Reklama

Niedziela Wrocławska

Biskup Andrzej Dziuba: Jesteście dumni ze swej patronki. Oby ona była dumna z was

W Sanktuarium św. Jadwigi Śląskiej w Trzebnicy uroczystą sumą odpustową oraz procesją z Najświętszym Sakramentem i relikwiami świętej patronki zakończyły się kilkudniowe uroczystości ku czci św. Jadwigi.

ks. Łukasz Romańczuk

W niedzielne przedpołudnie odprawiona została Eucharystia, której przewodniczył bp Andrzej Franciszek Dziuba, ordynariusz diecezji łowickiej. Wśród licznych kapłanów, sióstr zakonnych różnych zgromadzeń i wiernych obecne były władze samorządowe i lokalne.

W homilii bp Dziuba odniósł się do owoców pracy oraz postawy człowieka wobec niej - Jesteśmy świadomi, że przybywamy jako ludzie codzienności, chcący nieść owoce pracy rąk swoich. Jesteśmy ludźmi, pragnącymi poprzez swoją pracę zapewnić godziwe warunki bytowe swoim rodzinom. [...] Nie wstydzimy się pracy, choć ona może mieć różne formy. Bolejemy nad tymi braćmi i siostrami, którzy są bezrobotni i nie mają możliwości cieszyć się owocami pracy. Stajemy też jako ci, którzy służą i wielbią Pana. Stajemy z darem naszej modlitwy i tym, że drogi nasze są drogami wielbienia Boga zwłaszcza poprzez wierność codziennej modlitwie - mówił hierarcha.

Reklama

Zwracając uwagę na codzienną modlitwę, bp łowicki wyraził apel do rodziców - Pamietajcie o modlitwie domowej tak, jak wasza wielka patronka. Niech ten wysiłek o pracę nie przysłoni kierowania myśli ku Bogu i wypraszania Jego błogosławieństwa - powiedział biskup.

Mówiąc o wielkości rodziny i jej potrzebie bp Andrzej Dziuba powiedział: - Chylimy czoła przed każdą rodziną. Jesteście niezastąpieni, jesteście bardzo potrzebni. Nie wierzcie, że jesteście przeżytkiem. Jesteście autentyczną nadzieją oraz perspektywą dla Kościoła i naszej ojczyzny - zaznaczył kaznodzieja.

Powołując się na Ewangelią przeznaczoną na uroczystość św. Jadwigi Śląskiej [Mk 3, 31-35] homilista pochylił się nad pięknem małżeństwa i rodziny. - Chrystus podkreśla wartość rodziny. Nie odrzuca swojej matki, ale tak, jak na weselu w Kanie Galilejskiej dostrzega piękno małżeństwa kobiety i mężczyzny, tym razem zwraca uwagę na piękno tworzącej się rodziny. Tej prawda nie wymyślili ludzie. [...] Obok rodziny i więzów krwi zrodziła się rodzina więzów wiary - Kościół, czyli wspólnota tych, którzy pełnią wolę Bożą - nauczał bp Dziuba.

Reklama

Realizacja zadań powierzonych wspólnocie dokonuje się poprzez praktykę. - Dzisiaj zasiadamy razem do stołu słowa Bożego, które nas karmi. [...] A za chwilę zasiądziemy do stołu Eucharystii, gdzie tak jak w domu rodzinnym posilamy się chlebem powszednim, tak tu posilimy się chlebem eucharystycznym. Oby te wielkie wspólnoty, jakimi są - rodzina i Kościół, stały się wielką harmonią, która pozwoli nam na drogach ziemskiego pielgrzymowania doświadczyć szczęścia, a jednocześnie szczęściem obdarzyć innych - podkreślił bp łowicki.

Skupiając się na liturgii słowa, kaznodzieja wskazał, że słowo Boże pochyla się nad każdą kobietą, która wiedzie trudy ziemskiego pielgrzymowania, a także podkreślone są wielkie walory, jakie ma każda kobieta: intelektualne, piękna i moralne. - Na każdej drodze powołania są one cenne i ważne. [..[ Moje drogie panie, niezależnie od waszego stanu i wieku, jesteście wielkim darem i wszyscy winni was otaczać niezwykłym szacunkiem - mówił biskup i odnosząc się do słów św. Pawła z drugiego czytania wyróżnił wdowy - Nie bójmy się mówić o nich i ich doświadczeniach. Uczmy się szacunku do każdej wdowy, a ich status św. Paweł podkreśla: oczekując od nich modlitwy i miłości bliźniego - zwłaszcza potrzebujących. [...] Wdowy przychodziły z pomocą tym, którzy byli ucisku. Patrzymy dzisiaj na św. Jadwigę i przywołujemy jej życie i fakt, że na Śląsku znalazła swoją drugą ojczyznę. Czy to nie piękne, że nie widziała konfliktu między Bawarią a Śląskiej, czy Europy Zachodniej z centralną? Ona ukochała swoją nową ojczyznę - pytał kaznodzieja.

Życie św. Jadwigi Śląskiej jest ukazaniem życia ponad stereotypami, a skupienie się na przykazaniu miłości. A przez to potrafiła odnaleźć się w każdej sytuacji. - Ktoś powie: ona żyła w średniowieczu. Czy wtedy żyli inni ludzie niż my? Czy nie pragnęli szczęścia jak my, nie mieli czynić dobra, nie grzeszyli jak my? Oni byli tacy jak my. To św. Jadwiga Śląska potrafiła być hojna. Ktoś powie: bo była bogata. Dzisiaj też są bogaci, ale czy są hojni? Daje się nie dlatego, że się ma. Daje się dlatego, że się chce. - powiedział bp Dziuba.

Zwracając uwagę na walory św. Jadwigi Śląskiej, kaznodzieja ukazał jej wielkość, które wynikało nie tylko z jej statusu, ale całe jej życie, decyzje, postawy, prostota to potwierdzało. - Potrafiła tak, bo szła drogami Pana. Owocowała pracą rąk swoich. Wielbiła i się modliła. Dlatego była potężna, a zarazem subtelna i delikatna. [...] Jesteście dumni ze swej patronki. Oby ona była dumna z was - zakończył biskup Andrzej Dziuba.

Przed procesją z Najświętszym Sakramentem i relikwiami św. Jadwigi Śląskiej, poświęcony został odnowiony ołtarz boczny św. Bartłomieja.

2021-10-17 15:30

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Francja: prezydent Macron chce wpisania aborcji do Karty Praw Podstawowych UE

2022-01-20 13:56

[ TEMATY ]

aborcja

Francja

PAP/EPA/JULIEN WARNAND

Prezydent Francji Emmanuel Macron chce wpisania aborcji do Karty Praw Podstawowych Unii Europejskiej. Mówił o tym w przemówieniu, jakie wygłosił 19 stycznia na forum Parlamentu Europejskiego w Strasburgu.

Zdaniem szefa francuskiego państwa, przyjęta w 2000 roku Karta powinna zostać zaktualizowana. – Mam nadzieję, że dwadzieścia lat po ogłoszeniu Karty Praw Podstawowych, która w szczególności przewidywała zniesienie kary śmierci w całej Unii, możemy uaktualnić tę Kartę, aby być bardziej jednoznaczni w kwestii ochrony środowiska i w uznaniu prawa do aborcji – powiedział Macron.

CZYTAJ DALEJ

Bliźniacy lektorzy

2022-01-11 08:40

Niedziela częstochowska 3/2022, str. X

[ TEMATY ]

ministranci

lektorzy

Marian Florek/Niedziela

Bracia nie wstydzą się Pana Boga

Bracia nie wstydzą się Pana Boga

Nie bójcie się Kościoła, bo tu nie gryzą wcale. Można wstąpić do służby ołtarza i się rozwijać – apelują do młodych bracia Jadczykowie.

Ich kolega, Filip, już był ministrantem w parafii Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Borzykowej, kiedy pewnego dnia w szkole zagadnął braci, czy nie zechcieliby dołączyć do grona służących przy ołtarzu. – My, bliźniacy, mamy czasami wspólne odczucia, ale ja od początku takich planów nie miałem. Dopiero po jakimś czasie stwierdziłem, że to dobry pomysł i zdecydowałem się razem z bratem pójść w ślady Filipa – opowiada Bartłomiej Jadczyk, brat Dawida.

CZYTAJ DALEJ

Modlitwa 102. rocznicę powrotu Bydgoszczy do Macierzy

2022-01-20 20:51

[ TEMATY ]

rocznica

niepodległość

Bydgoszcz

Wikipedia

Widok na miasto

Widok na miasto

„Dziękujemy Bogu za najważniejsze dla naszego miasta wydarzenie XX wieku, czyli za odzyskanie wolności i niepodległości” – mówił w Katedrze św. Marcina i Mikołaja bp Krzysztof Włodarczyk.

Przedstawiciele władz różnych szczebli, służb mundurowych oraz mieszkańcy miasta modlili się w 102. rocznicę powrotu Bydgoszczy do Macierzy. – Powrotu do Polski, do granic geograficznych – mówił ordynariusz, dziękując włodarzom miasta – dawnym i obecnym – za to, że na mapie Bydgoszczy istnieje ulica 20 Stycznia 1920 roku. – Ktoś mógłby powiedzieć ulica, jak ulica, ale coś ta nazwa przypomina, do czegoś nawiązuje, ku czemuś się zwraca. Ulica ta, tnie się ostrym rysem między secesyjnymi kamienicami, ulica jakby podrzędna, a jednak równoległa do nadrzędnej arterii, czyli ulica spolegliwa, jednak nie całkiem niema, na pewno nie krzykliwa, ale oficjalna, i to nazwą, jak i pisownią – dodał.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję