Reklama

Zaproszenia

Warszawa: "Kolęda Syberyjska" - koncert pamięci o powstańcach na zesłaniu

[ TEMATY ]

koncert

Sybiracy

Czarny chleb zamiast opłatka, łzy tęsknoty zamiast serdecznych życzeń tylko kolęda ta sama – spokojna, tchnąca nadzieją. Święta polskich zesłańców na Syberii to temat koncertu historycznego, kontynuującego ogólnopolski projekt autorski Roberta Grudnia "Każdemu marzy się wolność". Koncert odbędzie się 19 stycznia w w Warszawie, w kościele Wszystkich Świętych (pl.Grzybowski 3/5).

Inspiracją był obraz Jacka Malczewskiego "Wigilia na Syberii" oraz wspomnienia polskich opłatków z udziałem Rafała Kalinowskiego, obecnie świętego. Na płótnie jednego z najwybitniejszych polskich malarzy, grupa młodych mężczyzn siedzi przy stole, nakrytym białym obrusem spod, którego wychylają się źdźbła siana. Puste talerze, czarny chleb, samowar i wyraz twarzy zebranych mówiący, że ten dzień dla nich tęsknota za krajem odarła z radości. Z kolei wigilia zesłańców w Usolu (Syberia), opisana przez o. Wacława Nowakowskiego to obraz ludzi wyrwanych z ojczyzny i kręgów rodzinnych, szukających wsparcia i pocieszenia u niewątpliwego autorytetu jakim był Józef Kalinowski, jeden z przywódców powstania styczniowego na Litwie, a obecny święty znany pod zakonnym imieniem o. Rafała Kalinowskiego. - W grudniu 1863 roku i kolejnym roku powstanie nadal trwało, odnosząc także sukcesy w bitwach i potyczkach. Jednak tysiące osób tamtą wigilię już spędzało na zesłaniu. Nastrój tych spotkań przetrwał w malarstwie, poezji i pamiętnikach.

Reklama

Takie przesłanie polskiej wigilii na Syberii chcemy pokazać – wyjaśnia Robert Grudzień, muzyk, kompozytor, autor projektu "Każdemu marzy się wolność". Projekt ten w 2013 roku objął całą Polskę, ponad setką imprez kulturalnych, edukacyjnych, sportowych i turystycznych. Był jedyną inicjatywą ogólnokrajowych obchodów powstania styczniowego. Koncerty, które odbędą się w 2014 są kontynuacją projektu i będą dotyczyły wydarzeń powstania, których 150. rocznica przypada właśnie w 2014 roku. Do takich imprez należy koncert, zatytułowany "Kolęda Syberyjska".

Utwory organowe wykona Robert Grudzień, jeden z najbardziej cenionych znawców tego instrumentu, solista Filharmonii Lubelskiej. Wystąpią także: Anna Zagdańska – śpiew i Anna Drela, słowo wiążące. W programie kolędy, utwory organowe oraz fragmenty wspomnień zesłańców i poezja m. in. Cypriana Kamila Norwida, Marii Ilnickiej, Adama Asnyka. Koncert poprzedzi wykład dr Andrzeja Wrońskiego z IPN, który będzie mówił o powstaniu styczniowym jako drodze do niepodległości. Koncert rozpocznie się o godzinie 17.30 w kościele Wszystkich Świętych, przy Placu Grzybowskim. tekst Kamila Wrzesińska

=================

P O W S T A N I E S T Y C Z N I O W E 1 8 6 3 - 1 8 6 4

Reklama

19 stycznian2014, godz.17.30, niedziela, Warszawa, kościół Wszystkich Świętych (pl. Grzybowski 3/5)

Koncert słowno-muzyczny "Każdemu marzy się wolność. Kolęda Syberyjska 1863"

wykonawcy:
Anna Zagdańska - śpiew
Robert Grudzień - organy
Anna Drela - słowo wiążące
Andrzej Wroński "Powstanie Styczniowe drogą do Niepodległości"- wykład

W programie części artystycznej: "Kolęda powstańców styczniowych na Syberii 1863 roku w oparciu o komentarz historyczny oraz polskie kolędy i utwory organowe".

2014-01-15 07:22

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Potrzeba pokoju

Niedziela toruńska 39/2014, str. 3

[ TEMATY ]

koncert

Jakub Molin

Z poruszeniem obserwujemy to, co dzieje się na świecie. Wojna na Ukrainie czy zbrodnie, których dokonują dżihadyści z Państwa Islamskiego, napawają nas strachem, smutkiem. Pragniemy pokoju, dlatego działamy na jego rzecz. Sprzeciw na brak oznak człowieczeństwa okazujemy w różny sposób: organizujemy protesty, zbieramy pieniądze, zaopatrujemy w żywność i leki oraz modlimy się, aby na świecie panował pokój. Na okazywanie solidarności jest zatem wiele sposobów. Można to czynić również przez muzykę

Koncert

CZYTAJ DALEJ

Wrocław: jest decyzja o odwołaniu rektora MWSD

2022-01-27 13:11

Agnieszka Bugała

Ks. Kacper Radzki, rektor MWSD we Wrocławiu

Ks. Kacper Radzki, rektor MWSD we Wrocławiu

Ks. Kacper Radzki przestał pełnić funkcję rektora Metropolitalnego Wyższego Seminarium Duchownego we Wrocławiu.

W ostatnich dniach decyzję o zwolnieniu ks. Radzkiego z obowiązków podjął abp Józef Kupny, metropolita wrocławski. Wbrew doniesieniom medialnym, nie było to nagłe działanie ze strony wrocławskiego Kościoła.

CZYTAJ DALEJ

Według ostatniego spisu powszechnego w Polsce mieszka 38 179,8 tys. osób

2022-01-27 13:48

[ TEMATY ]

Narodowy Spis Powszechny

Karol Porwich/Niedziela

Według ostatniego spisu powszechnego w Polsce mieszka 38 179,8 tys. osób; co piąta osoba ma ponad 60 lat - poinformował w czwartek prezes Głównego Urzędu Statystycznego dr Dominik Rozkrut. Dodał, że liczba mieszkań w kraju wyniosła 15,2 mln i to jest wzrost o 12,6 proc., czyli 1,7 mln mieszkań w porównaniu z rokiem 2011.

W czasie konferencji inaugurującej III Kongresu Demograficznego w pałacu prezydenckim w Warszawie zaprezentowano w czwartek pierwsze wstępne wyniki Narodowego Spisu Powszechnego Ludności i Mieszkań 2021.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję