Reklama

Kard. Schönborn: Papież stawia na "zdrową” decentralizację

Reforma Kurii przeprowadzona przez papieża Franciszka ma zasadniczo na celu "zdrową decentralizację" Kościoła. Zwrócił na to uwagę kard. Christoph Schönborn po publikacji nowej Konstytucji apostolskiej o Kurii Rzymskiej „Praedicate Evangelium" (Abyście głosili Ewangelię). "Tym dokumentem papież Franciszek chce wyrazić wzmocnienie wspólnej odpowiedzialności między papieżem i Kurią Rzymską z jednej strony a Kościołami lokalnymi z drugiej" - wyjaśnił arcybiskup Wiednia w odpowiedzi na pytanie austriackiej agencji katolickiej Kathpress. „Tytuł nowej Konstytucji odnosi się dość ogólnie do ducha, w którym ma być kształtowana organizacja i działalność organów Kurii Rzymskiej", podkreślił kard. Schönborn.

[ TEMATY ]

kardynał

Erzdiözese Wien/Stephan Schönlaub

Kardynał Schönborn

Kardynał Schönborn

Papież Franciszek opublikował w sobotę długo oczekiwaną Konstytucję apostolską o Kurii Rzymskiej. 54-stronicowy dokument, który wejdzie w życie 5 czerwca 2022 roku w uroczystość Zesłania Ducha Świętego, w 250 paragrafach reguluje na nowo strukturę Kurii Rzymskiej, w tym rozmieszczenie "dykasterii" w Watykanie, organów sądowniczych i ekonomicznych oraz innych urzędów i instytucji Stolicy Apostolskiej.

Decentralizacja i ewangelizacja były już centralnymi punktami programowej adhortacji apostolskiej "Evangelii Gaudium", opublikowanej na początku pontyfikatu Franciszka w 2013 r. Kilka elementów reformy Kurii, które zostały zapisane w nowej Konstytucji, zostało już zrealizowanych w ostatnich latach.

Nowością jest między innymi połączenie dawnej Kongregacji Ewangelizacji Narodów i Papieskiej Rady ds. Krzewienia Nowej Ewangelizacji w "Dykasterię ds. Ewangelizacji" na czele której stoi sam papież. Ponadto Franciszek przekształcił dotychczasowy urząd papieskiego jałmużnika w "Dykasterię ds. posługi charytatywnej".

Reklama

Po opublikowaniu "Praedicate Evangelium" wielką uwagę mediów zwróciła zmiana w stosunku do obowiązującej wcześniej konstytucji Jana Pawła II "Pastor bonus" z 1988 roku. Zgodnie z nią w przyszłości na stanowiska kierownicze w kurii będą mogli być mianowani także świeccy, mężczyźni i kobiety.

„Ponieważ władza organów Kurii Rzymskiej jest "potesta vicaria" (władzą sprawowaną w imieniu papieża), Konstytucja Apostolska stwierdza, że przy odpowiednich kompetencjach każdy wierny może przewodniczyć dykasterii lub organowi" – zacytował kard. Schönborn fragment papieskiego dokumentu. Jednocześnie kardynał przypomniał, że taka sytuacja ma już miejsce w watykańskiej Dykasterii ds. mediów. Paolo Ruffini, osoba świecka, pełni funkcję prefekta dykasterii od jesieni 2018 r.

Według kard. Schönborna, "obiecujące" są również zmiany w dziedzinie zarządzania ekonomicznego, które idą w parze z reformą Kurii. Ogólnie rzecz biorąc, podkreślił, że cieszy się z długo oczekiwanej publikacji Konstytucji Apostolskiej. Papież Franciszek spełnia w ten sposób życzenie jasno wyrażone przez kardynałów przed konklawe w 2013 roku.

77-letni arcybiskup Wiednia przez wiele lat sam był członkiem wielu organów i instytucji Kurii Rzymskiej. Obecnie kardynał jest członkiem Kongregacji Nauki Wiary, Kongregacji ds. Kościołów Wschodnich i Papieskiej Rady ds. Nowej Ewangelizacji, a przez wiele lat był także członkiem Kongregacji ds. Edukacji Katolickiej. Kard. Schönborn jest także członkiem Sekretariatu Generalnego Synodu Biskupów oraz Komisji Kardynałów IOR – Instytutu Dzieł Religijnych.

2022-03-21 14:42

Ocena: +1 -1

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Kard. Coccopalmerio w KUL o obojętności wiernych wobec prawa kanonicznego

[ TEMATY ]

kardynał

Bożena Sztajner/Niedziela

W Katolickim Uniwersytecie Lubelskim odbyła się uroczystość nadania tytułu doktora honoris causa KUL kard. Francesco Coccopalmerio, przewodniczącemu Papieskiej Rady Tekstów Prawnych. Podczas wykładu włoski purpurat przyznał, iż spotyka wiernych, którzy przejawiają obojętność wobec prawa kanonicznego. - Krytykują je bądź, w skrajnych przypadkach, negują - dodał hierarcha.

- Zaszczytem jest włączenie do naszej uniwersyteckiej rodziny cenionego i zasłużonego pasterza Kościoła katolickiego, oddanego najwyższym wartościom, zaangażowanego w upowszechnianie i roztropną reformę prawa kanonicznego – mówił rektor KUL Antoni Dębiński podczas ceremonii.

CZYTAJ DALEJ

Wojska Obrony Terytorialnej laureatem Nagrody „Patriota Roku 2022”

2022-12-03 19:38

[ TEMATY ]

Biały Kruk

Biały Kruk

Podczas VIII Dnia Patrioty organizowanego przez wydawnictwo Biały Kruk oraz Akademicki Klub Obywatelski w Krakowie nagrodą „Patriota Roku im. Kazimierza Odnowiciela” uhonorowano Wojska Obrony Terytorialnej. Kapituła nagrody w składzie prof. Andrzej Nowak (przewodniczący), prezes Leszek Sosnowski (inicjator nagrody oraz Dnia Patrioty), Adam Bujak oraz prof. Krzysztof Ożóg podjęli taką decyzję dziękując za „niestrudzoną i odważną służbę WOT.” W imieniu Terytorialsów nagrodę odebrał gen. Maciej Klisz, zastępca dowódcy Wojsk Obrony Terytorialnej.

„Dziękuję za laudację i tę wspaniałą nagrodę, która ma w swoim tytule słowo ‘patriota’. Co to słowo dzisiaj oznacza? Dla nas żołnierzy wypełnia się ono w słowach przysięgi: za sprawę mojej Ojczyzny, w potrzebie krwi własnej ani życia nie szczędzić. Najważniejszym zasobem WOT są żołnierze-ochotnicy. To ludzie świadomi swego wyboru jako żołnierze i dobrze wykształceni. Dowodzić takimi ludźmi to zaszczyt. Proszę pamiętać, że jako WOT jesteśmy częścią Wojska Polskiego. Składaliśmy przysięgę, aby bronić Ojczyznę. Najpierw poprzez odstraszanie, ale jeżeli to zawiedzie to my Was, naszych rodaków, będziemy także bronić zbrojnie,” powiedział gen. Klisz odbierając nagrodę „Patriota Roku.”

CZYTAJ DALEJ

Bp E. Kawa: Ukraina najbardziej potrzebuje generatorów prądu i żywności długoterminowej

2022-12-04 12:54

[ TEMATY ]

wywiad

Pomoc Kościołowi na Wschodzie

Bp Edward Kawa

Lelek 2v, CC BY-SA 4.0/Wikimedia Commons

„Dzisiaj Polska jest naprawdę ambasadorem Ukrainy. Gdyby nie postawa Polski, to Ukraina dzisiaj byłaby w dużo gorszym położeniu na arenie europejskiej i światowej” – uważa biskup pomocniczy archidiecezji lwowskiej Edward Kawa. Główny koordynator działań humanitarnych Kościoła rzymskokatolickiego na Ukrainie zwraca uwagę, że „aktualnie sytuacja jest bardzo niestabilna. - Po atakach na infrastrukturę mamy duże problemy z prądem elektrycznym. Jest dopiero początek zimy i nie wiemy co będzie dalej. Wiele rzeczy się komplikuje, ale próbujemy temu zaradzić. Obecnie Ukraina najbardziej potrzebuje generatorów prądu, żywności długoterminowej, generalnie tego, co jest łatwe i szybkie w przyrządzeniu, nie potrzebujące długiego gotowania - wyjaśnia.

Marcin Przeciszewski, Krzysztof Tomasik (KAI): Mija prawie dziesięć miesięcy wojny Rosji z Ukrainą. Jak dajecie sobie radę?

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję