Reklama

Świat

USA: biskup prosi polityków proaborcyjnych o nieprzyjmowanie Komunii św.

Biskup Las Vegas, George Leo Thomas reagując ma felieton proaborcyjny, napisany przez katolicką parlamentarzystkę, poprosił wszystkich polityków katolickich, którzy nie zgadzają się z nauczaniem Kościoła na temat aborcji, aby nie przystępowali do Komunii Świętej – donosi agencja CNA.

[ TEMATY ]

aborcja

Komunia św.

Karol Porwich/Niedziela

„Mam szczerą nadzieję, że politycy katoliccy i ogół katolików wykorzystają tę okazję, by spojrzeć głęboko w swoje serca i ponownie przeanalizować moralne przekonanie Kościoła o nienaruszalności i godności ludzkiego życia" - napisał biskup George Thomas 24 stycznia. „Jeśli polityk z diecezji Las Vegas znajdzie się w konflikcie z nauczaniem Kościoła na temat świętości ludzkiego życia, proszę go lub ją o dobrowolne powstrzymanie się od przyjmowania Komunii Świętej podczas sprawowania urzędu publicznego. Ciężar tej decyzji kładę na barki indywidualnego polityka, a nie na duszpasterzy czy nadzwyczajnych szafarzy Eucharystii" – dodał hierarcha.

Zaznaczył, że chętnie porozmawia osobiście z każdym politykiem katolickim, który zajmuje stanowisko sprzeczne z nauczaniem Kościoła na temat aborcji.

Wypowiedź bp Thomasa została zainspirowana felietonem w Las Vegas Sun z 24 stycznia autorstwa deputowanej do Izby Reprezentantów z ramienia Partii Demokarytcznej, Susie Lee, w którym wzywała ona Senat USA do skodyfikowania praw aborcyjnych w prawie federalnym. Nevada ma bardziej liberalne prawo aborcyjne niż większość stanów, a wiele kobiet przyjeżdża z innych stanów, by tam skorzystać z aborcji.

„Jako katoliczka, głęboko rozumiem dylemat moralny, jaki stwarza wybór aborcji. Jednocześnie decyzja o zostaniu matką jest niezwykle osobista i powinna pozostać w gestii kobiety, jej rodziny i lekarza" - napisał Lee, zapewniając: „Ochrona prawa do bezpiecznej, legalnej aborcji będzie trudną bitwą, ale ja nigdy się nie wycofam”.

Biskup Thomas stwierdził, że postawa Lee jest „wysoce błędna”, i zauważył, że „wyartykułowała ona stanowisko, które stoi w jawnej sprzeczności z uświęconym moralnym nauczaniem Kościoła katolickiego”.

Podziel się cytatem

Reklama

„W całym swoim felietonie Lee wyznaje swoje poparcie dla nieograniczonej opieki reprodukcyjnej, nie wspominając nigdy o konsekwencjach jej stanowiska dla dzieci nienarodzonych, z których ponad 60 milionów zostało unicestwionych w łonie matki od czasu uchwalenia Roe v. Wade [legalizacji aborcji] 49 lat temu" - napisał bp Thomas. Zacytował dokument biskupów USA z listopada 2021 r. na temat Eucharystii: „Gdyby jednak katolik w swoim życiu osobistym lub zawodowym świadomie i uporczywie odrzucał określone doktryny Kościoła lub świadomie i uporczywie odrzucał jego ostateczne nauczanie w kwestiach moralnych, to poważnie ograniczałby swoją komunię z Kościołem". Kościół naucza, że „wszystkie osoby, bez wyjątku, są wyjątkowymi i niepowtarzalnymi darami od Boga. Uważamy, że każdy jest stworzony na obraz Boży i dlatego nie ma ludzi do wyrzucenia, nie ma dusz jednorazowego użytku i nie ma obywateli drugiej kategorii" – napisał biskup Las Vegas. Zaznaczył, że „to przekonanie wyjaśnia szacunek Kościoła katolickiego dla życia nienarodzonych, naszą troskę o głodnych i bezdomnych, nasze inwestycje w kompleksowe usługi adopcyjne, nasze poparcie dla reformy imigracyjnej i nasze poparcie dla ubogich i bezbronnych w społeczeństwie... Uważam, że nienarodzone dziecko musi być zaliczone do najbardziej bezbronnych pośród nas" – stwierdził amerykański hierarcha.

Reklama

Debata na temat tego, czy politycy katoliccy, którzy publicznie popierają aborcję, mogą być dopuszczeni do Komunii Świętej, zaostrzyła się w ostatnich latach wraz z wyborem Joe Bidena, drugiego katolickiego prezydenta i zwolennika zalegalizowanej aborcji.

W niedawnym wywiadzie dla Las Vegas Sun, bp Thomas powiedział, że jest całkowicie przekonany, iż Biden również powinien powstrzymać się od przyjmowania sakramentu.

Kościół katolicki naucza, że aborcja jest grzechem ciężkim. Kanon 915 Kodeksu Prawa Kanonicznego stwierdza, że katolicy „uporczywie trwający w jawnym grzechu ciężkim nie powinni być dopuszczani do Komunii świętej", podczas gdy kolejny kanon mówi: „Kto ma świadomość grzechu ciężkiego, nie powinien bez sakramentalnej spowiedzi odprawiać Mszy świętej ani przyjmować Komunii świętej, chyba że istnieje poważna racja i nie ma sposobności wyspowiadania się. W takim jednak wypadku ma pamiętać o tym, że jest obowiązany wzbudzić akt żalu doskonałego, który zawiera w sobie zamiar wyspowiadania się jak najszybciej”.

Także inni biskupi, jak na przykład biskup Thomas Paprocki ze Springfield w Illinois, powiedzieli, że katoliccy urzędnicy publiczni, którzy publicznie popierają permisywne prawa dotyczące ciężkiego zła, takiego jak aborcja i eutanazja, nie mogą być dopuszczeni do Komunii św.

2022-02-02 10:02

Ocena: +2 -1

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Posłowie przeciwko #ZatrzymajAborcje

Niedziela Ogólnopolska 16/2018, str. 7

[ TEMATY ]

aborcja

Magdalena Kowalewska

Sejmowa Komisja Polityki Społecznej i Rodziny postanowiła 11 kwietnia 2018 r. odrzucić wniosek posła Jana Klawitera z Prawicy Rzeczypospolitej o rozszerzenie porządku obrad i podjęcie prac nad obywatelskim projektem #ZatrzymajAborcje

Członkowie komisji niemal jednogłośnie sprzeciwili się procedowaniu prac nad tym projektem, którego celami są wprowadzenie zakazu aborcji eugenicznej i wykreślenie z obowiązującego prawa przepisu pozwalającego na zabijanie nienarodzonych dzieci z powodu podejrzenia choroby lub niepełnosprawności. Za rozszerzeniem porządku obrad głosowała jedna osoba – wspomniany poseł Jan Klawiter.

CZYTAJ DALEJ

Osiem rad jak być szczęśliwym

2023-01-28 20:00

[ TEMATY ]

ks. Paweł Rytel‑Andrianik

rozważanie Słowa Bożego

Sr. Amata CSFN

Ewangelia: Mt 5, 1-12a

1.  Słowo wstępu

CZYTAJ DALEJ

Opłatek pielgrzymów

2023-01-28 23:54

ks. Łukasz Romańczuk

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję