Reklama

Świat

Chrześcijanie w Indiach: nie dla ustawy antykonwersyjnej

Chrześcijanie w Indiach apelują do rządu federalnego o uchylenie, uchwalonych przez niektóre rządy prowincji, ustaw antykonwersyjnych, czyniących nawracanie siłą przestępstwem. Choć indyjska konstytucja gwarantuje wolność sumienia i wyznania, mniejszości tego kraju nadal doświadczają prześladowań.

[ TEMATY ]

prześladowania

Indie

chrześcijanie

Na specjalnym spotkaniu w New Delhi z przedstawicielami rządu federalnego, Mukhtarem Abbasem Naqvi, federalnym ministrem ds. mniejszości, i Johnem Barlą, podsekretarzem stanu, przywódcy wyznań chrześcijańskich powiedzieli o swoich staraniach podjętych w celu interwencji rządu krajowego i uchylenia ustaw antykonwersyjnych uchwalonych przez niektóre rządy prowincji, czyniąc tym samym nawracanie religii siłą przez znęcanie się karalnym przestępstwem.

50 przywódców chrześcijańskich należących do różnych wyznań złożyło memorandum wymieniające wszystkie problemy nękające społeczność mniejszościową. „Była to dla nas świetna okazja, aby poinformować ministrów o naszych obawach. Ministrowie obiecali pozytywnie przyjrzeć się naszym obawom i zapewnili wszelką pomoc ze strony rządu” – skomentował spotkanie abp Bharanikulangara z archidiecezji Faridabad Kościoła syro-malabarskiego obrządku wschodniego. Przedstawiciele rządu federalnego zwrócili uwagę na odwieczną tradycję współistnienia różnych religii w Indiach i podkreślili potrzebę wzmocnienia wspólnego dziedzictwa kulturowego i spuścizny współistnienia. „Każda próba zakłócenia tej struktury jedności i harmonii zrani duszę Indii” – powiedział minister.

Podczas spotkania przedstawiono szereg postulatów i poruszono wiele innych kwestii, m.in. nowych ograniczeń prawnych nakładanych na otrzymywanie zagranicznych darowizn na prace charytatywne na rzecz biednych i ubogich. Podkreślono ciągłą przemoc wobec chrześcijan pod fałszywym pretekstem powstrzymania tzw. przymusowych nawróceń oraz niszczenie i profanację kościołów. Członkowie delegacji skrytykowali również bierną postawę policji i urzędników administracyjnych wobec prześladowań chrześcijan.

Reklama

W dyskusji pojawiła się też nowa Polityka Edukacyjna Narodu, zmiany w edukacji zdrowotnej, los rdzennych mieszkańców Adivasi, Dalitów i innych marginalizowanych osób. Skrytykowano także dyskryminację Dalitów i muzułmanów w rezerwatach edukacji i pracy. Sugerowano, że religia nie powinna być czynnikiem decydującym przy rozszerzaniu świadczeń przeznaczonych dla historycznie upośledzonych kast lub plemion. Przedstawiono też żądanie utworzenia publicznie finansowanego uniwersytetu chrześcijańskiego na wzór wyższych szkół muzułmańskich i hinduskich, zapewniającego społeczno-ekonomiczne upodmiotowienie społeczności oraz szkolenia w zakresie przedsiębiorczości i małego przemysłu.

„Ministrowie obiecali pozytywnie przyjrzeć się naszym obawom i zapewnili wszelką pomoc ze strony rządu” – powiedział abp Bharanikulangara.

2021-09-30 19:11

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Indie: władze zburzyły figurę Jezusa

[ TEMATY ]

Indie

Figura Jezusa Chrystusa

prześladowania chrześcijan

Youtube

Prześladowania chrześcijan w Indiach nie słabną. W Gokunte w stanie Karnataka zniszczono figurę Jezusa i drogę krzyżową. Na teren parafii lokalne władze wjechały buldożerem pod pretekstem błędów w dokumentach własnościowych. „Czy jakikolwiek akt życzliwości dla wspólnoty chrześcijańskiej ze strony rządu jest zbyt wielkim oczekiwaniem?” – pytał abp Bengaluru, Peter Machado.

Rozbiórki dokonano choć sąd zakazał podejmowania jakichkolwiek działań do czasu wyjaśnienia sprawy przez sąd wyższej instancji. Była ona dla wszystkich zaskoczeniem, gdyż wcześniej parafia nie otrzymała żadnego pisma informującego o planowanych działaniach. Setki zrozpaczonych ludzi patrzyły na niszczenie chrześcijańskich symboli, nadzorowane przez 200 policjantów.

CZYTAJ DALEJ

Biskup z Charkowa: nie zapominajcie o cierpiących na Ukrainie, tylko dzięki Wam mogą przetrwać zimę

2022-12-04 08:51

[ TEMATY ]

Ukraina

Archiwum ks. Leszka Kryży TChr

Grozi nam zimowanie bez wody, gazu i elektryczności. Bardzo proszę, nie zapominajcie o tej wojnie, o ludziach, żebyśmy dzięki waszej pomocy mogli przetrwać zimę na Ukrainie – powiedział Family News Service biskup pomocniczy charkowsko-zaporoski Jan Sobiło. W II niedzielę Adwentu, 4 grudnia przypada Dzień Modlitwy i Pomocy Materialnej Kościołowi na Wschodzie, w tym roku obchodzony po raz 23.

Hasłem tegorocznego dnia są słowa „Posłani w pokoju Chrystusa”. Ofiary zebrane w tym dniu zostaną przeznaczone głównie na pomoc ofiarom wojny na Ukrainie.

CZYTAJ DALEJ

Kuria w Kielcach bada sprawę w związku ze zmianą barwy komunikantu w kościele w Topoli

2022-12-04 16:19

[ TEMATY ]

Kielce

davideucaristia/pixabay.com

W związku z wydarzeniami w parafii Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Topoli w powiecie kazimierskim, w diecezji kieleckiej - gdy włożony do naczynia z wodą komunikant zmienił barwę, kuria w Kielcach wydała specjalne oświadczenie.

Jest ono podpisane przez rzecznika diecezji kieleckiej, ks. Łukasza Zygmunta. Zaleca się spokój i rozwagę, aby specjaliści mogli należycie zbadać sprawę, według stosowanych w takiej sytuacji procedur.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję