Reklama

Kościół

Hiszpania: chrześcijańscy prawnicy kierują do Strasburga skargę dotyczącą aborcji

Hiszpańska Fundacja Chrześcijańskich Prawników skieruje do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w Strasburgu (ETPC) skargę na bierność Trybunału Konstytucyjnego w sprawie zatwierdzonej w 2010 roku ustawy dopuszczającej aborcję na życzenie kobiety. Jak powiedziała KAI szefowa tej organizacji Polonia Castellanos, trwają właśnie ostatnie prace nad opracowaniem dokumentu, który zostanie skierowany do trybunału w Strasburgu.

[ TEMATY ]

aborcja

Hiszpania

chrześcijanie

Adobe.Stock

Wskazała, że już w czerwcu tego roku grupa ponad 20 hiszpańskich parlamentarzystów oraz byłych senatorów i posłów Kongresu Deputowanych, niższej izby parlamentu Hiszpanii, skierowała do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w Strasburgu skargę w tej sprawie.

Zarówno oni, jak i reprezentowana przez Castellanos instytucja domagają się, aby trybunał w Strasburgu wymusił na Trybunale Konstytucyjnym Hiszpanii, aby ten wypowiedział się w sprawie złożonego w czerwcu 2010 roku wniosku o zbadanie zgodności przepisów o przerywaniu ciąży z ustawą zasadniczą.

Podziel się cytatem

Reklama

Przerywanie ciąży na życzenie kobiety zostało zaakceptowane przez hiszpański parlament w lutym 2010 roku. Cztery miesiące później prawo to, dopuszczające aborcję w pierwszych 14 tygodniach ciąży, zostało zaskarżone do Trybunału Konstytucyjnego. Autorzy wniosku zwracali wówczas uwagę, że nowe przepisy są sprzeczne z konstytucją w kilku miejscach ustawy zasadniczej.

W skierowanej w czerwcu 2021 roku skardze do ETPC hiszpańscy politycy zarzucili Trybunałowi Konstytucyjnemu trwającą ponad dekadę „nieuzasadnioną w żaden sposób” bierność w sprawie ustosunkowania się do licznych wniosków wzywających tę instytucję do zbadania zgodności ustawy liberalizującej prawo aborcyjne z konstytucją.

2021-12-06 20:47

Ocena: +3 -1

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Hiszpania: spada liczba osób określających się jako katolicy

[ TEMATY ]

Hiszpania

Pixabay.com

Jedynie niecałe 2/3 Hiszpanów uważa się za katolików – wynika z sondażu przeprowadzonego na przełomie marca i kwietnia przez Centrum Badań Socjologicznych (CIS) w Madrycie.

Przynależność do Kościoła Katolickiego zadeklarowało zaledwie 61,2 proc. mieszkańców tego kraju. Państwowy ośrodek sondażowy wskazał, że badanie na próbie 3 tys. osób wybranych losowo, zamieszkujących wszystkie wspólnoty autonomiczne Hiszpanii, dowiodło najmniejszego w historii odsetka osób uważających się za katolików.

CZYTAJ DALEJ

Jezus nie był obojętny wobec cierpienia

[ TEMATY ]

homilia

rozważania

Karol Porwich /Niedziela

Rozważania do Ewangelii Łk 8, 1-3.

Piątek, 22 września

CZYTAJ DALEJ

Caritas w Radomiu: 1,2 mln zł wsparcia dla uchodźców z Ukrainy

2023-09-22 16:16

[ TEMATY ]

Caritas

Ukraina

Radom

Robert Karp

Wartość udzielonej pomocy finansowej dla uchodźców z Ukrainy w ciągu ostatniego roku wyniosła 1,2 mln złotych. W Domu McGivney’a przy parafii Matki Bożej Częstochowskiej w Radomiu, gdzie od września mieści się Centrum Pomocy Uchodźcom i Migrantom Caritas Diecezji Radomskiej, podsumowano dotychczasowe działania na rzecz uchodźców. W najbliższą niedzielę, 24 września, przypada Światowy Dzień Migranta i Uchodźcy.

Karina Butenko z Centrum Pomocy Uchodźcom i Migrantom poinformowała, że celem instytucji jest wsparcie osób przybywających na terenie Polski po 24 lutego 2022 roku. Liczba ogólna zarejestrowanych osób w Centrum wynosi 5500. Zakres świadczonej pomocy obejmuje: spotkania integracyjne prowadzone w ramach kilku projektów, takich jak: pomoc psychologiczna, wsparcie w zakresie zatrudnienia, nauka języka polskiego czy też pomoc w opiece nad dziećmi. Ponadto udzielane jest też wsparcie finansowe i pomoc prawna. Ogólna liczba osób, które wzięły udział w integracji w czasie trwania projektu wyniosła około 2500.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję