Reklama

Niedziela Lubelska

Lublin. Okno Życia

Lubelskie Hospicjum dla Dzieci im. Małego Księcia

W uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny, 8 grudnia, w Lublinie zainauguruje działalność Okno Życia.

W całej Polsce jest ich ponad 70; pierwsze otwarto w Krakowie 15 lat temu. Funkcjonują przeważnie przy żeńskich klasztorach, czasem przy dużych szpitalach. Dotychczas uratowały kilkaset niemowląt. W naszej archidiecezji pierwsze Okno Życia powstało w maju w Łęcznej.

Reklama

Pierwsze w Łęcznej

Do czasu otwarcia okna przy plebani parafii św. Marii Magdaleny w Łęcznej, takie dzieła istniały najbliżej nas w Siedlcach i do niedawna w Zamościu. Tam jednak zostało zamknięte i nic nie wskazuje na to, żeby wznowiło funkcjonowanie. W szpitalach znajdziemy tzw. „łóżeczka nadziei”, ale to pomysł chybiony, co zgodnie potwierdzają lekarze. Kołyski są na widoku publicznym i raczej odstraszają kobiety zamierzające oddać dziecko.

W Łęcznej żywa jest nadal tragiczna historia sprzed lat, kiedy młoda matka udusiła swoje dziecko i zostawiła je w śmietniku. Między innymi ten dramat zainspirował Mirosława Tarkowskiego, nauczyciela w jednej z lokalnych szkół, do starań o otwarcie Okna Życia w mieście. Pan Mirek wychował z żoną pięcioro dzieci, teraz mają w Pogotowiu Rodzinnym czwórkę maluchów. Pomoc znalazł w katechetce, Elżbiecie Jakubowskiej; zebrali blisko 40 tys. zł. Najdroższa była aplikacja pozwalająca na zdalne monitorowanie sytuacji. Aplikację obsługuje dziesięcioro wolontariuszy. Silne wsparcie mają w emerytowanym proboszczu ks. Januszu Rzeźniku. Jak dotąd wszystkie alarmy były fałszywe, ale znak gotowości ratowania życia dziecka jest czytelny.

Reklama

Przy Hospicjum Małego Księcia

Ojciec Filip Buczyński potrzebował dwóch tygodni, aby zbudować pierwsze Okno Życia w Lublinie. Inicjator i szef Lubelskiego Hospicjum dla Dzieci im. Małego Księcia odpowiedział właściwie na intuicje rodziców związanych z ośrodkiem i pracowników. Nie potrzebował aplikacji. W hospicjum perinatalnym (dla par, które spodziewają się śmierci dzieci jeszcze nienarodzonych) dyżury są całodobowe, zatem w minutę ktoś zawsze stanie przy oknie. Hospicjum jest w stałej gotowości ratowania każdego dziecka, również tego, które pojawi się przy ul. Lędzian 49, przy siedzibie całego dzieła hospicyjnego. Dojechać trzeba do dzielnicy Szerokie, najprościej od ul. Nałęczowskiej.

2021-12-07 06:25

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Papieski biograf: kard. Ratzinger nie był zamieszany w sprawy nadużyć

2022-01-20 15:14

[ TEMATY ]

Benedykt XVI

Peter Seewald

Peter Seewald

Biograf papieża Peter Seewald broni papieża seniora Benedykta XVI przed zarzutami o błędy w postępowaniu z nadużyciami seksualnymi księży z czasów, gdy był on arcybiskupem Monachium (1977-1982). „W konkretnym przypadku księdza i krzywdziciela Petera H. nie było żadnych dowodów na to, że Ratzinger był w to zamieszany" - powiedział Seewald w czwartek rano w porannym programie informacyjnym niemieckiej telewizji ARD.

Ksiądz diecezjalny z Essen, H., w czasie swojej pracy duszpasterskiej dopuścił się nadużyć wobec małoletnich w co najmniej czterech miejscach w Nadrenii Północnej-Westfalii i Górnej Bawarii. Do tej pory zgłosiło się około 30 ofiar. Na początku 1980 roku przyjechał do archidiecezji monachijskiej, gdzie miał poddać się terapii. Kościół nie wniósł oskarżenia ani nie wszczął własnego postępowania karnego, jak donoszą media, również za zgodą rodziców poszkodowanych w tamtym czasie. Krótko po przeniesieniu H. pracował ponownie jako kapelan od 1982 r. do czasu, gdy biskup Essen odsunął go od posługi kapłańskiej w 2010 r. po nowych oskarżeniach. W 2020 r. H. powrócił do diecezji Essen, gdzie obecnie żyje w odosobnieniu i pod nadzorem.

CZYTAJ DALEJ

… jako naszym winowajcom

2022-01-03 12:52

Niedziela Ogólnopolska 2/2022, str. 14-15

Adobe Stock

Przykazanie miłości bliźniego „jak siebie samego” pokazuje nam konkretny wzorzec, według którego mamy kochać innych.

Traktuj drugiego tak, jak chcesz, by ciebie traktowano” – ta ewangeliczna złota zasada mówi, że matrycą, na której mamy się wzorować w miłości bliźniego, jest nasz stosunek do samych siebie. A czy możemy stwarzać wzorce zachowania dla Boga? Pytanie brzmi trochę dziwnie, ale da się je obronić w świetle Ewangelii. Przynajmniej jeden przypadek, gdy wyraźnie wskazujemy Bogu, według jakiej zasady powinien nas potraktować, został zapisany w Ewangelii. Chodzi oczywiście o sytuację, kiedy Jezus, ucząc Apostołów modlitwy, każe im wołać do Ojca: „Odpuść nam nasze winy, jako i my odpuszczamy naszym winowajcom”. Każdy z nas powtarza te słowa, czasem wiele razy w ciągu dnia, gdy odmawia Ojcze nasz. I może tylko niewielu zdaje sobie sprawę z tego, że przy postawie braku przebaczenia bliźnim w tej modlitwie prosimy Boga, by nam naszych win nie przebaczał! Bo On ma przebaczyć nam tak, jak my innym! Widać stąd, jak wielkie znaczenie ma przebaczenie nie tylko dla naszych relacji z bliźnimi, ale także dla relacji z Bogiem.

CZYTAJ DALEJ

Kolejny kardynał z koronawirusem

2022-01-20 19:20

[ TEMATY ]

kardynał

koronawirus

chory

Adobe Stock.pl

Kolejny kardynał zaraził się koronawirusem. Tym razem jest to metropolita Walencji kard. Antonio Cañizares Llovera.

Po powrocie z Rzymu, gdzie przebywał z wizytą ad limina Apostolorum i spotkał się z papieżem Franciszkiem, 76-letni hierarcha zrobił test na koronawirusa, który dał wynik pozytywny.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję