Reklama

Kościół

Po konsystorzu z 27 sierpnia najmłodszy kardynał będzie miał 48 lat

Po konsystorzu z 27 sierpnia najmłodszym członkiem kolegium kardynalskiego będzie 48-letni bp Giorgio Maregno, włoski misjonarz w Mongolii, który od 2020 roku jest prefektem apostolskim Ułan Bator. Dotychczas najmłodszy kardynał, Dieudonné Nzapalainga z Republiki Środkowoafrykańskiej, ma obecnie 55 lat.

[ TEMATY ]

konsystorz

Ks. Tomasz Podlewski

Po raz pierwszy w historii swoich kardynałów będą miały: Mongolia, Paragwaj, Singapur i Timor Wschodni.

Wśród 21 kardynałów nominatów jest 16 elektorów, mających prawo udziału w konklawe wybierającym papieża, a także pięciu, którzy są już tego prawa pozbawieni, gdyż w dniu otrzymania nominacji na konsystorzu będą miel skończone 80 lat.

W gronie 16 elektorów sześciu reprezentuje Azję (dwóch kardynałów z Indii, po jednym z Korei Południowej, Mongolii, Singapuru i Timoru Wschodniego), czterech Europę (po jednym kardynale z Francji, Hiszpanii, Wielkiej Brytanii i Włoch), czterech obie Ameryki (dwóch kardynałów z Brazylii, po jednym z Paragwaju i USA), a dwóch Afrykę (po jednym kardynale z Ghany i Nigerii).

Reklama

Wśród nieelektorów jest jeden Amerykanin (z Kolumbii) oraz czterech Europejczyków (trzech Włochów i jeden Belg).

Aż siedmiu kardynałów nominatów jest zakonnikami. Jest wśród nich dwóch salezjanów oraz jeden franciszkanin, jeden jezuita, jeden legionista Chrystusa, jeden ojciec biały oraz jeden misjonarz Matki Bożej Pocieszycielki (Consolata).

Dwóch nominatów nie ma sakry biskupiej.

Będzie to ósmy konsystorz za pontyfikatu papieża Franciszka. Poprzednie odbywały się co roku w latach: 2014-2020.

Biorąc pod uwagę, że 6 czerwca 80 lat kończy meksykański kardynał Norberto Riviera Carrera i tym samym straci prawo do udziału w konklawe, po konsystorzu z 27 sierpnia będzie 132 kardynałów elektorów (w tym 87 – 65,9 proc. – mianowanych przez papieża Franciszka) oraz 97 nieelektorów. W sumie kolegium kardynalskie liczyć będzie 229 członków.

Do końca października 2022 roku 80 lat ukończy i prawo do udziału w konklawe straci czterech kolejnych kardynałów: Gregorio Rosa Chávez (3 września), Rubén Salazar Gómez (22 września), Giuseppe Bertello (1 października), Gianfranco Ravasi (18 października). Tylko jeden z nich pochodzi z nominacji papieża Franciszka.

Oznacza to, że po 18 października br. będzie 128 kardynałów elektorów, w tym 86 z nominacji obecnego papieża, a więc nieco ponad 67 proc. wszystkich uczestników ewentualnego konklawe. Ponieważ do wyboru nowego biskupa Rzymu wymagane jest co najmniej 2/3 (czyli 66,6 proc.) głosów oddanych podczas konklawe, to kardynałowie mianowani przez Franciszka będą mieli większość wystarczającą do wyboru następnego papieża.

2022-05-30 07:04

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Papież kreował 20 nowych kardynałów

[ TEMATY ]

konsystorz

papież Franciszek

Konferencja Episkopatu Polski

W bazylice św. Piotra w Watykanie 27 sierpnia Franciszek przeprowadził zwyczajny konsystorz publiczny, podczas którego kreował 20 nowych kardynałów: nałożył im birety, wręczył poświęcone pierścienie oraz tytuły i diakonie w Rzymie. Ogłosił także datę kanonizacji dwóch błogosławionych: Jana Chrzciciela Scalabriniego i Artemidesa Zattiego – 9 października br. 16 nowych purpuratów nie ukończyło jeszcze 80. roku życia, a zatem mogą uczestniczyć w przyszłym konklawe. W uroczystości nie wziął udziału nominat Richard Kuuia Baawobr – biskup Wa z Ghany, który wczoraj, po przybyciu do stolicy Włoch, trafił do szpitala z powodu problemów z sercem.

Nowymi kardynałami zostali:

CZYTAJ DALEJ

Caritas Polska na ratunek ofiarom trzęsienia ziemi w Turcji i Syrii

2023-02-06 18:03

[ TEMATY ]

trzęsienie ziemi

PAP/EPA/REFIK TEKIN

W nocy z 5 na 6 lutego doszło do trzęsienia ziemi, którego epicentrum znajdowało się w Turcji, przy granicy z Syrią. Największe zniszczenia odnotowano w Turcji i Syrii, natomiast wstrząsy odczuli także mieszkańcy Libanu, Iraku i Cypru. Ofiarom katastrofy pomoc niesie Caritas Polska.

Wstrząsy były bardzo rozległe, a ich siłę oszacowano na 7,8 stopnie w skali Richtera. Na ulicach wielu miast zalega gruz, a pod nim wciąż tkwią ofiary katastrofy. Do tej pory zginęło ponad 900 osób w Turcji i ponad 200 osób w Syrii. Rannych jest w sumie ok. 6000 osób. Ludzie próbują się wydostać z miast, jak najdalej od zabudowań, z obawy przed zawaleniem się kolejnych budynków. Na ulicach tworzą się więc potężne korki. Akcję ratowniczą utrudniają padający śnieg i deszcz. Skala katastrofy skłoniła władze tureckie do ogłoszenia alarmu 4 stopnia, co oznacza, że proszą o pomoc międzynarodową. Szczególnie mocno ucierpiała diecezja Anatolii. W mieście Iskenderun zawaliła się katedra. Zniszczeniu uległy także biura Caritas, świadczące na co dzień pomoc potrzebującym, dlatego Krajowy Punkt Kontaktowy ds. Sytuacji Kryzysowych i władze diecezjalne alarmują, by beneficjenci pozostali poza tym terenem.

CZYTAJ DALEJ

Jasna Góra: Trwają rekolekcje duszpasterzy Ludzi Pracy

2023-02-07 14:25

[ TEMATY ]

Jasna Góra

Adobe Stock

Duszpasterze Ludzi Pracy odprawiają na Jasnej Górze doroczne rekolekcje. To też czas modlitwy za tych, którym na co dzień posługują oraz za Ojczyznę. Jak zauważają, dziś wyzwaniem jest odbudowywanie wiary i etosu pracy w środowiskach, gdzie rozluźniają się także więzi międzyludzkie wśród pracowników, więzi rodzinne, a praca staje się towarem.

Za św. Janem Pawłem II duszpasterze środowisk pracowniczych przypominają, że „praca to znaczy człowiek. Człowiek pracujący. Praca nie może być traktowana – nigdy i nigdzie – jako towar, bo człowiek nie może dla człowieka być towarem, ale musi być podmiotem. Praca otwiera w życiu społecznym cały wymiar podmiotowości człowieka, a także podmiotowości społeczeństwa, złożonego z ludzi pracujących”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję