Reklama

Niedziela w Warszawie

Wielki Tydzień i Triduum Paschalne w archidiecezji warszawskiej

Niedziela Palmowa rozpocznie Wielki Tydzień, szczególny czas rozważania męki Chrystusa. W Wielki Czwartek w archikatedrze warszawskiej rozpoczną się obchody Triduum Paschalnego, a w Wielki Piątek ulicami Warszawy przejdzie Centralna Droga Krzyżowa.

Tegoroczne obchody Wielkiego Tygodnia w archidiecezji warszawskiej rozpocznie w Niedzielę Palmową metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz, który poprowadzi o godz. 11.00 procesję z palmami i odprawi mszę św. w kościele Wniebowstąpienia Pańskiego na Ursynowie. Po mszy zostanie rozstrzygnięty Ursynowski Konkurs Palm.

Wielki Czwartek liturgicznie nawiązuje do dwóch sakramentów, które swoje źródło mają w ustanowieniu eucharystii w Wieczerniku. Pierwszy z nich to sakrament kapłaństwa, dlatego tego dnia w katedrach na całym świecie sprawowane są msze krzyżma. W archikatedrze warszawskiej kard. Kazimierz Nycz będzie przewodniczył mszy krzyżma o godz. 10.00.

Od Wielkiego Czwartku wieczorem Kościół rozpoczyna uroczyste obchody Triduum Paschalnego. Będzie wspominać mękę, śmierć i zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa. Triduum Paschalne rozpoczyna wieczorna Msza Wieczerzy Pańskiej, której w archikatedrze warszawskiej przewodniczyć będzie o godz. 18.00 kard. Nycz, a homilię wygłosi bp Piotr Jarecki.

W Wielki Piątek o godz. 17.00 rozpocznie się Liturgia Męki Pańskiej pod przewodnictwem bp. Rafała Markowskiego w archikatedrze warszawskiej. Z kolei o godz. 20.00 Centralną Drogę Krzyżową ulicami Warszawy poprowadzą wspólnie metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz wraz z abp. Eugeniuszem Popowiczem, grekokatolickim metropolitą przemysko-warszawskim. Droga krzyżowa wyruszy sprzed kościoła akademickiego św. Anny, następnie przejdzie ulicą Miodową, Senatorską do placu Teatralnego, później ulicą Wierzbową do pl. Piłsudskiego, ul. Królewską i Krakowskim Przedmieściem do kościoła św. Anny.

W Wielką Sobotę liturgia Wigilii Paschalnej, która rozpoczyna uroczystość Zmartwychwstania Pańskiego, zostanie odprawiona w archikatedrze warszawskiej o godz. 20.00. Będzie jej przewodniczył kard. Kazimierz Nycz. Na zakończenie ulicami Starego Miasta przejdzie procesja rezurekcyjna.

W Niedzielę Zmartwychwstania Pańskiego kard. Kazimierz Nycz będzie przewodniczył mszy św. z procesją rezurekcyjną w parafii Narodzenia NMP w Komorowie. Następnie o godz. 11.00 metropolita warszawski odprawi mszę św. i wygłosi homilię w bazylice archikatedralnej p.w. Męczeństwa św. Jana Chrzciciela.(PAP)

Reklama

Autorka: Iwona Żurek

iżu/ joz/

2022-04-08 16:15

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

„Aby dzięki kapłanom więcej ludzi pokochało Kościół…”

Niedziela podlaska 15/2013, str. 5

[ TEMATY ]

Wielki Tydzień

Ks. Artur Płachno

Podczas Mszy św. Pasterz diecezji poświęcił krzyżmo, oleje chorych i katechumenów

Podczas Mszy św. Pasterz diecezji poświęcił krzyżmo, oleje chorych i katechumenów

Większość pracujących i przebywających na terenie diecezji drohiczyńskiej kapłanów przybyła w Wielki Czwartek przed południem do katedry pw. Trójcy Świętej w Drohiczynie, gdzie koncelebrowanej wraz z nimi Mszy św. Krzyżma przewodniczył bp Antoni Dydycz

W miejsce homilii notariusz Kurii Diecezjalnej ks. dr Jarosław Rzymski odczytał przesłanie Episkopatu Polski do kapłanów, w którym hierarchowie Kościoła w Polsce podkreślili, że ludzie mają prawo oczekiwać postawy godnej kapłana, a godność, świętość i wierność mają być widoczne w człowieczeństwie, w ewangelicznym stylu życia, w kulturze słowa, a także w zewnętrznym sposobie bycia. Prosili, aby w Roku Wiary prezbiterzy powrócili do dnia świeceń, a wspominając go, na nowo rozpalili w sobie dar Boga, otrzymany przez nałożenie rąk, by „wielkodusznie podążać drogą wiary i jeszcze wyraźniej ukazywać radość i odnowiony entuzjazm”. Podkreślili też, że księża muszą „z pokorą uznać, że na dziejach kapłaństwa, podobnie jak na historii każdego człowieka, ciąży brzemię ludzkiej słabości będącej skutkiem grzechu pierworodnego”, a takie „opłakane sytuacje zdarzają się również w Kościele w Polsce, budząc niepokój i zamieszanie pośród wiernych”. Stwierdzili, że „odchodzą z Kościoła znani duszpasterze zarówno diecezjalni, jak i zakonni, kapłani młodzi tuż po święceniach i księża z dużym doświadczeniem duszpasterskim”. Krytykują media, że „grzech odejścia” ukazywany jest przez nie jako przykład odwagi, a jego „bohaterowie” znajdują się w centrum uwagi mediów. Biskupi ubolewają też, że „zanika poczucie winy i odpowiedzialności za kapłaństwo i powierzony lud Boży”, a wierność w kapłaństwie jest łaską, wyproszoną przez Jezusa i Ojca, za cenę Jego ofiary z życia, a dar kapłaństwa całkowicie przerasta człowieka. Przestrzegają oni przed przejmowaniem wzorców kapłana urzędnika, menadżera, organizatora akcji charytatywnych, a zachęcają do pogłębionego życia modlitwy. Zaapelowali także do kapłanów o świadectwo życia gdyż „przyprowadzimy do Boga naszych braci i siostry nie przez wielomówstwo i elokwencję, ale przez pokorne autentyczne ewangeliczne życie”.

CZYTAJ DALEJ

Czy w piekle też jest życie wieczne?

Niedziela Ogólnopolska 34/2009, str. 24

Adobe Stock

Modlimy się bardzo często o życie wieczne dla naszych zmarłych. Pewnie i sobie życzymy tego wiecznego życia po śmierci. Jednak tak do końca nie rozumiem tego wezwania, bo nie umiem sobie wyobrazić życia wiecznego. Czy ono różni się tylko wymiarem czasu od życia na ziemi i niczym innym? Gdyby chodziło tylko o to, żebyśmy żyli nie kilkadziesiąt lat, ale wiecznie, to równie dobrze moglibyśmy sobie życzyć piekła, bo z tego, co wiem, piekło też trwa wiecznie. Czy mógłby Ksiądz napisać, czym dla Księdza jest życie wieczne i jak można dążyć do udziału w nim?
M.G.

CZYTAJ DALEJ

Obchody Dnia Życia Konsekrowanego w Rokitnie

2023-02-04 15:05

[ TEMATY ]

Dzień Życia Konsekrowanego

Rokitno

Karolina Krasowska

W sanktuarium Matki Bożej Cierpliwie Słuchającej w Rokitnie 4 stycznia odbyły się diecezjalne obchody Dnia Życia Konsekrowanego.

Spotkanie w Rokitnie przebiegało pod hasłem: "Konsekrowani świadkami wiary w Kościele i świecie". Mszy św. z odnowieniem ślubów zakonnych w rokitniańskiej bazylice przewodniczył i homilię wygłosił pasterz diecezji bp Tadeusz Lityński.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję