Reklama

Niedziela Świdnicka

Wizytacja w par. Jaźwina. Królewski styl Chrystusa

U progu Wielkiego Tygodnia bp Adam Bałabuch odwiedził parafię Wniebowstąpienia Pańskiego, gdzie od prawie 40 lat proboszczem jest ks. kan. Stanisław Kucharski.

[ TEMATY ]

Wizytacja kanoniczna

Jaźwina

ks. Stanisław Kucharski

Stanisław Bałabuch

Ks. kan. Stanisław Kucharski, już po raz ósmy przeżywał wizytację kanoniczną w par. Jaźwina.

Ks. kan. Stanisław Kucharski, już po raz ósmy przeżywał wizytację kanoniczną w par. Jaźwina.

W czasie Mszy św. w ramach pięcioletniej wizytacji kanonicznej, biskup pomocniczy poświęcił odnowione organy. Udzielił też miejscowej młodzieży sakramentu bierzmowania. Wcześniej jednak wygłosił homilię, w której przestrzegał przed postawą faryzeuszy i niektórych uczniów Jezusa, którzy wyobrażają sobie królestwo Boże w kategoriach władzy i chwały oraz zajmowania pierwszych miejsc.

- Jezus nie myśli bowiem po ludzku, ale po Bożemu. Królestwo, choć obecne, to jednak chwilowo pozostaje ukryte. Jest podobne do ziarna i zaczynu, a więc pozbawione ostentacji i widzialności. Na krzyżu Pan Jezus urzeczywistnia królestwo, które zapowiedział na początku. On jest królem. Ubogi, odrzucony, znieważony, potraktowany jak złoczyńca, składa zbawczą ofiarę za wszystkich, także za swoich nieprzyjaciół – mówił bp Bałabuch, przypominając, że Jezus nie był i nie jest zwykłym królem, jak wielu władców naszego świata.

Reklama

- Jego tronem jest krzyż, Bóg solidaryzuje się z każdym ludzkim bólem. Staje się słaby, aby z człowiekiem dzielić słabość. Aby go przeprowadzić przez mrok cierpienia, grzechu i śmierci do światła zmartwychwstania – tłumaczył, dodając, że kto szczerze i świadomie powtarza w modlitwie „Ojcze nasz” słowa „Przyjdź królestwo Twoje”, ten dokonuje wewnętrznej intronizacji, godząc się na panowanie Boga w swoim życiu, chcąc naśladować królewski styl Chrystusa.


2022-04-15 09:13

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Msza św. krok po kroku

Rozumienie znaków i symboli, gestów i postaw pozwala nam świadomie i owocnie uczestniczyć we Mszy św.

Każdy, kto poważnie traktuje swoje chrześcijaństwo, wie, że we Mszy św. należy uczestniczyć. Ale nie wszyscy zadają sobie pytanie, czym owo uczestnictwo jest i co należy zrobić, aby stało się ono świadome, czynne i owocne, czyli właśnie takie, jakie powinno być. Na pewno odpowiednie uczestnictwo nie ogranicza się jedynie do wypełnienia pierwszego przykazania kościelnego, czyli do fizycznej obecności w kościele w każde niedzielę i święto nakazane. Aby prawdziwie uczestniczyć we Mszy św., nie wystarczy także być tylko skupionym i pobożnym oraz gorliwie się modlić. To zbyt mało, a nawet można powiedzieć, że nie do końca o to by chodziło. Warto więc przyglądnąć się naszemu uczestnictwu we Mszy św. i spróbować odnaleźć, co w niej jest naprawdę ważne.

CZYTAJ DALEJ

Medytacja chrześcijańska jako forma modlitwy [zaproszenie]

2023-02-08 12:24

Archiwum organizatorów

Jeśli chcesz się dowiedzieć, czym jest medytacja chrześcijańska, albo znasz tę formę modlitwy, ale chcesz ją pogłębić, to spotkanie jest dla Ciebie, gdyż dotyczy szeroko rozumianej medytacji chrześcijańskiej.

Spotkanie zorganizowała wspólnota Pogłębiarka w Stacji Dialog – kawiarni prowadzonej przez Papieskie Stowarzyszenie Pomoc Kościołowi w Potrzebie na Dworcu Głównym PKP we Wrocławiu. Będzie o medytacji, o rozproszeniach, czyli cała Pełnia. Po konferencji, którą wygłosi o. Grzegorz Kramer, jezuita, będzie też okazja na chwilę praktyki.

CZYTAJ DALEJ

Diecezja świdnicka w geście solidarności z ofiarami trzęsienia ziemi w Turcji i Syrii

2023-02-09 10:33

[ TEMATY ]

Syria

diecezja świdnicka

Turcja

trzęsienie ziemi

lakeviewimages/pl.fotolia.com

Pomoc duchowa i materialna dla ofiar trzęsienia ziemi w Turcji i Syrii.

Zgodnie z sugestią abp. Stanisława Gądeckiego, Przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski, bp Marek Mendyk, Biskup Świdnicki, podjął decyzję, że niedziela 12 lutego 2023 r. będzie w diecezji świdnickiej dniem modlitwy oraz pomocy materialnej dla ofiar trzęsienia ziemi w Turcji i Syrii.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję