Reklama

Niedziela Wrocławska

Bronił spraw, za które oddał życie

W parafii pw. Opatrzności Bożej we Wrocławiu - Nowym Dworze wprowadzone zostały relikwie bł. ks. Jerzego Popiełuszki. Podczas Eucharystii, której przewodniczył ks. Stanisław Wójcik, proboszcz parafii pw. św. Wojciecha w Wałbrzychu, a homilię wygłosił proboszcz parafii, ks. Krzysztof Hajdun, obecny był brat ks. Jerzego wraz ze swoją rodziną. Na uroczystość przybyły także władze dolnośląskiej NSZZ Solidarność.

ks. Łukasz Romańczuk

W procesji wejścia relikwie wniósł Józef Popiełuszko, brat bł. ks. Jerzego

W procesji wejścia relikwie wniósł Józef Popiełuszko, brat bł. ks. Jerzego

W procesji wejścia relikwie bł. ks. Jerzego wniósł Józef Popiełuszko, brat zamordowanego kapłana.

Rozpoczynając homilię, ks. Hajdun mówił o mijającym czasie i trwającej pamięci o bł. ks. Jerzym. Zwrócił także uwagę na miejsce pochówku, a wcześniej posługi, ks. Popiełuszki, czyli kościół pw. św. Stanisława Kostki na warszawskim Żoliborzu. - Przechodząc przez poszczególne sale, byłem bardzo wzruszony, zwłaszcza gdy widziałem zdjęcia ks. Jerzego, jego zmasakrowane i ciało. Miałem wtedy wrażenie, jakby brzmiały mi w uszach słowa z Pisma Świętego: „Podałem grzbiet mój bijącym i policzki moje rwącym mi brodę” - mówił kapłan i dodał: - I dziś możemy zapytać, czy ks. Jerzy był zbrodniarzem, przestępcą, złodziejem, terrorystą, że trzeba było tak wiele nienawiści, aby go zniszczyć? Pytamy dzisiaj o jego śmierć. Czy była ona potrzebna?

Reklama

Odpowiadając na zadane pytanie, proboszcz z Nowego Dworu zwrócił uwagę, że osoby odpowiedzialne za śmierć ks. Popiełuszki bały się prawd, które głosił. Powodem była także obrona ludzi pracy. Jego nauczanie było oparte o Katolicką Naukę Społeczną. - Nie martwił się o to, co będzie jutro, czy coś będzie miał. Potrafił oddać swoje buty człowiekowi będącemu w potrzebie. [...] Zagrażało mu wiele niebezpieczeństw, dlatego ludzie pracy starali się dbać o jego bezpieczeństwo - powiedział ks. Hajdun.

W dalszej części kaznodzieja skupił się na ukazaniu tego, co dawało ks. Jerzemu siłę w działaniu. - Tą siłą była dla niego Eucharystia. Taki też był jego ostatni dzień życia. 14 października pojechał do Bydgoszczy, aby odprawić Mszę świętą. Poprosił robotników, aby nie używali siły, przemocy, by nie kierowali się zemstą, ale zaprzęgli w swoje postępowanie przebaczenie - mówił ks. proboszcz.

Na zakończenie Eucharystii medale “40-lecia Solidarności” zostały wręczone Józefowi Popiełuszce, jego małżonce oraz synowi. Medal ten otrzymał także ks. Stanisław Wójcik.

2021-10-17 16:00

Ocena: +2 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Msza św. krok po kroku

Rozumienie znaków i symboli, gestów i postaw pozwala nam świadomie i owocnie uczestniczyć we Mszy św.

Każdy, kto poważnie traktuje swoje chrześcijaństwo, wie, że we Mszy św. należy uczestniczyć. Ale nie wszyscy zadają sobie pytanie, czym owo uczestnictwo jest i co należy zrobić, aby stało się ono świadome, czynne i owocne, czyli właśnie takie, jakie powinno być. Na pewno odpowiednie uczestnictwo nie ogranicza się jedynie do wypełnienia pierwszego przykazania kościelnego, czyli do fizycznej obecności w kościele w każde niedzielę i święto nakazane. Aby prawdziwie uczestniczyć we Mszy św., nie wystarczy także być tylko skupionym i pobożnym oraz gorliwie się modlić. To zbyt mało, a nawet można powiedzieć, że nie do końca o to by chodziło. Warto więc przyglądnąć się naszemu uczestnictwu we Mszy św. i spróbować odnaleźć, co w niej jest naprawdę ważne.

CZYTAJ DALEJ

Św. Mikołaj biskup, wyznawca

[ TEMATY ]

św. Mikołaj

pl.wikipedia.org

Czy wiesz, że...

CZYTAJ DALEJ

Czekały cały rok

2021-12-06 23:33

Danuta Kuglin

Dzieciaki szczęśliwe, pełne radości!

Dzieciaki szczęśliwe, pełne radości!

    6 grudnia to szczególny dzień, kiedy nasze serca otwierają się jeszcze bardziej na innych. Wspominamy w tym dniu postać dobrego biskupa.

    Święty Mikołaj zasłynął z dobroci tego sekretu, który przekazał Jezus: czyń dobro! Także do naszej parafii pw. Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny w Trzebini Sierszy dotarł św. Mikołaj. Wielka radość wśród dzieci, które cały rok czekały na ten dzień. Święty Mikołaj pytał, czy były grzeczne i jak się sprawowały, a na zakończenie spotkania obdarzył wszystkie dzieci słodkimi upominkami. . Dzieciaki szczęśliwe, pełne radości! Po takim spotkaniu cóż pozostaje?

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję