Reklama

Niedziela Wrocławska

Święty, który rozdaje nadzieję

Patronalne święto przeżywała dzisiaj parafia św. Mikołaja we Wrocławiu. Uroczystej Eucharystii przewodniczył i homilię wygłosił o. Radosław Kramarski, proboszcz parafii św. Karola Boromeusza.

Marzena Cyfert

O. Radosław Kramarski udzielił błogosławieństwa relikwiami św. Mikołaja

O. Radosław Kramarski udzielił błogosławieństwa relikwiami św. Mikołaja

O. Kramarski przypomniał życiorys św. Mikołaja i podkreślił, że święty odegrał bardzo istotną rolę w historii Kościoła. – Św. Mikołaj okazał się wielkim dobroczyńcą ludzkości i człowiekiem głębokiej wiary, gorliwie wypełniającym powinność wobec Boga. Jego rodzice zmarli podczas zarazy, która wówczas panowała, kiedy Mikołaj był jeszcze młodzieńcem. Zostawili swojemu synowi pokaźny majątek, dlatego Mikołaj mógł do końca swoich dni wieść dostatnie i beztroskie życie. Ale był bardzo wrażliwy na ludzką biedę i dzielił się wszystkim, co miał, zwłaszcza bogactwem, z osobami cierpiącymi niedostatek – przypomniał o. Kramarski.

Zauważył, że święty za swoją hojność nie oczekiwał podziękowań, nie pragnął rozgłosu, robił to w cichości. – Starał się, aby jego miłosierne uczynki pozostawały otoczone tajemnicą. Często po kryjomu podrzucał biednym rodzinom podarki i cieszył się, patrząc na ich radość – mówił o. Radosław.

Reklama

Mikołaj chciał jeszcze bardziej zbliżyć się do Boga i doszedł do wniosku, że najlepiej zrobi to w klasztorze. Dołączył do zakonników, ale wewnętrzny głos kazał mu wrócić między ludzi. Przybył do Miry, gdzie został biskupem.

– Stał się dla Kościoła i dla tamtej ludności wielkim znakiem nadziei, wielkim znakiem lepszego jutra. Ukazywał ewangeliczną drogę miłowania Chrystusa ubogiego i pokornego w postawie służby wobec potrzebujących. Bardzo sobie cenił cnotę chrześcijańskiej nadziei – podkreślał o. Kramarski.

Przypomniał, że w sakramencie chrztu św. otrzymujemy cnoty wiary, nadziei i miłości – są to tzw. cnoty wlane, które są również cnotami zadanymi, ponieważ wiarę należy rozwijać, miłość praktykować, nadzieję wzbudzać. Jest to szczególnie istotne w dzisiejszych czasach, kiedy ludzie cierpią z powodu braku nadziei.

Reklama

– Dlatego trzeba tę nadzieję budzić. I dlatego należy patrzeć na postać patrona dnia dzisiejszego, który budził nadzieję w ludzie biednym, często cierpiącym, odrzuconym. Do tych ludzi trafiał. Kiedy dzisiaj wspominamy św. Mikołaja, biskupa, patrzymy na niego jako na tego, który niesie pomoc, który obdarowuje dobrem, ale przede wszystkim przywraca nadzieję. Stawajmy się również we współczesnym świecie takimi apostołami nadziei. Każde dobro słowo, dobry czyn zrobiony z serca jest tym światłem nadziei, które zapalamy. Potrzebna nam jest taka postawa i taka forma wyrażania naszej religijności. A przykładem niech będzie dla nas św. Mikołaj, biskup – zachęcał o. Kramarski i zakończył: – Módlmy się, abyśmy byli ludźmi nadziei na dzisiejsze czasy, abyśmy byli światłem nadziei w naszych rodzinach, miejscach pracy, wszędzie tam, gdzie żyjemy.

Po Eucharystii obecne dzieci otrzymały błogosławieństwo relikwiami św. Mikołaja i słodkie upominki.

2021-12-06 22:08

Ocena: +2 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Czarnek: na ten moment nie podejmujemy żadnych decyzji odnośnie do szkół

2022-01-20 10:54

[ TEMATY ]

COVID‑19

Przemysław Czarnek

PAP/Tomasz Gzell

Na ten moment, bo sytuacja może zmienić się z godziny na godzinę i z dnia na dzień, nie podejmujemy żadnych innych decyzji odnośnie szkół – powiedział w czwartek minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek.

Minister Czarnek w siedzibie Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie wziął w czwartek udział w spotkaniu dotyczącym rozpoczęcia konsultacji na temat praktycznego nauczania przedsiębiorczości w szkołach. Podczas spotkania zwrócił uwagę na "wszelkie niepokoje związane z piątą falą koronawirusa i omikronem, które nas wszystkich dotyczą". Zapewnił jednocześnie, że jest w stałym kontakcie z ministrem zdrowia Adamem Niedzielskim. "Ustaliliśmy wczoraj, że na ten moment, bo sytuacja może zmienić się z godziny na godzinę i z dnia na dzień, nie podejmujemy żadnych innych decyzji" – wskazał szef MEiN.

CZYTAJ DALEJ

Od czego zacząć czytać Pismo Święte?

2022-01-20 08:11

[ TEMATY ]

Biblia

Pismo Święte

Karol Porwich/Niedziela

Słowo ma moc. Gdy dziecko usłyszy od taty, że da radę przepłynąć określoną długość basenu, to ufając mu, spróbuje. Gdy dziewczyna usłyszy od swojego chłopaka, że jest piękna i kochana – od razu jej dzień będzie inny.

Słowo naprawdę ma moc, a im bardziej kochamy osobę, która to słowo wypowiada, tym większe cuda mogą się wydarzyć. Słyszałeś zapewne nieraz, że Bóg cię kocha. Może w szkole, może w kościele, może także w domu. Te trzy popularne słowa – choć często spowszedniałe i czasem mogłoby się wydawać, puste – zmieniły całkowicie świat. Te słowa mogą zmienić także twój świat. Żeby tak się jednak mogło stać, zachęcam cię, abyś poszukał w swoim domu Pisma Świętego i zaczął je otwierać.

CZYTAJ DALEJ

Papież zatwierdził dekrety beatyfikacyjne trojga sług Bożych z Włoch

Papież Franciszek zatwierdził 20 stycznia w Watykanie trzy dekrety beatyfikacyjne dotyczące trojga sług Bożych z Włoch. Są to: arcybiskup-kapucyn Francesco Saverio Toppi (1925-2007) oraz dwie siostry zakonne Maria Teresa De Vincenti (1872-1936) i Gabriella Borgarino (1880-1949). Pierwsze w tym roku dekrety Ojciec Święty podpisał podczas audiencji udzielonej prefektowi Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych kard. Marcello Semeraro.

Oto krótkie sylwetki nowych kandydatów na ołtarze.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję