Reklama

Niedziela w Warszawie

Politechnika Warszawska rozpoczęła rok akademicki Mszą św.

W czasie Mszy św. kościele Najświętszego Zbawiciela studenci i wykładowcy Politechniki Warszawskiej powierzyli rozpoczynający się rok akademicki Bożej Opatrzności.

Koncelebrowanej Eucharystii przewodniczył kard. Kazimierz Nycz, metropolita warszawski, a koncelebrowali m.in. ks. prał Tadeusz Sowa, były proboszcz parafii Najświętszego Zbawiciela, a obecnie moderator Kurii Metropolitalnej Warszawskiej oraz ks. prał. Roman Trzciński, duszpasterz wspólnoty „Woda Życia”, działającej przy ochockiej parafii św. Jakuba.

W kazaniu metropolita warszawski nawiązał do obchodzonego dzisiaj liturgicznego wspomnienia św. Teresy z Lisieux, doktora Kościoła. – Tym tytułem czasem Kościół obdarza ludzi zwykłych i prostych za to, że osiągnęli zjednoczenie mistyczne z Bogiem. W ten sposób Kościół dowartościowuje sposób poznania Boga na drodze wiary – wskazał kard. Nycz. Podkreślił, że zarówno św. Jan Paweł II, który był wybitnym myślicielem, filozofem oraz teologiem i napisał encyklikę o Bożym miłosierdziu – a także św. s. Faustyna, prosta, niewykształcona zakonnica – doszli do poznania tych samych prawd.

- Chodzi o to, aby uwzględnić również sposób poznania Boga na drodze wiary – fides et ratio. Otrzymujecie szczególną patronkę, która może być przewodnikiem w waszej drodze naukowej, a także duchowej – zaznaczył metropolita warszawski, wskazując na postać św. Teresy. Dodał, że właśnie do niej odnoszą się słowa dzisiejszej Ewangelii: ”Jeśli się nie staniecie jak dzieci, nie wejdziecie do Królestwa niebieskiego”. – Jezus chce zwrócić naszą uwagę na prostolinijność i prostotę dziecka. Chciałbym, aby św. Tereska, doktor Kościoła, była przewodniczką was – doktorów, magistrów i całej społeczności akademickiej Politechniki Warszawskiej – życzył kard. Nycz.

W czasie Mszy św. do kościoła wniesiono relikwie bł. kard. Stefana Wyszyńskiego. – To także był człowiek, który w całym swym życiu podkreślał troskę o uczelnie warszawskie, w tym Politechnikę Warszawską. Drogą jego świętości jest miłość aż do miłości nieprzyjaciół. Ale jedna cecha bł. Prymasa Tysiąclecia jest szczególnie ważna dla studentów – zwrócił uwagę kard. Nycz. - To jego wielka pracowitość. Bł. kard. Wyszyński był niezwykle zorganizowany. Tylko tacy ludzie osiągają takie efekty, jak on i bł. matka Elżbieta Róża Czacka – podkreślił kaznodzieja.

Reklama

Metropolita warszawski nawiązał także do obchodzonego za dziesięć dni Dnia Papieskiego. Zaznaczył, że będzie to szczególna okazja do rozważania na nowo papieskich słów wypowiedzianych podczas inauguracji pontyfikatu: „Nie lękajcie się”. – O jakich lękach dziś mówiłby do nas św. Jan Paweł II? Pewnie o lęku zerwania języka między starszym a młodszym pokoleniem, lęku migrantów, lęku pandemii, ale na pewno powiedziałby nam: „Bóg jest większy!” – podkreślił kard. Nycz i dodał, że z takimi świętymi patronami, jak św. Teresa z Lisieux, bł. kard. Stefan Wyszyński i św. Jan Paweł II studenci i pracownicy Politechniki Warszawskiej mogą z ufnością wchodzić w nowy rok akademicki.

Przed rozpoczęciem liturgii głos zabrał rektor PW prof. dr. hab. inż. Krzysztof Zaremba. Nawiązując do niedawnej uroczystości beatyfikacji kard. Stefana Wyszyńskiego w Świątyni Opatrzności Bożej zaznaczył, że na Politechnice Warszawskiej pamięć o Prymasie Tysiąclecia jest pielęgnowana i kultywowana m.in. dzięki zaangażowaniu studentów w Akademickim Stowarzyszeniu Katolickim „Soli Deo”, którego nazwa pochodzi od zawołania kard. Wyszyńskiego, patrona Stowarzyszenia.

W czasie Mszy św. w kościele obecne były poczet sztandarowy Politechniki Warszawskiej, a także działającego prężnie przy parafii Najświętszego Zbawiciela Trzeciego Zakonu Świętego Franciszka.

2021-10-01 11:42

Ocena: +2 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Z Chrystusem przez życie

W Wyższym Seminarium Duchownym w Sandomierzu zainaugurowano 201. rok akademicki.

Mszy św. inauguracyjnej przewodniczył bp Krzysztof Nitkiewicz. Koncelebrowali biskup pomocniczy senior Edward Frankowski i liczni kapłani. We wspólnej modlitwie uczestniczyli parlamentarzyści, samorządowcy, proboszcz parafii prawosławnej ks. Marcin Chyl, siostry zakonne, przedstawiciele wyższych uczelni kościelnych i świeckich, służb mundurowych i wierni.

CZYTAJ DALEJ

Komunikat bpa T. Lityńskiego w związku z trzęsieniem ziemi w Turcji i Syrii

2023-02-08 17:18

[ TEMATY ]

zbiórka

bp Tadeusz Lityński

komunikat

trzęsienie ziemi

ks. Rafał Witkowski

bp Tadeusz Lityński

bp Tadeusz Lityński

W związku z trzęsieniem ziemi w Turcji i w Syrii bp Tadeusz Lityński skierował komunikat do diecezjan, w którym zwraca się z prośbą o wsparcie dla poszkodowanych przez kataklizm.

W niedzielę 12 lutego w kościołach i kaplicach diecezji zielonogórsko-gorzowskiej odbędzie się zbiórka na rzecz osób, które ucierpiały w wyniku trzęsienia ziemi w Turcji i Syrii. Wtedy też zostanie odczytany wiernym poniższy komunikat. Na łamach "Niedzieli" można się z nim zapoznać już wcześniej.

CZYTAJ DALEJ

Ks. Trzaska: wiara jest czynnikiem wsparcia, ale „depresji nie da się zamodlić”

2023-02-09 10:51

[ TEMATY ]

depresja

Adobe.Stock

Wiara jest czynnikiem wsparcia, ale „depresji nie da się zamodlić” - podkreślił ks. Tomasz Trzaska suicydolog, współorganizator kampanii dla osób w kryzysie „Życie jest warte rozmowy”. W rozmowie z KAI duchowny opowiedział m. in. o pomocy osobom z myślami samobójczymi oraz o wpływie social mediów na zdrowie psychiczne ich użytkowników. W najbliższą sobotę 11 lutego obchodzimy Światowy Dzień Chorego, jego hasłem w tym roku są słowa „Miej o nim staranie. Współczucie jako synodalna realizacja uzdrowienia”.

Anna Rasińska (KAI): W ramach kampanii „Życie jest warte rozmowy” prowadzi Ksiądz szkolenia dla rodziców i księży dotyczące pomocy osobom w kryzysie samobójczym. Dlaczego ważne jest, żeby również księża uczyli się jak docierać do osób z takimi problemami i skutecznie im pomagać?

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję