakup pojazdów misyjnych, na które przekazała kwotę 4 530 546 zł.

Koniecznym środkiem komunikacji dla misjonarzy są samochody terenowe, motocykle i rowery. Inną grupę pojazdów stanowią samochody ciężarowe, traktory, quady czy łodzie motorowe. “Natomiast bezpośrednim darem dla potrzebujących są wózki inwalidzkie, których wciąż potrzeba” - zaapelował bp Piotrowski.

W tym roku Tydzień św. Krzysztofa obchodzony jest pod hasłem “Niesiemy narodom pokój Chrystusa” i potrwa od 24 do 31 lipca.

2022-07-20 13:55

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Patrol św. Krzysztofa w Powiecie Bolesławieckim

W piątek 24 lipca 2015 rozpoczęły się obchody Triduum św. Krzysztofa organizowane przy bolesławieckiej Bazylice maryjnej. W pierwszym dniu ks. Artur Kotrys, ks. Adam Konobrodzki (fotoreporter patrolu) wraz z funkcjonariuszami Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Powiatowej Policji udali się na patrol św. Krzysztofa.

Duszpasterze towarzyszyli funkcjonariuszom Policji w wypełnianiu ich zadań na drogach Powiatu Bolesławieckiego, szczególnie na pobliskiej autostradzie A4. Ks. Artur wręczał zatrzymanym i upominanym kierowcom obrazki z wizerunkiem św. Krzysztofa, zachęcając do tego, by respektowali zasady ruchu drogowego. Patrol św. Krzysztofa po raz kolejny pokazał, jak trudną jest codzienna praca policji patrolującej drogi. To przede wszystkim troska o bezpieczeństwo użytkowników dróg i autostrad oraz pieszych. Policjanci często muszą wykazać się perfekcyjnymi umiejętnościami, aby zatrzymać osoby stwarzające zagrożenie na drodze. Jest to trudna praca wymagająca wyobraźni, szczególnie zdolności przewidywania.

CZYTAJ DALEJ

Uskrzydlająca wizja

2023-01-31 15:03

Niedziela Ogólnopolska 6/2023, str. 20

Adobe Stock

Wszyscy potrzebujemy uskrzydlającej wizji, która umocni nas w przekonaniu, że warto żyć i codziennie się trudzić, poświęcając wszystko dla bliźnich. Wielka wizja, która jest nie wyimaginowaną ideologią, lecz odzwierciedleniem rzeczywistości, jest nam potrzebna co najmniej na równi z wodą, powietrzem i chlebem. Ona też wzajemnie nas zbliża i jednoczy. Jest również u podstaw wielkiej kultury. Niestety, całościowe wizje bardzo się od siebie różnią, a to rodzi głębokie podziały, walki i wojny – w rodzinach, w większych społecznościach i między narodami. W Piśmie Świętym poznajemy Bożą wizję ludzkiego życia. Trzeba ją coraz bardziej uwewnętrzniać i często stawiać przed oczami, by mieć duchowy dom, w którym będziemy się czuć bezpiecznie i dobrze. Słuchając Boga i kontaktując się z Nim na modlitwie oraz w sakramentach świętych, znajdujemy wszystko, co najważniejsze: właśnie bezpieczny dom, pożywny chleb, życiodajną wodę i światło, które rozjaśnia wnętrze i drogę przez czas i przestrzeń. W doli i niedoli, „w słabości i w bojaźni”.

CZYTAJ DALEJ

Papież do przesiedleńców Sudanie Południowym: bądźcie ziarnami nadziei

2023-02-04 16:51

[ TEMATY ]

Franciszek w Kongo i Sudanie

PAP/EPA/CIRO FUSCO

„Jesteście zalążkiem nowego Sudanu Południowego, ziarnem dla żyznego i bujnego rozwoju tego kraju” – powiedział Ojciec Święty spotykając się z osobami przesiedlonymi wewnętrznie w „Hali Wolności” w Dżubie.

Franciszek nie ukrywał, że od dawna pragnął okazać swą bliskość i miłość osobom zmuszonym do opuszczenia swoich domów, co w Sudanie Południowym stało się doświadczeniem powszechnym i zbiorowym. Powodem tej tragedii jest trwający w tym kraju konflikt, ale także klęski żywiołowe. Wezwał do zakończenia wszystkich konfliktów, do poważnego wznowienia procesu pokojowego.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję