Reklama

Niedziela Częstochowska

Bp Długosz: życie i czas to dary Bożej miłości

– Jest to dzień ważnego przełomu, za nami 2021 rok. Mamy wyraźny znak i świadomość przemijania – powiedział 31 grudnia w bazylice jasnogórskiej podczas Nieszporów na zakończenie roku bp senior Antoni Długosz.

[ TEMATY ]

Jasna Góra

bp Antoni Długosz

nieszpory

zakończenie roku

Ks. Mariusz Frukacz/Niedziela

W homilii zacytował słowa św. Jana Apostoła: „Dzieci, jest już ostatnia godzina” – Życie i czas to dary Bożej miłości. W ten wieczór dziękujemy za dar życia, za rodziny, łaskę wiary i wytrwanie w niej, za dobro i miłosierdzie Boże – podkreślił.

Biskup przypomniał, że trwa czas groźnej pandemii. – Mamy tę świadomość, a bardzo wielu doświadczyło śmierci bliskich – powiedział i dodał: – Z prawdziwą pokorą chcemy uczynić rachunek sumienia, aby przeprosić za grzechy i zaniedbania i prosić o przebaczenie, przemianę i pokutę, aby powrócić do zadań i pełnić je w nowym roku gorliwiej i owocniej.

Ks. Mariusz Frukacz/Niedziela

Bp Długosz wskazał, że miniony 2021 r. naznaczony był m.in. zaostrzającymi się konfliktami, wojnami i niepokojami, także tymi na naszej wschodniej granicy, w wyniku których cierpią narody i poszczególni ludzie. – Pokój Tobie Polsko, Ojczyzno moja. Niech zstąpi Duch Twój i odnowi oblicze ziemi, tej ziemi – mówił za św. Janem Pawłem II i zachęcał, aby te słowa były naszą modlitwą.

Podsumowując 2021 r. bp Długosz przypomniał najważniejsze wydarzenia kończącego się roku na świecie, w Polsce i Kościele, a wśród nich m.in. wybory w Niemczech, relacje rosyjsko-ukraińskie, wizytę ad limina apostolorum polskich biskupów. Wśród najważniejszych wydarzeń wskazał na beatyfikację Prymasa Stefana Wyszyńskiego „niezłomnego obrońcy Bożych i ojczystych spraw, męża stanu, który wszystko postawił na Maryję”, a także na wyniesienie do chwały ołtarzy Matki Róży Czackiej i śląskiego męczennika ks. Jana Machy.

– Kościół w Polsce i na świecie przeżywa kryzys. Spada liczba powołań kapłańskich, uczestników Mszy św., młodzieży i dzieci na katechezie. Porażają bluźnierstwa i świętokradztwa miejsc świętych, agresja, wulgaryzmy i nienawiść wobec katolików – kontynuował biskup.

Bp Długosz za św. Janem Pawłem wołał, by uczynić wszystko, aby w pokoju budować przyszłość, bo przez „wieki przelano zbyt wiele polskiej krwi i łez”, bo „Ojczyzna to moja Matka, to moi bracia i siostry” – cytował św. Jana Pawła II.

Reklama

Ks. Mariusz Frukacz/Niedziela

– Co nam przyniesie 2022 r.? Co wymodlimy, wypracujemy dla nas, naszych rodzin i wspólnot, dla Kościoła, Ojczyzny, Europy i świata? – pytał bp Długosz. – Niech nowonarodzony Jezu obudzi w nas to, co uśpione, ożywi to, co martwe. Niech błogosławione światło Jego słowa prowadzi nas drogami wiary i miłości – wołał na zakończenie.

Po homilii uczestnicy nabożeństwa przepraszali za grzechy popełnione w kończącym się roku, dziękowali za otrzymane w nim łaski i prosili o błogosławieństwo na 2022 r. Następnie wszyscy odśpiewali Te Deum, a bp Długosz udzielił błogosławieństwa Najświętszym Sakramentem.

Po nabożeństwie kustosz Jasnej Góry o. Waldemar Pastusiak odczytał sprawozdanie duszpasterskie z działalności sanktuarium w 2021 r. Podkreślił, że Jasną Górę nawiedziło w 2021 roku 1,6 mln pielgrzymów. Tegoroczne piesze pielgrzymowanie odbywało się zgodnie z wytycznymi Głównego Inspektora Sanitarnego. Wszystkie grupy bezpiecznie dotarły do Jasnogórskiej Maryi. W jasnogórskim sanktuarium Tajemnicę Najświętszej Eucharystii kapłani sprawowali 50.072 razy, rozdzielono Komunii św. 900. 000, jasnogórscy spowiednicy poświęcili pielgrzymom 20.870 godzin służąc w konfesjonale poprzez sprawowanie Sakramentu Pojednania.

2021-12-31 19:42

Ocena: +3 -1

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Nieszpory prawosławne w intencji jedności chrześcijan

[ TEMATY ]

prawosławie

nieszpory

Ks. Mariusz Frukacz

W ramach obchodów Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan wieczorem 21 stycznia w prawosławnej świątyni pw. Cudotwórczej Częstochowskiej Ikony Matki Boskiej w Częstochowie odbyły się Nieszpory prawosławne, nazywane „wieczernią”.

CZYTAJ DALEJ

Katowice: wybuch w budynku plebanii

2023-01-27 10:02

[ TEMATY ]

policja

PAP/Michał Meissner

W budynku plebanii w Katowicach, w którym w piątek rano doszło do wybuchu gazu, było najprawdopodobniej siedem osób i wszystkie są już na zewnątrz – wynika z dotychczasowych ustaleń policji.

Jak informowała wcześniej PAP rzeczniczka śląskiej straży pożarnej mł. bryg. Aneta Gołębiowska, wybuch nastąpił ok. 8.30 rano w budynku przy ul. Biskupa Herberta Bednorza w Szopienicach.

CZYTAJ DALEJ

Więcej wolności dzięki ustawie deregulacyjnej

2023-01-27 12:44

Materiały prasowe

Sejm przejął projekt ustawy o zmianie ustaw w celu likwidowania zbędnych barier administracyjnych i prawnych, nad którym pracowała sejmowa Komisja Nadzwyczajna do spraw deregulacji. - To projekt, wychodzący naprzeciw oczekiwaniom społecznym - mówi poseł dr Bartłomiej Wróblewski, przewodniczący komisji.

Eliminowanie zbędnych obciążeń prawnych skutkuje zwiększaniem zaufania obywateli do Państwa i stanowionego przez nie prawa i podnosi poziom kultury prawnej społeczeństwa. - Dbanie o zachowanie prawa każdego człowieka do wolności – które, jak czytamy w Preambule do Konstytucji RP – jest jedną z niewzruszonych zasad Rzeczypospolitej Polskiej, przyświecało Komisji przy opracowywaniu projektu tej ustawy. Wolność człowieka może być ograniczana tylko wtedy, gdy jest to konieczne i dlatego komisja starała się znaleźć takie regulacje prawne, które w wolność tę ingerowały zbyt mocno – powiedział w sejmie poseł Bartłomiej Wróblewski.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję