Reklama

Niedziela Wrocławska

Eucharystia w intencji służby zdrowia

Z okazji obchodzonego w tygodniu wspomnienia św. Łukasza Ewangelisty, patrona lekarzy, w parafii św. Franciszka z Asyżu modlono się za wrocławską służbę zdrowia.

Marzena Cyfert

Eucharystii przewodniczył ks. dr Adam Łuźniak, wikariusz generalny archidiecezji wrocławskiej

Eucharystii przewodniczył ks. dr Adam Łuźniak, wikariusz generalny archidiecezji wrocławskiej

Na Eucharystii 23 października obecni byli Lekarze Dolnośląskiej Izby Lekarskiej i Dolnośląskiego Stowarzyszenia Lekarzy Katolickich. Mszy św. przewodniczył ks. dr Adam Łuźniak, wikariusz generalny archidiecezji wrocławskiej, homilię wygłosił ks. prof. Jerzy Tupikowski.

Nawiązując do fragmentu Ewangelii według św. Marka o uzdrowieniu niewidomego pod Jerychem, zauważył, że cała Ewangelia składa się z dwóch części. Pierwsza, kiedy Jezus pyta św. Piotra za kogo ludzie uważają Syna Człowieczego i ten wyznaje: „Ty jesteś Mesjasz, Syn Boga Żywego”. I druga, kiedy wiarę w Jezusa wyznaje uzdrowiony żebrak.

Reklama

– Uzdrowienie wzroku było znakiem Bożym, ale dokonało się tutaj coś głębszego. Żebrak Bartymeusz przejrzał oczami duszy. Zobaczył Mesjasza w Jezusie i poszedł za Nim. Sytuacja, którą przeżył jest wpisana w życie każdego z nas. Często o coś prosimy i musimy sobie uświadomić, że nie ma sytuacji niewysłuchanych. O uzdrowienie trzeba jednak prosić z wiarą, ale też uzdrowienie trzeba potrafić przyjąć – tłumaczył ks. prof. Tupikowski.

– Cieszę się, że na dorocznej uroczystości ku czci św. Łukasza nasz pasterz jest obecny w osobie ks. dr. Adama Łuźniaka. Cieszymy się, że są z nami kapelani szpitalni. Ale nie byłoby tej uroczystości, gdyby nie Stowarzyszenie Lekarzy Katolickich. Bóg zapłać tym wszystkim, którzy przyczynili się do tego naszego zgromadzenia – mówił ks. Kazimierz Sroka, proboszcz parafii.

Pod koniec Eucharystii słowo do pracowników służby zdrowia skierował ks. dr Adam Łuźniak. Podkreślił, że dużo się dyskutuje na temat służby zdrowia, co świadczy o wadze problemu. Problemy związane ze służbą zdrowia dotykają bowiem nas wszystkich. – Służba zdrowia to przede wszystkim ludzie. My jako pacjenci oczekujemy tego, by to była rzeczywista ludzka służba. By ludzie zaangażowani w służbę zdrowia tak odczytywali swój zawód, by był to sposób realizacji ich powołania. Ale oczekujemy też, by pracownicy służby zdrowia byli uczciwie wynagradzani, na miarę odpowiedzialności, jaką ponoszą – mówił wikariusz generalny.

Reklama

Po Eucharystii jej uczestnicy wysłuchali koncertu Klaudii Kerstan, wokalistki i harfistki. Następnie ks. prof. Jerzy Tupikowski wygłosił wykład pt. „Współczesne problemy bioetyczne służby zdrowia”.

2021-10-23 22:55

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Msza św. krok po kroku

Rozumienie znaków i symboli, gestów i postaw pozwala nam świadomie i owocnie uczestniczyć we Mszy św.

Każdy, kto poważnie traktuje swoje chrześcijaństwo, wie, że we Mszy św. należy uczestniczyć. Ale nie wszyscy zadają sobie pytanie, czym owo uczestnictwo jest i co należy zrobić, aby stało się ono świadome, czynne i owocne, czyli właśnie takie, jakie powinno być. Na pewno odpowiednie uczestnictwo nie ogranicza się jedynie do wypełnienia pierwszego przykazania kościelnego, czyli do fizycznej obecności w kościele w każde niedzielę i święto nakazane. Aby prawdziwie uczestniczyć we Mszy św., nie wystarczy także być tylko skupionym i pobożnym oraz gorliwie się modlić. To zbyt mało, a nawet można powiedzieć, że nie do końca o to by chodziło. Warto więc przyglądnąć się naszemu uczestnictwu we Mszy św. i spróbować odnaleźć, co w niej jest naprawdę ważne.

CZYTAJ DALEJ

Rzeszów: Nie będzie kolędy w tradycyjnej formie

2021-12-03 16:39

[ TEMATY ]

Rzeszów

kolęda

T.D.

Takiej kolędy w tym roku nie ma

Takiej kolędy w tym roku nie ma

W diecezji rzeszowskiej nie będzie kolędy w tradycyjnej formie, tzn. księża nie będą odwiedzać parafian - wynika z zaleceń przedstawionych przez Kurię Diecezjalną w Rzeszowie, a dotyczących organizacji tegorocznej wizyty duszpasterskiej.

W komunikatach rzeszowskiej Kurii przesłanych do parafii 3 grudnia czytamy, że w związku w sytuacją epidemiczną tegoroczna „wizyta duszpasterska tzw. kolęda nie odbędzie się w tradycyjnej formie”. To oznacza, że księża nie będą odwiedzać parafian w ich mieszkaniach i domach. W miejsce kolędy proboszczowie mogą zorganizować spotkania dla grup wiernych w kościele.

CZYTAJ DALEJ

Wychowanie przez pomaganie

2021-12-06 23:15

Małgorzata Mikołajek

Dzieci z Kierlikówki uczestniczą w akcji „Kartka dla kolegi z Wileńszczyzny”, którą zorganizowały ich mamy

Dzieci z Kierlikówki uczestniczą w akcji  „Kartka dla kolegi z Wileńszczyzny”, którą zorganizowały ich mamy

    Zbliżają się Święta Bożego Narodzenia. W Kole Gospodyń Wiejskich „Mamy z Pomysłem" z Kierlikówki coraz goręcej.

    Wspaniałe, młode kobiety łączą tradycję z wychowywaniem dzieci. Każda inicjatywa, działanie na rzecz wsi, parafii, szkoły są współorganizowane z dziećmi. Taka jest ich misja. Dzięki tego typu działaniom chcą zachować w pamięci kulturę regionu i dziedzictwo narodowe. Dlatego przyłączyły się do akcji Urodzinowej Zbiórki. Panie wraz z rodzinami włączyły się w przygotowanie mikołajkowej paczki dla dzieci z Wileńszczyzny. Jej organizatorzy zbierają kosmetyki do pielęgnacji dzieci, słodycze, żywność o długim terminie ważności, zabawki, buty, ubranka i książki.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję