Reklama

Niedziela Świdnicka

25-lecie parafii Św. Wojciecha w Wałbrzychu

Wałbrzych. Postawą wiary zbudowali nie tylko świątynię

Tak o wiernych z Piaskowej Góry mówił w dniu 25-lecia parafii ks. kan. Stanisław Wójcik. Ze wzruszeniem dziękował im za 16 lat współpracy.

[ TEMATY ]

Wałbrzych

bp Marek Mendyk

św. Wojciech

ks. Stanisław Wójcik

ks. Mirosław Benedyk

Aktualny proboszcz par. Św. Wojciecha w Wałbrzychu ks. kan. Stanisław Wójcik

Aktualny proboszcz par. Św. Wojciecha w Wałbrzychu ks. kan. Stanisław Wójcik

Biskup diecezji świdnickiej Marek Mendyk przewodniczył uroczystej Mszy św. z okazji 25-lecia wałbrzyskiej parafii pw. św. Wojciecha Biskupa i Męczennika.

Nie przestraszyli się zadania

- Chciałbym sięgnąć do 1992 r., kiedy powstała diecezja legnicka. Pierwszym jej pasterzem został bp Tadeusz Rybak, wcześniejszy biskup pomocniczy archidiecezji wrocławskiej. Nowy biskup z najbliższymi współpracownikami, wśród których był bp Stefan Regmunt, ks. inf. Władysław Bochnak, bardzo szybko podjęli działania zmierzające do pełnego zorganizowania struktur kościelnych. Wraz z instytucjami jak kuria biskupa, seminarium czy sąd, powstawały także tu w Wałbrzychu nowe parafie. Bp Tadeusz Rybak wiedział, że w górniczym mieście należy dołożyć wszelkich starań, aby wierni mieli łatwy dostęp do swoich duszpasterzy. I tak w 1997 r. została powołana parafia św. Wojciecha Biskupa i Męczennika. Jej pierwszym proboszczem został ustanowiony ks. prał. Marek Babuśka, który po kilku latach posługiwania w parafii Podwyższenia Krzyża Świętego w Legnicy otrzymał misję zorganizowania wspólnoty w tej części Wałbrzycha – przypominał biskup.

ks. Mirosław Benedyk

Srebrny jubileusz świętowali zarówno wierni jak i kapłani

Srebrny jubileusz świętowali zarówno wierni jak i kapłani

Dodał, że inspiracją do nadania tytułu była okrągła rocznica śmierci męczennika. Nowa parafia powstała z podziału parafii Niepokalanego Poczęcia NMP i św. Józefa Robotnika.

Choć nie było łatwo pozyskać środki i materiały budowlane do budowy kościoła, ks. prał. Babuśka zawierzając Duchowi Świętemu nie ustawał w działaniach i w modlitwie. Na początku powstała kaplica, a rok później podjęto już prace przy budowie świątyni. – Pamiętam jak wielkim wydarzeniem było usypywanie wzniesienia, na którym stanęła budowla. Ówczesny proboszcz mówił o ponad 1200 wywrotek ziemi. W trakcie budowy zmieniono projekt wydłużając nawę, dzięki czemu mamy dziś m. in. chór. W 2006 r. decyzją bp. Ignacego Deca ks. Marek został skierowany do Strzegomia wypełniać nowe zadania, a na jego miejsce przyszedł ks. kan. Stanisław Wójcik, którego czekał ciężar wykończenia podjętych wcześniej prac budowlanych i wystroju świątyni. Ksiądz kanonik nie przestraszył się tego zadania. Odważnie je podjął i skutecznie dopełnił, czego owocem była konsekracja przed pięcioma laty – kontynuował doceniając piękną świątynię i dobrze zorganizowane zaplecze.

Reklama

Taka postawa buduje

Do tematu odniósł się również gospodarz miejsca. – To wszystko, co udało się dokonać w ciągu tych 25 lat, po Panu Bogu i Jego Matce, zawdzięczamy parafianom. Wielu z nich odeszło już do domu Ojca. Pamiętamy o nich w modlitwie. Część ich imion wypisana jest na witrażach czy stacjach Drogi Krzyżowej. Jestem przekonany, że bez wiary i ofiarności, zaangażowania wielu parafian, byłoby to niemożliwe. Swoją postawą wiary, umiłowania Kościoła, budują nie tylko tę świątynie, wspólnotę, ale i budują proboszcza. Jestem z nich dumny – mówił dziękując także wikariuszom, którzy przez lata wspomagali w duszpasterskiej pracy, a wśród nich: ks. Krzysztofa Zielińskiego, ks. Gabriela Mularza, ks. Rafała Śliwińskiego, ks. Piotra Mycana, ks. Pawła Dancewicza, ks. Romualda Witwickiego, ks. Tomasza Spyrkę i ks. Marcina Januszkiewicza. Część z nich, ale i inni księża z sąsiednich dekanatów koncelebrowali uroczystą jubileuszową Mszę św. 7 maja.

2022-05-08 23:44

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Pierwszy raz uczestniczę w tak wysokim jubileuszu

[ TEMATY ]

Wałbrzych

ks. Józef Lisiak

Ks. Grzegorz Umiński

Pamiątkowe zdjęcie wyjątkowym jubilatem

Pamiątkowe zdjęcie wyjątkowym jubilatem

Wyjątkowy jubileusz 75-lecia przyjęcia święceń kapłańskich obchodził 27 maja, ks. Józef Lisiak SAC, który na co dzień mieszka w pallotyńskiej wspólnocie w Wałbrzychu w par. Św. Franciszka z Asyżu.

- Jak żyję, pierwszy raz uczestniczę w tak wysokim jubileuszu – mówił bp Ignacy Dec, biskup senior diecezji świdnickiej, który przewodniczył uroczystej Eucharystii.

CZYTAJ DALEJ

Franciszek zachęcił Polaków do modlitwy za chorych i pracowników służby zdrowia

2023-02-08 10:26

[ TEMATY ]

papież Franciszek

PAP/EPA/MAURIZIO BRAMBATTI

Do modlitwy za chorych i wszystkich, którzy opiekują się chorymi zachęcił Ojciec Święty Polaków podczas dzisiejszej audiencji ogólnej. Papież przypomniał, że w sobotę, 11 lutego będzie obchodzony Światowy Dzień Chorego.

Oto słowa Ojca Świętego:

CZYTAJ DALEJ

Sto pięćdziesiąt porcji!

2023-02-08 15:29

Małgorzata Pabis

Tym razem kucharze z restauracji Agape ugotowali pyszny kapuśniak.

Tym razem kucharze z restauracji Agape ugotowali pyszny kapuśniak.

    Po raz piąty Kościół Rektoralny Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach w ramach akcji „Zupa od św. Siostry Faustyny” zakupił i dostarczył do Dzieła Pomocy św. Ojca Pio sto pięćdziesiąt porcji zupy.

    Posiłki zostały dostarczone w środę, 8 lutego. - Tym razem kucharze z restauracji Agape ugotowali pyszny kapuśniak. Mamy nadzieję, że smakował on wszystkim, którzy od rana czekali w kolejce, by otrzymać coś ciepłego do zjedzenia, bo zima w Krakowie nie odpuszcza – mówi Małgorzata Pabis, rzecznik prasowy Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach i dodaje, że już za kilka dni, jeśli fundusze na to pozwolą, do Dzieła Pomocy św. Ojca Pio, zostaną dostarczone pączki w Tłusty Czwartek. - Wierzymy, że nasi darczyńcy nie zawiodą i uda nam się zrealizować i to zamierzenie – podkreśla.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję