Reklama

Niedziela Częstochowska

Częstochowa: zbiórka makulatury na drugą studnię w Sudanie Południowym

[ TEMATY ]

makulatura

Sudan Południowy

zbiórka

Marcin Żegliński

Częstochowianie po raz kolejny będą mogli pomóc mieszkańcom Afryki włączając się jutro i w sobotę (20 i 21 grudnia), w ogólnopolską akcję „Makulatura na misje”. Wystarczy przynieść prasę, książki, opakowania czy ulotki, bo 1 kg papieru to aż 75 litrów wody. Jedną studnię udało się już wybudować, na drugą w Częstochowie zebrano 52 tony papieru.

Zbieraj, nie niszcz, wspieraj, przekaż - to instrukcja ogólnopolskiej akcji „Makulatura na misje”. Doskonale znają ją mieszkańcy Częstochowy, którzy od marca 2012 roku przynieśli 207 ton papieru. Najbliższa zbiórka w parafii św. Apostołów Piotra i Pawła przy ulicy Wręczyckiej już jutro i w sobotę. – Zachęcamy wszystkich do przynoszenia makulatury, ale przede wszystkim do systematycznego zbierania niepotrzebnego papieru w domu. Dzięki tej segregacji uczymy dzieci, że stare książki, zeszyty, kartki mogą dać innym wodę, której brak nasze dzieci sobie nie wyobrażają – powiedziała Stefania Kreczko, koordynująca akcję „Makulatura na misje” w Częstochowie.

Reklama

Jak przyznał ks. Janusz Wojtyla teraz makulatura zbierana jest na drugą studnię. – Jeśli akcja nadal będzie cieszyła się takim zainteresowaniem i będzie tak dobrze szła, to pod koniec przyszłego roku, a może i wcześniej uda się zebrać wystarczającą sumę pieniędzy, by wybudować kolejną studnię w Sudanie Południowym – podkreślił proboszcz częstochowskiej parafii św. Apostołów Piotra i Pawła.

W tej chwili organizatorzy akcji mają zebrane ponad 14 tys. zł. To ok. 1/3 kwoty potrzebnej do zrealizowania projektu.

Ks. Janusz Wojtyla, przypomniał, że dzięki ludzi dobrej woli udało się już zbudować studnię im. bł. Anieli Salawy w miejscowości Tali, w Sudanie Południowym. – W tej miejscowości ludzie pili wodę z bagna, albo z jakiegoś dołka czy też deszczową. Oczywiście z tym wiązały się choroby, a woda nie dawała im zdrowia. W tej chwili mają czysta wodę, którą mogą pić właściwie bezpośrednio z kranu. Nie narażając się na utratę zdrowia – przyznał współorganizator akcji „Makulatura na misje”.

Reklama

Na pierwszą studnię zebrano ok. 155 ton zbędnego papieru, co dało 45 tys. zł. Stefania Kreczko zauważyła, że studnia w Tali zmieniła codzienne życie tamtejszych mieszkańców. – Oni mogą teraz rozpocząć uprawę warzyw, hodować zwierzęta bo jest woda, której jest pod dostatkiem. Mogą zacząć budować szkołę, bo dzieci i kobiety nie muszą kilometrami chodzić po wodę. Po prostu woda odmieniła ich życie, zaczynają normalnie funkcjonować – powiedziała Stefania Kreczko.

Przyznała także, że nie spodziewała się takiego odzewu ludzi, którzy bezinteresownie przynoszą makulaturę. – Wielu osobom weszło to już w krew, co miesiąc przychodzą i przynoszą ten niepotrzebny papier. Jestem im wdzięczna za to, że chcą pomagać innym w taki sposób – zaznaczyła koordynatorka akcji budowy studni w Sudanie Południowym.

„Częstochowska” studnia bł. Anieli Salawy znajduje się w sudańskiej miejscowości Tali w diecezji Dżumba. Wioskę zamieszkuje lud z plemienia Mundarii.

Więcej o akcji „Makulatura na misje” można przeczytać na stronie internetowej www.katolickie.media.pl

2013-12-19 10:33

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Solidarni z Sudanem Południowym

W niedzielę 10 listopada po raz XI Kościół w Polsce obchodził będzie Dzień Solidarności z Kościołem Prześladowanym. Tematem tegorocznego Dnia Solidarności jest aktualna sytuacja chrześcijan w Sudanie Południowym.

Dni solidarności mają na celu – oprócz pomocy niesionej konkretnym Kościołom – przybliżać nam prawdę o Kościele Jezusa Chrystusa i wiernych naszych braciach i siostrach, którzy doznają dzisiaj prześladowania, cierpienia czy też marginalizacji w swoim życiu za to, że są uczniami Chrystusa – powiedział bp Artur Miziński, sekretarz generalny Konferencji Episkopatu Polski, podczas konferencji prasowej. Podkreślił, że wyznawanie wiary kosztuje tak wiele prześladowanych chrześcijan, a dowodów na to nie trzeba szukać daleko, bowiem w wielu w krajach Europy Zachodniej również za noszenie symboli chrześcijańskich można być napiętnowanym.

CZYTAJ DALEJ

„Cud św. Januarego”: krew przechowywana w ampułce ponownie się upłynniła

2021-09-21 08:37

[ TEMATY ]

św. January

cud św. Januarego

twitter.com/Chiesadinapoli

W niedzielę krew patrona Neapolu, przechowywana w ampułce w katedrze w tym mieście, ponownie się upłynniła. „Cud św. Januarego” został ogłoszony przez metropolitę abp. Domenico Battaglię.

Kościół katolicki obchodzi 19 września wspomnienie św. Januarego. Od kilkuset lat tego właśnie dnia krew patrona Neapolu upłynnia się. Tak też stało się i tym razem. Abp Domenico Battaglia wyjął w niedzielę ampułkę z relikwiarza przechowywanego w Królewskiej Kaplicy Skarbu św. Januarego.

CZYTAJ DALEJ

Premier: osoby po 50. roku życia i medycy będą mogli otrzymać trzecią dawkę szczepionki

2021-09-21 13:51

[ TEMATY ]

szczepienie

Karol Porwich /Niedziela

Przyjęto rekomendację przewidującą, że po sześciu miesiącach od pełnego zaszczepienia będzie można stosować trzecią dawkę przypominającą – poinformował we wtorek premier Mateusz Morawiecki. Mogą z tego skorzystać osoby powyżej 50 lat i medycy.

Premier we wtorek poinformował, że przyjęta została rekomendacja przewidująca, że po sześciu miesiącach od pełnego zaszczepienia będzie można stosować trzecią dawkę przypominającą.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję