Reklama

Kościół

Abp Depo: Jan Paweł II pokazał nam siłę i znaczenie modlitwy

O sile i znaczeniu modlitwy w życiu św. Jana Pawła II na wszystkich etapach jego powołania mówił w kazaniu podczas Mszy św. 22 października metropolita częstochowski abp Wacław Depo. Liturgię sprawowali biskupi polscy z III grupy składającej wizytę "ad limina Apostolorum" w Watykanie.

[ TEMATY ]

abp Wacław Depo

Episkopat News

Abp Depo przywołał postać bł. Stefana kardynała Wyszyńskiego i jedno z jego kazań nt. kłamstwa i prawdy, wygłoszone 25 września 1961. Powiedział wówczas: „Jak bardzo komplikuje się nasze życie społeczne przez kłamstwo, przez zwyczaj kłamstwa i przez ducha kłamstwa. Przyjdą trudne chwile, gdy prawda będzie bardzo potrzebna, ale wówczas ludzie, przyzwyczajeni do kłamstwa, powiedzą: a może i to jest kłamstwem?".

Metropolita częstochowski wspomniał o znaczeniu wierności Bogu, który w Chrystusie i przez Chrystusa odkupił całą ludzkość. Wskazał, że "wierność to wzrastająca miłość", a jej istotą jest modlitwa, z którą wierność jest nierozerwalnie związana, "a jednocześnie jest związana z łaską wiary".

Podziel się cytatem

Reklama

Metropolita częstochowski przypomniał pytanie, jakie André Frossard zadał Ojcu Świętemu: „Jaki udział w posłudze papieża ma modlitwa?” Jan Paweł II odpowiedział nadzwyczaj prosto: „Fundamentalne. Tak było na wszystkich etapach mojego powołania: naprzód, gdy byłem wikarym na wsi, a z kolei w mieście, dalej jako profesor i jako biskup i wreszcie od 16 października 1978 tak samo, nie widzę w tym względzie żadnych większych różnic”.

Episkopat News

Jak to się dzieje, że słowa wyczerpane i opróżnione z treści przez ludzi współczesnych, dzięki posłudze papieża odzyskiwały nowość i aktualność? – pytał abp Depo. I przytoczył odpowiedź Jana Pawła II: jest to dar pochodzący od Ducha Świętego, a z tym darem związana jest stara zasada, iż mówca ma prawo przekazywać tylko te treści, które są przemodlone. Frossard ujął to bardzo lapidarnie: papież modli się tak, jak oddycha – powiedział abp Depo.

Podziel się cytatem

"Dziękując dzisiaj Bogu za dar jego osoby i pontyfikatu mamy pewność – wierzę w to – że w tajemnicy świętych obcowania uprasza nam łaskę wierności, która jest miłością wzrastającą i nam błogosławi" – zakończył abp Depo.

2021-10-23 08:02

Ocena: +4 -1

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Jubileusze kapłańskie w Domu Księży Emerytów w Częstochowie

[ TEMATY ]

abp Wacław Depo

Ks. Mariusz Frukacz

„W sakramencie święceń Chrystus przyniósł nam nie tylko jakąś łaskę, ale On dał nam samego siebie” - mówił w homilii abp Wacław Depo metropolita częstochowski, który 25 czerwca przewodniczył Mszy św. w kaplicy pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Domu Księży Emerytów im. Jana Pawła II w Częstochowie, z racji jubileuszy kapłanów obchodzących 70-lecie, 60-lecie i 50-lecie swoich święceń kapłańskich.

Ks. Mariusz Frukacz

CZYTAJ DALEJ

#adwentoweŚwiadectwo: były gangster, który spotkał Jezusa w więzieniu

2021-12-06 08:28

[ TEMATY ]

świadectwo

#AdwentoweInspiracje

facebook.com/pawelcwynar.org

Dostałeś jakąś nową ksywę? Ksiądz albo Święty? (Śmiech) - Tak, „Biskup”, ale musiałem naprawdę dużo czytać, bo nagle zostałem więziennym teologiem. Współwięźniowie zaczęli mi zadawać pytania, a ja na podstawie lektur musiałem udzielać im precyzyjnych odpowiedzi – wyznaje w swojej najnowszej książce nawrócony gangster Paweł Cwynar, który w więzieniu spędził 15 lat.

Marcin Klimkowski: Gdzie trafiłeś tym razem?

CZYTAJ DALEJ

Czekały cały rok

2021-12-06 23:33

Danuta Kuglin

Dzieciaki szczęśliwe, pełne radości!

Dzieciaki szczęśliwe, pełne radości!

    6 grudnia to szczególny dzień, kiedy nasze serca otwierają się jeszcze bardziej na innych. Wspominamy w tym dniu postać dobrego biskupa.

    Święty Mikołaj zasłynął z dobroci tego sekretu, który przekazał Jezus: czyń dobro! Także do naszej parafii pw. Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny w Trzebini Sierszy dotarł św. Mikołaj. Wielka radość wśród dzieci, które cały rok czekały na ten dzień. Święty Mikołaj pytał, czy były grzeczne i jak się sprawowały, a na zakończenie spotkania obdarzył wszystkie dzieci słodkimi upominkami. . Dzieciaki szczęśliwe, pełne radości! Po takim spotkaniu cóż pozostaje?

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję