Reklama

Włochy

Generał paulistów: chrześcijański styl życia przenośmy do Internetu

W listopadzie mija 50 lat od śmierci założyciela paulistów, ks. Jakuba Alberione. Z okazji rocznicy podejmują oni refleksję nad wyzwaniami stojącymi obecnie przed zgromadzeniem. Zorganizowali internetowe sympozjum, podczas którego rozeznają, jak współcześnie wcielać w życie charyzmat swojego założyciela. „Głównym celem pozostaje głoszenie Ewangelii za pomocą dostępnych środków komunikacji” – podkreśla generał paulistów.

[ TEMATY ]

internet

Rzym

pauliści

generał

W Uroczystość Wszystkich Świętych urna z prochami apostoła środków społecznego przekazu została przeniesiona z groty pod Bazyliką Królowej Apostołów w Rzymie, do górnego kościoła. „Chcieliśmy, aby przed jego trumną mógł się modlić każdy, nie tylko członkowie naszego zgromadzenia” – podkreśla generał.

Internet jest wielkim wyzwaniem dla ewangelizacji – uważa ks. Valdir José De Castro. Podkreśla, że Kościół nie ma dziś jednej recepty za zagospodarowanie świata cyfrowego. „Staramy się integrować Internet z rzeczywistością, prowadzimy szkoły komunikacji, usiłujemy przenieść chrześcijański styl życia do świata cyfrowego. Dzisiaj błogosławiony ks. Alberione nie miałby żadnego problemu z głoszeniem Ewangelii na portalach społecznościowych” – mówi w rozmowie z Radiem Watykańskim przełożony generalny paulistów.

„Jeśli weźmiemy pod uwagę społeczeństwo w erze post-pandemicznej, zobaczymy, że potrzebuje ono uzdrowienia nie tylko w aspekcie fizycznym, ale i psychologicznym. Nasza misja komunikacyjna staje się coraz ważniejsza i bardziej potrzebna. Pytanie, które sobie stawiamy brzmi: co robić, aby pomóc społeczeństwu z ludzkiego i chrześcijańskiego punktu widzenia? – powiedział generał paulistów. – Nie chcemy porzucać tradycyjnej komunikacji, ale zgodnie z ideą naszego założyciela, powinniśmy w ewangelizacji wykorzystywać wszystkie środki, zwłaszcza te najnowocześniejsze. Dlatego jako zgromadzenie, intensywnie poszukujemy sposobów funkcjonowania w świecie cyfrowym. Prowadzimy szkoły komunikacji, które mają młodym ludziom przybliżyć najnowocześniejsze metody obecności w świecie cyfrowym. Staramy się również odpowiadać na apele kolejnych papieży. Szczególnie kierujemy się słowami Benedykta XVI, który wzywał, by przenieść chrześcijański styl życia do Internetu. Próbujemy więc przenosić także nasz zakonny charyzmat do sieci. To droga, którą obecnie podążamy, próbując łączyć siły”.

26 listopada, w dniu liturgicznego wspomnienia ks. Jakuba Alberione, kard. Marcello Semeraro odprawi o godz. 18.00 Mszę przy jego grobie. Tego dnia zostanie także otwarte muzeum błogosławionego i ukaże się poświęcony mu specjalny numer tygodnika „Famiglia Cristiana”.

2021-11-04 19:04

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Dzień Katakumb: Katakumby są jak Twitter

[ TEMATY ]

Rzym

katakumby

Donna_Rutherford / Foter.com / CC BY-ND

Z okazji przypadającego dziś Dnia Katakumb można w Rzymie zwiedzić 7 katakumb znajdujących się w różnych miejscach miasta. „Katakumby to korzenie naszego chrześcijaństwa” – powiedział ks. Pasquale Iacobone z Papieskiej Komisji Archeologii Sakralnej. Jego zdaniem katakumby są trochę jak Twitter.

Inicjatywa obejmuje ścieżki edukacyjne, warsztaty dla dzieci oraz oprowadzanie z przewodnikiem (również w języku migowym). Dziś wieczorem w kościele św. Agnieszki sprawowana będzie Eucharystia przez kard. Gianfranco Ravasiego, przewodniczącego Papieskiej Rady ds. Kultury. W niedzielę otwarte dla turystów będą także starożytne podziemia chrześcijańskie w innych częściach Lacjum, takie jak Nepi, Bolsen, Grottaferrata czy Rignano Flaminio.

CZYTAJ DALEJ

4 grudnia: wspomnienie św. Barbary – dziewicy i męczennicy

2022-12-04 08:29

[ TEMATY ]

św. Barbara

Domena publiczna

Chrześcijanie – katolicy łacińscy i wschodni oraz prawosławni – wspominają 4 (prawosławni, według kalendarza juliańskiego – 17) grudnia św. Barbarę, dziewicę i męczennicę. Mimo że należy ona do najpopularniejszych i najbardziej czczonych świętych, niewiele wiemy o jej życiu, a nawet nie mamy historycznych dowodów na to, że w ogóle istniała. Jej życiorysy opierają się bowiem głównie na legendach narosłych w ciągu wieków.

Jeden z przekazów mówi, że była ona córką bogatego kupca Dioskura, żyła w Nikomedii nad Morzem Marmara (dzisiejszy Izmit w płn.-zach. Turcji) i miała ponieść śmierć męczeńską w 306 r. za to, że mimo gróźb i ostrzeżeń nie chciała się wyrzec wiary w Trójcę Świętą. Dlatego często jest przedstawiana na ilustracjach na tle symbolicznej wieży więziennej o trzech oknach.

CZYTAJ DALEJ

Kuria w Kielcach bada sprawę w związku ze zmianą barwy komunikantu w kościele w Topoli

2022-12-04 16:19

[ TEMATY ]

Kielce

davideucaristia/pixabay.com

W związku z wydarzeniami w parafii Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Topoli w powiecie kazimierskim, w diecezji kieleckiej - gdy włożony do naczynia z wodą komunikant zmienił barwę, kuria w Kielcach wydała specjalne oświadczenie.

Jest ono podpisane przez rzecznika diecezji kieleckiej, ks. Łukasza Zygmunta. Zaleca się spokój i rozwagę, aby specjaliści mogli należycie zbadać sprawę, według stosowanych w takiej sytuacji procedur.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję