Reklama

Niedziela na Podbeskidziu

Przyłączeni do Chrystusa. Ruszyła Ewangelizacja w Beskidach

Jubileuszowa 10. edycja Ewangelizacji w Beskidach pod hasłem: „Na zawsze razem” rozpoczęła się 2 lipca na Hali Rysiance.

[ TEMATY ]

Ewangelizacja w Beskidach

Hala Rysianka

Monika Jaworska

Błogosławieństwo na 4 strony świata.

Błogosławieństwo na 4 strony świata.

W tej edycji organizatorzy zwracają szczególną uwagę na rodzinę. Inspiracją do podjęcia zagadnienia stało się „25 praw i zasad budowania pięknych więzi małżeńskich”, które opracował o. Bogdan Kocańda z Fundacji RSC z Rychwałdu, oraz motto Jacka Pulikowskiego: „Najważniejsza dla ratowania świata jest budowa pięknych więzi małżeńskich”.

10 lat temu o. Bogdan na jednej z Mszy św. zaprosił osoby, które nie mają pomysłu na wakacje, do udziału w cosobotniej EwB. I tak się zaczęło nasze rodzinne chodzenie po górach. EwB mobilizuje nas do wyjścia z domu, pozwala w sposób radosny i błogosławiony spędzić czas, uczestniczyć w Eucharystii, mieć chwilę wytchnienia od codziennych obowiązków – mówi Niedzieli Agnieszka Elżbieciak, która wraz z mężem Romanem od 8 lat należy do Domowego Kościoła przy konkatedrze w Żywcu. Wraz z małżeństwami z Domowego Kościoła regionu żywieckiego zaangażowała się w przygotowanie spotkania na Rysiance.

Co roku widzimy, że na każdym szczycie służy inna wspólnota. Cieszymy się, że my, jako Domowy Kościół, podjęliśmy tę posługę, pierwszy raz na EwB – dodaje p. Agnieszka.

Mszy św. poprzedzonej modlitwą za małżonków przewodniczył ks. Grzegorz Piekiełko z parafii Matki Bożej Pocieszenia w Straconce w koncelebrze z ks. Adamem Wandzelem z Bestwiny. – Słowo Boże daje prawdę, oczyszcza nas, pozwala odnaleźć prawdę o sobie. Każdy z nas jest takim Bożym puzzlem – ważne jest to, aby być zawsze przyłączonym do Chrystusa, żeby być w łączności z Bogiem – mówił w kazaniu ks. Grzegorz Piekiełko. Słowa z kazania obrazował dużymi puzzlami. – Bóg patrzy na małżonków jako na jedno ciało, jak na te dwa połączone puzzle. Co Bóg złączył, człowiek niech nie rozdziela – to jest ważne, moja relacja z Bogiem, oddanie się Jemu w małżeństwie, by moja relacja z Nim się rozwijała. Kiedy Bóg, dobro, miłość jest w centrum, wtedy znajduję siłę, by kochać, by unieść nawet najtrudniejsze wydarzenia – zauważył.

Reklama

Po Mszy św. uczestnicy błogosławili na 4 strony świata. Kapłani namaścili wiernych olejkiem radości. Uczestnicy otrzymali pamiątkowe obrazki z modlitwami rodzinnymi i foldery z „25 prawami”.

Wśród uczestników znalazła się p. Ewa z Jawiszowic, której udało się zmobilizować, by tu przywędrować, mimo brzydkiej pogody. Ucieszyła się ze spotkania wielu znajomych i modlitwy się we wspólnocie.

P. Barbara z Ujsół dodała, że ma tu bardzo blisko, więc wyjście w góry nie było kłopotem, a jeśli tylko zdrowie pozwoli, to wzorem ubiegłych lat będzie chciała uczestniczyć w EwB na każdym szczycie.

Najbliższe spotkania zaplanowano: 9 lipca - Kotarz, 16 lipca – Trzy Kopce Wiślańskie, 23 lipca – Słowianka.

Zdjęcia na Facebooku Niedziela bielsko-żywiecka - tutaj.

2022-07-08 21:16

Ocena: +1 -1

Reklama

Wybrane dla Ciebie

W deszczu o św. Józefie Robotniku

Niedziela bielsko-żywiecka 33/2021, str. VII

[ TEMATY ]

Ewangelizacja w Beskidach

Monika Jaworska

Kapłani błogosławili rodziny

Kapłani błogosławili rodziny

Deszczowa pogoda nie zraziła miłośników gór, którzy licznie pojawili się na górze Potrójna (884 m n.p.m.) w ramach 9. Ewangelizacji w Beskidach.

Chwalimy Pana w deszczu i za ten deszcz. Chwalimy Pana za każdą osobę, która przychodzi, za tych w pelerynach, którzy idą wytrwale, mimo niepogody – mówili ewangelizatorzy. Tuż przed Mszą św. się wypogodziło. – Jak dotąd nie opuściliśmy żadnego szczytu tegorocznej ewangelizacji. Dziękujemy Panu Bogu za zdrowie i siły na trud górskiego pielgrzymowania, za dobrą pogodę na każdej górze, także tutaj na Potrójnej, gdzie podczas Mszy św. wyszło słońce i pokazały się piękne widoki – powiedzieli Helena, Andrzej i Monika ze Skoczowa. Dla Zofii Kozak z Okrajnika Ewangelizacja w Beskidach to wspaniała idea spotkania się z Bogiem w majestacie gór, w ciszy i wylanym pocie, aby dojść do celu. – To piękne, że na szczycie można się spotkać twarzą w twarz, zasiąść do stołu z Mistrzem i Nauczycielem, i dzielić się chlebem życia z tymi, którzy tam dotarli – podkreśliła pani Zosia. Dla jej męża Andrzeja ewangelizacja jest czymś, co sprawia, że na szczytach gór bardziej czuje Boga oraz Jego potęgę i moc. – Przyznaję, że jakaś dziwna i tajemnicza siła popycha mnie w góry, mimo moich słabości i ograniczeń. Tam spotykamy się z naszymi przyjaciółmi z różnych wspólnot oraz z nieznajomymi i tworzymy jedną wielką wspólnotę wiary i miłości. Ta wyjątkowa i niepowtarzalna atmosfera uwielbienia Boga na szczytach gór powoduje, że czeka się z utęsknieniem na kolejną sobotnią Mszę św. – powiedział Andrzej Kozak.

CZYTAJ DALEJ

Śląskie/ Chasydzi będą modlić się przy grobie słynnego cadyka z Lelowa

2023-01-27 07:41

[ TEMATY ]

Żydzi

Lelów

Karol Porwich/Niedziela

Zdjęcie ilustracyjne

Zdjęcie ilustracyjne

Chasydzi z wielu krajów świata, jak co roku, przybyli do kilkutysięcznego Lelowa k. Częstochowy, by w rocznicę śmierci sławnego cadyka Dawida Bidermana modlić się przy jego grobie. Zgodnie z tradycją modlitwom będą towarzyszyć tańce i śpiewanie psalmów.

28 stycznia przypada 209. rocznica śmierci Bidermana – pierwszego cadyka chasydzkiej dynastii Lelow i jednego z najbardziej znanych ówcześnie cadyków na ziemiach polskich. Myśli Bidermana do dziś cytowane są przez chasydów na całym świecie.

CZYTAJ DALEJ

Papież do zwierzchników religijnych z Ukrainy: „Jestem blisko was i stale modlę się za Ukrainę”

2023-01-27 19:44

[ TEMATY ]

papież

Ukraina

religie

PAP/VATICAN MEDIA HANDOUT

Ppapież Franciszek przyjmujący delegację Wszechukraińskiej Rady Kościołów i Organizacji Religijnych w Watykanie, 25 stycznia 2023 r.

Ppapież Franciszek przyjmujący delegację Wszechukraińskiej Rady Kościołów i Organizacji Religijnych w Watykanie, 25 stycznia 2023 r.

Jestem blisko was i modlę się za was – zapewnił Franciszek delegację Wszechukraińskiej Rady Kościołów i Organizacji Religijnych (WRKiOR), którą przyjął na audiencji 25 stycznia w bocznej salce Auli Pawła VI w Watykanie. Papież najpierw wręczył swym gościom tekst przygotowanego wcześniej orędzia, a następnie wygłosił do nich zaimprowizowane przemówienie.

Oto jego treść:

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję