Reklama

Kościół

Wkrótce spotkanie przełożonych instytutów tradycyjnych

W obliczu zapowiedzianej wizytacji Stolicy Apostolskiej przełożeni instytutów tradycyjnych, sprawujących liturgię wyłącznie w formie nadzwyczajnej obrządku rzymskiego („trydenckiej”) spotkają się w nadchodzącym tygodniu, aby zastanowić się nad możliwościami współpracy – informuje Edward Pentin na łamach portalu National Catholic Register.

[ TEMATY ]

Msza trydencka

Wikipedia.org

Msza św. solenna sprawowana według nadzwyczajnej formy rytu rzymskiego

Msza św. solenna sprawowana według
nadzwyczajnej formy rytu rzymskiego

Chodzi o przełożonych Bractwa Kapłańskiego Świętego Piotra, Instytutu Chrystusa Króla Najwyższego Kapłana oraz Instytutu Dobrego Pasterza, które na mocy decyzji Ojca Świętego zawartej w motu proprio Traditionis custodes przeszły spod kompetencji Kongregacji Nauki Wiary pod kompetencje Kongregacji ds. Instytutów Życia Konsekrowanego i Stowarzyszeń Życia Apostolskiego.

Ks. Andrzej Komorowski, przełożony generalny Bractwa Kapłańskiego św. Piotra (FSSP), powiedział, że pomysł wyszedł od lokalnych przełożonych instytutów tradycyjnych we Francji, wkrótce po opublikowaniu Traditionis custodes. Choć pojawiły się spekulacje na temat dalszych restrykcji Watykanu wobec tych instytutów, ks. Komorowski podkreślił, że planowana na najbliższy tydzień dyskusja nie opiera się na niepotwierdzonych doniesieniach, ale sprawiły one pewne przyspieszenie planowanego spotkania. Kierowane przez niego Bractwo Kapłańskie św. Piotra jest największym z trzech międzynarodowych tradycyjnych instytutów życia apostolskiego, które sprawują Mszę św. w formie nadzwyczajnej Rytu Rzymskiego, która była powszechnie używana przed reformami papieża św. Pawła VI w 1970 roku.

Reklama

Edward Petnin uważa, że motu proprio papieża Franciszka wywołało konsternację wśród zwolenników tradycyjnej Mszy łacińskiej, którzy postrzegają ograniczanie sprawowania liturgii w rycie trydenckim za nieuzasadnione i przeprowadzone w sposób niesłusznie szybki i surowy. Przytacza pojawiające się spekulacje, że Watykan planuje zabronić tradycyjnym instytutom przyjmowania kandydatów do kapłaństwa, dopóki w każdym z nich nie zostanie przeprowadzona wizytacja kanoniczna.

Ksiądz Komorowski powiedział 25 sierpnia, że zakłada, iż wizytacja będzie miała miejsce „ponieważ jest to normalna procedura” i ponieważ Kongregacja ds. Instytutów Życia Konsekrowanego i Stowarzyszeń Życia Apostolskiego „nie zna naszych instytutów i prawdopodobnie chce nas lepiej poznać”. Natomiast na temat ewentualnego ograniczenia przyjmowania nowych kandydatów, powiedział, że są to „jak na razie tylko pogłoski pojawiające się w internecie”, a nie wiadomości pochodzące „z oficjalnego źródła”. Dodał, że on i pozostali dwaj przełożeni nie zostali wezwani do Watykanu. „Nie mieliśmy do tej pory żadnych oficjalnych (ani nieformalnych) kontaktów z Kongregacją ds. Instytutów Życia Konsekrowanego i Stowarzyszeń Życia Apostolskiego” – stwierdził.

Bractwo Kapłańskie Świętego Piotra, założone w 1988 roku, liczy 330 kapłanów12 diakonów i 162 kleryków, co oznacza potrojenie liczby od 2001 roku. W maju 2020 r. Instytut Chrystusa Króla Najwyższego Kapłana, założony w 1990 r., ma 120 księży, 100 seminarzystów i jest obecny w 12 krajach, podczas gdy Instytut Dobrego Pasterza, założony w Rzymie w 2006 r., ma 48 księży i 23 kleryków i jest obecny w 10 krajach.

„W każdym z nich jest wielu ludzi młodych” - zauważył jeden z rzymskich kapłanów tradycyjnych.

2021-08-29 20:50

Ocena: 0 -2

Reklama

Wybrane dla Ciebie

To już 10 lat

Niedziela bielsko-żywiecka 27/2020, str. III

[ TEMATY ]

jubileusz

Msza trydencka

Krzysztof Then

Jubileusz łacinników

Jubileusz łacinników

Ks. dr Grzegorz Klaja sprawował Mszę św. trydencką w kościele św. Barbary w Mikuszowicach Krakowskich.

Eucharystia miała miejsce 20 czerwca i zwieńczyła obchody 10 lat sprawowania Mszy św. w tradycyjnym rycie rzymskim w diecezji bielsko-żywieckiej. – Przy stole eucharystycznym zwykle widzimy wielu kapłanów. U nas tak być nie może. Koncelebra w tradycyjnym rycie rzymskim nie wchodzi w rachubę – tłumaczył ks. dr G. Klaja. – Każda Msza św. jest zwróceniem się do Boga Ojca przez Chrystusa w Duchu Świętym. Ale w tej starszej formie jest to bardzo wyraźnie zobrazowane. W niej co chwila przypominane jest to, że jesteśmy przed Bogiem i że na Niego jesteśmy ukierunkowani – mówił w kazaniu.

CZYTAJ DALEJ

Święci w „czterech ścianach”

2021-11-16 11:33

Niedziela Ogólnopolska 47/2021, str. 40-41

[ TEMATY ]

Święta Rodzina

Adobe.Stock.

Wizerunek Świętej Rodziny to popularny motyw obrazów zawieszanych na ścianach domów, szczególnie w okresie międzywojennym i w pierwszych latach po wojnie. Obrazy te malowano zwykle na płótnie lub deskach. Najpopularniejsze były tzw. oleodruki.

Uzyskane dzięki technice oleografii odbitki na płótnie naśladowały obrazy olejne, wykonane przez anonimowych artystów. Chociaż ich walor artystyczny był najczęściej nikły, miały wielką wartość sentymentalną dla osób, w których domach dzieła te nie tylko stanowiły ozdobę, ale też niosły konkretne duchowe przesłanie.

CZYTAJ DALEJ

Puławy. Z sercem i chlebem

2021-12-07 06:21

Paweł Wysoki

Każdemu głodnemu dać jeść, bezdomnemu miejsce, a nagiemu odzież - to przesłanie od 30 lat realizuje puławskie koło Towarzystwa Pomocy im. św. Brata Alberta.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję